WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 15 września 2019 r.
Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Obchody 75. rocznicy powstania PPP w SP 109

Barbara Michałek  |  13 października 2014

Dzień 27 września 1939 uznaje się za datę powstania Polskiego Państwa Podziemnego (PPP) – konspiracyjnych struktur państwa polskiego, które podlegały Rządowi Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Drugiego tak działającego państwa podziemnego nie było w całej Europie.

Od 1998 roku –uchwałą Sejmu RP – dzień 27 września jest świętem Polskiego Państwa Podziemnego. W tym roku przypada dokładnie 75. rocznica powstania PPP. Z tej okazji IPN wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK zaapelował o zorganizowanie w całym kraju obchodów tego wydarzenia. MEN zalecał, by włączyć w to środowiska szkolne.

Szkoła Podstawowa nr 109 w Zerzniu podjęła to wyzwanie. Obchody trwały kilka dni. Przed budynkiem szkoły z powiewającymi biało-czerwonymi flagami uczniowie utworzyli „żywą” kotwicę – znak POLSKI WALCZĄCEJ. Biblioteka przygotowała ekspozycję „Przywódcy Polski Walczącej”, a nauczyciele klas starszych zorganizowali zajęcia edukacyjne przybliżające uczniom dzieło i cel Polski Podziemnej. Zastanawiano się też wspólnie nad sensem hasła tegorocznych obchodów „MY Z NIEGO WSZYSCY…”.

Takie obchody to też okazja, by poznać lepiej historię swojego regionu i nazwiska lokalnych bohaterów walczących o Polskę z pozycji państwa podziemnego.

Na pobliskim zerzeńskim cmentarzu znajduje się kilka grobów takich właśnie osób. A oto i nazwiska miejscowych żołnierzy PPP, o których nigdy nie powinniśmy zapomnieć: Ludwik Mielczarek, Józef Bunindorf-Budziński, Juliusz Ostrowski, Krystyna Darska z d. Ostrowska, Edward Darski, Jadwiga Mantorska z d. Piwocka, bracia Kazimierz i Stanisław Malczyk, ks. Józef Zagziłł, Ryszard Kałęcki oraz Wacław Wojtyszko. Ci ostatni dwaj zasługują na szczególną uwagę. Pierwszy z nich - Ryszard to syn pierwszego kierownika zerzeńskiej szkoły – Leonarda Kałęckiego, a ideowy wychowanek Wojtyszki. Wojtyszko zaś to przedwojenny tutejszy nauczyciel, wielce zasłużony dla całej okolicy. To właśnie jego imię nosi od niedawna jedna z ulic na osiedlu Wólka Zerzeńska, a w kwietniu przy tej ulicy został odsłonięty kamień upamiętniający jego postać.

Taka wycieczka po cmentarzu to żywa lekcja historii. Miejmy nadzieję, że zaowocuje stałą pamięcią i opieką nad grobami tych, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę – życie!

Niech dzień 27 września na zawsze zostanie zapamiętany jako ważny dzień w naszej historii. Dzień, w którym zaczęła się długoletnia trudna walka o prawdziwie wolną Polskę, którą aktualnie możemy się cieszyć.


Autorka zdjęć - E.Ł.Tagi: Obchody 75 rocznicy powstania PPP w SP 109, rocznica powstania PPP, PPP, SP 109, uczniowie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia


14 - 15 września 2019

Warsztaty Superdziewczyna

Niedziela, 15 września 2019

Lipiec-sierpień w Radzie Dzielnicy

Niedziela, 15 września 2019

Zapraszamy na tegoroczną edycję wydarzenia „Kolej na Wawer. Kultura i Natura”.

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie uczucie zwykle towarzyszy Ci podczas roku szkolnego?

radości
spokoju
strachu
podekscytowania
zdenerwowania
obojętności
znudzenia
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń