WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 4 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Przyleciała, aż z księżyca, zwariowana czarownica!

Agnieszka Krysiak  |  3 czerwca 2011

Przyleciała, aż z księżyca, zwariowana czarownica!

 

Tak właśnie śpiewają „Fasolki”. Chcąc uczniom klas II umożliwić poznanie polskiej krainy czarownic, czyli Gór Świętokrzyskich panie A. Krysiak, D. Czarnecka- Jagoda i M. Rysak zorganizowały zieloną szkołę.

 

Rankiem 16 maja 2011 roku na parkingu Szkoły Podstawowej nr 171 zebrało się wielu uśmiechniętych uczniów wraz z rodzicami, niektórzy wysyłali swoje dzieci po raz pierwszy na samodzielny pięciodniowy wyjazd, więc zadawali sobie pytanie jak poradzą sobie ich pociechy? Po chwili pożegnań autokar wyjechał w trasę.

Nasz pierwszy przystanek był słodki. Babcia Kuby C. zaprosiła nas na pączki w Suchedniowie. Były pyszne! Bardzo dziękujemy. Później zobaczyliśmy, jak okazały i wiekowy jest Dąb Bartek, a nasz przewodnik pan Kacper opowiedział nam Legendę o Marysieńce i Sobieskim. Po pysznym obiadku i zakwaterowaniu się w ośrodku AFOR w Borkowie przyszła kolej na największe emocje - park linowy. Każdy z uczestników wyjazdu mógł sprawdzić swoją sprawność fizyczną pokonując przeszkody na zawieszonym w powietrzu torze. Najlepszy okazał się Antek Z. Byli tacy, którym troszkę zadrżało serduszko, inni wspinali się nawet kilka razy, najważniejsze, że nikt się nie poddał. Gratulujemy odwagi i kondycji! Wiele śmiechu było na trampolinie, przy przeciąganiu liny, w czasie biegu w workach. Amatorzy strzelania mogli stanąć po dobrej stronie mocy celując kulkami z farbą do Lorda Wadera i jego pomocnika. Instruktorzy parku podziwiali wyczyny naszych uczniów w czasie budowania ruchomej wieży. Padł rekord - Tola W. ułożyła aż 12 klocków. I kto mówił, że dziewczyny są słabsze?

W kolejne dni nasi wychowankowie podziwiali zachwycającą wytworami skalnymi Jaskinię Raj, wspinali się na wieżę w ruinach zamku w Chęcinach, strzelali z łuku, a wieczorem słuchali świętokrzyskich legend. Były w nich czarownice z Łysej Góry, zbój Kak, diabły i biesy, a także książę Emeryk.

 Uczniowie podziwiali rezerwat geologiczny w Kadzielni i poznali wiele ciekawostek o zwierzętach w „Dolinie gadów”. Super nowoczesną atrakcją okazała się wizyta w Centrum Europejskiej Bajki w Pacanowie. Tam dzieci, przechodząc przez mysią dziurę, przeniosły się w magiczny świat bajek, poszukiwały kwiatu paproci, słuchały historii opowiadanych przez kwiaty, jadąc pociągiem odwiedziły Koziołka Matołka i znalazły się po drugiej stronie lustra.

Kolejnego dnia drugoklasiści podzieleni na grupy brali udział w grze terenowej. Na szlaku każdy otrzymał słowiańskie imię. Zielarki, guślarki i wróżki kazały wędrowcom wykonywać różne śmieszne zadania. Za ich wykonanie uczestnicy otrzymywali kawałki amuletu, który miał ich obronić przed złą mocą czarownic. W lesie „napadli i związali” graczy zbóje! Zmęczeni wędrowcy dotarli do czarownicy, ale na szczęście udało im się ułożyć amulet i wiedźma nic nie mogła zrobić naszym podopiecznym.

W interaktywnym skansenie archeologicznym „Osada średniowieczna pod Św. Krzyżem” niezwykłym przysmakiem kulinarnym okazały się podpłomyki pieczone w ognisku. Pyszny był miodek, dżem truskawkowy, ale i wywar z ziół. Tu dzieci mogły lepić z gliny, przejść krótkie szkolenie u zielarki, poznać pracę garbarza, tkaczki, bartnika i myśliwego. Wozami uczniowie wjechali na Święty Krzyż, gdzie zwiedzili Muzeum Klasztorne. Następnie energicznym krokiem zeszli w dół, sił dodawała im myśl o pysznym obiadku. Ten dzień był bardzo wyczerpujący, jednak uczestnikom wyjazdu starczyło jeszcze energii na rozgrywki w piłkę i zabawy na pięknej plaży nad zalewem.

Ostatniego dnia uczniowie oglądali zamek Krzyżtopór, odwiedzili też zamek w Kurozwękach i uczestniczyli w safari miedzy bizonami. Szczegółowo poznali podziemną trasę w Opatowie i tajemnicę Białej Damy. Sandomierz powitał małych Warszawiaków pięknym słońcem, które towarzyszyło im w czasie wędrówki Wąwozem Królowej Jadwigi. Tu zjedli obiad i delektowali się lodami kupionymi w cukierni, w której często gości serialowy Ojciec Mateusz.

Najciekawsze tego dnia okazało się spotkanie w zbrojowni i lekcja dotycząca rycerstwa. Głośne wybuchy śmiechu towarzyszyły małym aktorom, którzy wcielili się w postacie z „Legendy o Halinie Krępiance”. Jeszcze lepsze atrakcje czekały uczniów za chwilę! Otóż wszyscy mogli wdziać chełmy, chwycić tarcze, miecze lub założyć eleganckie suknie i korony, sprawdzić dyby, czy posiedzieć w klatce. Było mnóstwo radości i wspaniałej rozrywki. Atmosferze zabawy poddała się pani M. Męczyńska, która wspierała wychowawczynie klas II w opiece nad uczestnikami wyjazdu, postanowiła sprawdzić, jakie to uczucie siedzieć na krześle tortur. Na zakończenie była lekcja pełnych gracji tańców dworskich. Dziewczynki ochoczo pląsały razem z dwórkami i wodzirejem. Każdy młody mężczyzna dzierżył w dłoni szablę, szpadę, sztucer, rapier czy muszkiet.

Tym subtelnym, tanecznym akcentem zakończyliśmy naszą podróż po najstarszych polskich górach – Górach Świętokrzyskich. Z relacji dzieci i rodziców wiem, że była to bardzo udana zielona szkoła, pełna radosnych emocji i nowych doznań. Obserwując polskie muzea i szlaki zauważam, że nareszcie łamany jest schemat „w muzeum jest nudno”. Byliśmy w wielu miejscach i było ciekawie, fascynująco, emocjonująco, twórczo, radośnie, ale nie nudno!                                                     

Chęciny
Chęciny
Pacanów
Pacanów
Gra terenowa
Gra terenowa "Spotkanie z czarownicą"

Tagi: wycieczka, zielona szkoła, dla dzieci, świętokrzyskie, góry


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń