WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 4 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Dziennikarze z pasją

Krystyna Moczydłowska, nauczycielka ZS nr 94  |  26 czerwca 2014

Zarażeni pasją... tak mogę napisać o grupie dziennikarskiej działającej w Zespole Szkół nr 94 w Warszawie-Wesołej. To, co się działo podczas szkolnego festynu, w upalną sobotę, 7 czerwca, jest dowodem na to, że młodzież jest pełna zapału, ma w sobie wiele energii i potrafi tworzyć w sposób daleki od stereotypu.

W cieniu drzew stworzyliśmy kącik redakcyjny. Na makietach szkolnej gazetki o nazwie „Biało na Czarnym” (jak kredą po tablicy) umieszczaliśmy artykuły pisane przez uczniów. Było wielu chętnych do tego, by biegać z ołówkiem i notesem w ręku pomiędzy uczestnikami festynu i sprawdzać, co się dzieje. Każdy dostał jakieś zadanie, między innymi należało dowiedzieć się, co dawni uczniowie mówią o naszej szkole. Czy szkoła według nich zmieniła się na lepsze? Czy dobrze ją wspominają? A było kogo pytać! Na boisko przybyło wielu mieszkańców osiedla Zielona, absolwentów naszej szkoły, teraz już rodziców obecnych uczniów. W większości z rozrzewnieniem wspominali dawne czasy, gdy sami tu przychodzili z tornistrem na plecach, a już po latach przysyłają do nas swoje pociechy. Teraz pytaliśmy, dlaczego uczestniczą w konkurencjach rodzinnych. Co ich skłania do wspólnej zabawy?

Wścibscy, dociekliwi, spostrzegawczy i nieco natrętni... Prowadzili wywiady, zaglądali na stoiska, podglądali przygotowania do występu. Nie darowali też pani dyrektor, Iwonie Wróbel. Chcieli wiedzieć, jaki jest cel festynu, dlaczego szkoła organizuje tego typu akcje. Przynieśli zapis rozmowy: „Chcemy doprowadzić do integracji środowiska, by móc wspólnie działać dla was, dla szkoły”.

Środowisko okazało się niezwykle spójne – to też sprawdzili uczniowie. Niejedna mama podchodziła do naszego stolika redakcyjnego, zainteresowana akcją, a nawet gotowa włączyć się w nasze działania. Pracy było tak dużo jak zapewne podczas wydawania ekspresowej gazety. Otrzymaliśmy ponad dwadzieścia różnych tekstów, które należało poddać korekcie i umieścić na planszy. Równocześnie powstawały dzieła naszych redakcyjnych rysowników. Fachowych porad udzielał nam dziennikarz „Wiadomości Sąsiedzkich”, Karol Dziwiński, absolwent tej szkoły. Ale pamiętamy też lekcję dziennikarstwa, której udzieliła nam redaktor naczelna „Victora”, pani Bogna Bizoń, podczas wizyty w szkole. „Tak, jesteśmy zarażeni pasją – przyznawali uczniowie – chcemy wiedzieć, co dzieje się wokół nas, o czym mówią ludzie, jak patrzą na świat. Chcemy o tym pisać!”.

Specjalne wydanie gazetki „Biało na Czarnym”, które teraz zdobi szkolną ścianę, najdobitniej świadczy o tym, że można stworzyć coś ciekawego, pożytecznego, a jednocześnie dobrze się bawić. Spontaniczność dzieci, młodzieży, a przy tym opanowanie i zdyscyplinowanie zespołu wyzwoliły u innych chęć działania. I może dzięki temu jeszcze więcej uczniów sięgnie po pióro, by opisywać swój świat.

Tagi: ZS 94, uczniowie, szkolny festyn, festyn, dziennikarze, uczniowie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń