50-lecie Szkoły Podstawowej nr 173 im. Górników Polskich
Pracownicy SP nr 173 im. Górników Polskich | 24 grudnia 2012
Barbórka – dzień niezwykle ważny dla każdego Ślązaka, dla każdego górnika i jego bliskich. Górnicy wierzą w opiekę Opatrzności i swojej orędowniczki Świętej Barbary. W tej pięknej tradycji świętowania patronki ludzi, którzy na co dzień w swej pracy tak wiele ryzykują, jest coś magicznego. Ten dzień, to również nasze święto – uczniów i pracowników szkoły, która ma zaszczyt nosić miano Górników Polskich. Niezwykły to patron, który stanowi nie tylko wspaniały wzorzec, ale od lat okazuje swojej „chrzestnej córce” wiele serdeczności, ciepła i wsparcia.
W tym roku Święto Szkoły nr 173 w Warszawie miało wyjątkowy wymiar – obchodziliśmy bowiem pięćdziesiątą rocznicę powstania budynku, w którym dziś uczą się dzieci, a przede wszystkim pięćdziesiątą rocznicę serdecznej przyjaźni i współpracy z naszym patronem.
Tak duże przedsięwzięcie, jakim była budowa i organizacja szkoły „tysiąclatki” nie dokonało się w ciągu roku. Poprzedzone było olbrzymią pracą Komitetu Budowy Nowej Szkoły pod przewodnictwem Bronisława Welesza, dla którego zapewnienie staromiłośniańskim dzieciom godziwych warunków do nauki stało się zadaniem nadrzędnym. Zadaniem , które mogło zostać zrealizowane dzięki pomocy pięciu śląskich kopalni: „Wujek”, „Siemianowice”, „Jowisz”, „Bierut” oraz „Wieczorek”, które w roku 1956 dofinansowały budowę szkoły. Dzięki pracy i ofiarności wielu ludzi 4 grudnia 1962 roku, w dniu imienin patronki górników, nowy budynek został oddany do użytku, otrzymując imię „Górników Polskich”. W ciągu 50 lat placówką zarządzało 12 dyrektorów, następowało wiele zmian – tak w wyglądzie, jak i w organizacji szkoły, jednak serdeczna opieka naszego patrona pozostała niezmienna.
Tegoroczne obchody Święta Szkoły zgromadziły wielu znakomitych gości. Szef Kancelarii Prezydenta RP pan Jacek Michałowski w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego przesłał gratulacje i życzenia dla całej społeczności szkoły. Odwiedzili nas Pan Janusz Swadowski przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, który odznaczył sztandar szkoły odznaką "Zasłużony dla górnictwa RP”, Pan Roman Noga – Dyrektor ds. pracy KWK Knurów-Szczygłowice, Pan Jacek Wojciechowicz Prezydent m.st. Warszawy, Pan Burmistrz Edward Kłos, Pan Burmistrz Marian Mahor, Pan Burmistrz Krzysztof Kacprzak, Pan Jerzy Pawłowski przedstawiciel Kuratorium Oświaty, z ramienia Rady Dzielnicy Pani Katarzyna Zakrzewska, byli dyrektorzy naszej szkoły, wielu jej nauczycieli i szereg zaprzyjaźnionych osób. Wyjątkowym gościem była Pani Danuta Świtaj – członkini komitetu budowy szkoły.
Okazało się, że o starej podstawówce pamiętają też absolwenci. Padło wiele ciepłych słów, trudno też było ukryć wzruszenie, które najlepiej świadczy o tym, że szkoła, to nie tylko miejsce, gdzie jedni przekazują, a inni zdobywają wiedzę, ale przede wszystkim przestrzeń wypełniona złożonymi, głębokimi relacjami międzyludzkimi. To wzruszenie widoczne było w oczach górników, gdy była mowa o Ich ciężkiej, niebezpiecznej pracy ,w słowach pani Dyrektor Lidii Chmielewskiej witającej wszystkich gości. Wreszcie na twarzach uczniów i nauczycieli, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowali i zaprezentowali część artystyczną.
Przez kolejne pięćdziesiąt lat z całą pewnością nie zabraknie pozytywnych zmian w Szkole Podstawowej nr 173 im. Górników Polskich – i tak właśnie ma być. To zmiany na lepsze świadczą o rozwoju, ale dwie rzeczy na pewno pozostaną niezmienne -to, że możemy być dumni z naszych uczniów oraz pragnienie, by w naszej pracy, radości z codziennych małych zwycięstw z odwagą i wytrwałością naśladować naszych patronów GÓRNIKÓW POLSKICH.
W dniu jubileuszu miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. W listopadzie nasza szkoła przystąpiła do projektu Archiwa Przełomu 1989-1991 organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP i kancelarię Senatu. W dniu 6 grudnia 2012 roku uroczystego otwarcia Szkolnego Archiwum połączonego z prezentacją zebranych materiałów dokonał p. Robert Kubaś kierownik Biura Analiz i Dokumentacji Archiwum Senatu RP wraz z Burmistrzem Dzielnicy Wesoła p. Marianem Mahorem i dyrektor szkoły p. Lidią Chmielewską. Oglądając prezentację otwierający wystawę i liczni goście odśpiewali pieśń Jacka Kaczmarskiego,, Mury".
Projekt „Archiwa przełomu” ma na celu stworzenie elektronicznego, ogólnopolskiego katalogu dla szerokiej liczby użytkowników, umożliwiając im dostęp do materiałów archiwalnych dotyczących tamtego okresu oraz krzewienie wiedzy na temat historii najnowszej wśród młodzieży. Materiały archiwalne przekazał szkole pan Jacek Pająk rozpoczynając nasze starania o stałe powiększanie zbiorów.
Wszystkim gościom naszej uroczystości składamy serdeczne podziękowania za to, że swoją obecnością uświetnili obchody tak ważnej dla staromiłośniańskiej społeczności rocznicy.
Darczyńcom dziękujemy za wielkie serce, bez ich ofiarności trudno by było przygotować tak wspaniały Złoty Jubileusz.
Fotorelacja z uroczystości na stronie internetowej szkoły: http://www.sp173.waw.pl/wydarzenia/90-swieto-szkoly-2012
Uroczystości jubileuszowe |
Program artystyczny |
![]() Goście uroczystości |
Otwarcie archiwum przełomu |
Tagi: 50-lecie, SP 173, jubileusz SP 173, 50-lecie szkoły
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
18 stycznia - 3 marca 2021
Jaki plan miejscowy dla rejonu ul. Krupniczej? Wyłożenie planu do publicznego wglądu
2 - 28 lutego 2021
Konkurs fotograficzny „Portret zimy”
25 lutego - 8 marca 2021
Najlepsza architektura. Konkurs dla wszystkich


Nasza ankieta
Czy uważasz, że zimą jezdnie i chodniki powinny być posypywane solą?