WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 26 stycznia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Paulina, Wanda, Tytus

Obchody 75. rocznicy powstania PPP w SP 109

Barbara Michałek  |  13 października 2014

Dzień 27 września 1939 uznaje się za datę powstania Polskiego Państwa Podziemnego (PPP) – konspiracyjnych struktur państwa polskiego, które podlegały Rządowi Rzeczypospolitej na uchodźstwie. Drugiego tak działającego państwa podziemnego nie było w całej Europie.

Od 1998 roku –uchwałą Sejmu RP – dzień 27 września jest świętem Polskiego Państwa Podziemnego. W tym roku przypada dokładnie 75. rocznica powstania PPP. Z tej okazji IPN wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK zaapelował o zorganizowanie w całym kraju obchodów tego wydarzenia. MEN zalecał, by włączyć w to środowiska szkolne.

Szkoła Podstawowa nr 109 w Zerzniu podjęła to wyzwanie. Obchody trwały kilka dni. Przed budynkiem szkoły z powiewającymi biało-czerwonymi flagami uczniowie utworzyli „żywą” kotwicę – znak POLSKI WALCZĄCEJ. Biblioteka przygotowała ekspozycję „Przywódcy Polski Walczącej”, a nauczyciele klas starszych zorganizowali zajęcia edukacyjne przybliżające uczniom dzieło i cel Polski Podziemnej. Zastanawiano się też wspólnie nad sensem hasła tegorocznych obchodów „MY Z NIEGO WSZYSCY…”.

Takie obchody to też okazja, by poznać lepiej historię swojego regionu i nazwiska lokalnych bohaterów walczących o Polskę z pozycji państwa podziemnego.

Na pobliskim zerzeńskim cmentarzu znajduje się kilka grobów takich właśnie osób. A oto i nazwiska miejscowych żołnierzy PPP, o których nigdy nie powinniśmy zapomnieć: Ludwik Mielczarek, Józef Bunindorf-Budziński, Juliusz Ostrowski, Krystyna Darska z d. Ostrowska, Edward Darski, Jadwiga Mantorska z d. Piwocka, bracia Kazimierz i Stanisław Malczyk, ks. Józef Zagziłł, Ryszard Kałęcki oraz Wacław Wojtyszko. Ci ostatni dwaj zasługują na szczególną uwagę. Pierwszy z nich - Ryszard to syn pierwszego kierownika zerzeńskiej szkoły – Leonarda Kałęckiego, a ideowy wychowanek Wojtyszki. Wojtyszko zaś to przedwojenny tutejszy nauczyciel, wielce zasłużony dla całej okolicy. To właśnie jego imię nosi od niedawna jedna z ulic na osiedlu Wólka Zerzeńska, a w kwietniu przy tej ulicy został odsłonięty kamień upamiętniający jego postać.

Taka wycieczka po cmentarzu to żywa lekcja historii. Miejmy nadzieję, że zaowocuje stałą pamięcią i opieką nad grobami tych, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę – życie!

Niech dzień 27 września na zawsze zostanie zapamiętany jako ważny dzień w naszej historii. Dzień, w którym zaczęła się długoletnia trudna walka o prawdziwie wolną Polskę, którą aktualnie możemy się cieszyć.


Autorka zdjęć - E.Ł.Tagi: Obchody 75 rocznicy powstania PPP w SP 109, rocznica powstania PPP, PPP, SP 109, uczniowie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast
Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

W Nowym Roku:

rzucę palenie
schudnę
będę się zdrowo odżywiać
zacznę uprawiać sport
zacznę odkładać pieniądze na spełnienie marzeń
nic nie postanawiam, bo zawsze nic mi z tego nie wychodzi
nic nie postanawiam, bo nie uznaję "postanowień noworocznych", przez cały rok staram się zmieniać na lepsze
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń