WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław

Bułhak w Gardzienicach

Tekst:Marcin Dudek Fot.:Marcin Dudek  |  10 lutego 2015

Warsztaty teatralne stały się w Szkołach Bułhaka tradycją, nie mogło więc zabraknąć ich i w tym roku. Od kilku już lat młodzież z naszego Gimnazjum i Liceum odwiedza różne ośrodki teatralne w Polsce, rozwijając swoje uzdolnienia aktorskie, reżyserskie czy też muzyczne.

W tym roku celem naszej wyprawy był Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” – eksperymentalny teatr, mający swoja siedzibę w podlubelskiej wsi. Duże znaczenie dla reżysera Włodzimierza Staniewskiego – założyciela Gardzienic – ma trening fizyczny. Aktorzy dużo czasu poświęcają na ćwiczenia mające nie tylko utrzymać ich w formie, ale także ułatwić im znalezienie wspólnego rytmu, tak potrzebnego na scenie.

W związku z tym także i my, już pierwszego dnia, po krótkim powitaniu, zostaliśmy zaproszeni do wspólnych ćwiczeń. I tu zaczęły się gardzienickie czary.

Aktorzy, z którymi pracowaliśmy, bardzo mało czasu poświęcali na teorię – bardziej niż o przekazanie teoretycznych założeń swojej pracy chodziło im o wspólne spotkanie w ruchu, w śpiewie, na scenie. Nasi uczniowie, nagle, zaraz po wyjściu z autokaru, znaleźli się w samym środku wydarzeń, które dla zespołu z Gardzienic stanowią codzienność. I powoli zaczęli odkrywać wspólny z tym zespołem rytm.

Przełomowym okazał się dzień drugi naszego pobytu, kiedy to mieliśmy okazję obejrzeć dwa spektakle z repertuaru teatru Gardzienice i porozmawiać o nich z Włodzimierzem Staniewskim. Na naszych oczach, w pełnej harmonii, spotkały się: grecki mit, elementy teatru japońskiego, stare ukraińskie pieśni i warsztatowe mistrzostwo aktorów, których mieliśmy okazję poznać podczas wspólnych ćwiczeń. I oczywiście ogromna wyobraźnia, nadająca całemu spektaklowi klimat niesamowitości. Jest to teatr tworzony z niesamowitym rozmachem, ale rozmachem przejawiającym się nie w budżecie wydanym na dekoracje i kostiumy, ale w setkach godzin poświęconych na perfekcyjne wyćwiczenie kilkusekundowego układu.

Czemu ten wieczór okazał się przełomowy? Ponieważ nasi uczniowie mieli okazję zaobserwować, że ćwiczenia, które wykonują podczas warsztatów, nie są tylko formą aktorskiej rozgrzewki. Układy i pieśni, pojawiające się na naszych zajęciach, to autentyczne elementy spektakli teatralnych.

To odkrycie musiało mieć duży wpływ na ich zapał do pracy, bo dwa dni później, podczas spotkania podsumowującego, zobaczyliśmy i usłyszeliśmy nie kilkudziesięciu uczniów, odgrywających swoje role, ale zgrany zespół, który potrafi osiągnąć na scenie prawdziwą harmonię. Występ stworzonego w raptem trzy dni chóru wgniótłby kadrę nauczycielską w fotele, gdyby nie fakt, że zamiast siedzieć na fotelach, sami do tego występu dołączyliśmy. Urokowi tego teatru, mistrzostwu warsztatowemu tych aktorów i teatralnej wyobraźni tego reżysera nie sposób było się oprzeć.

Wnioskując z faktu, że pieśni poznane w Gardzienicach towarzyszyły nam jeszcze przez cała drogę powrotną, można zdecydowanie powiedzieć, że część tej harmonii i tego rytmu udało nam się wywieźć ze sobą. I postaramy się je utrzymać, aż do następnej wizyty.
Tagi: Bułhak, dzieci, młodzież, warsztaty teatralne, teatr


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 1 lutego 2020

Sąsiedzkie kolędowanie

Sobota, 8 lutego 2020

WOT zapewni Ci niezapomniane ferie

Poniedziałek, 10 lutego 2020

Zima w mieście na Pradze-Południe w 2020 roku czas start

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

W Nowym Roku:

rzucę palenie
schudnę
będę się zdrowo odżywiać
zacznę uprawiać sport
zacznę odkładać pieniądze na spełnienie marzeń
nic nie postanawiam, bo zawsze nic mi z tego nie wychodzi
nic nie postanawiam, bo nie uznaję "postanowień noworocznych", przez cały rok staram się zmieniać na lepsze
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń