WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 28 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marek, Wacław

Ku czci 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych

Hanna Kowalska  |  30 września 2011

Ku czci 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych

19 września 2011 jak co roku odbyły się obchody rocznicy bitwy pod Falenicą z września 1939 r. Starcie to było największym w tych okolicach wydarzeniem II wojny światowej. 13 Dywizja Piechoty, pod dowództwem płk Władysława Kalińskiego, zmierzała na pomoc Warszawie, jednak wyczerpana po bitwach nad Świdrem, napotkawszy niezwykle trudne warunki dalszego marszu, zdecydowała się na obronę okrężną w falenickich lasach. Mimo początkowo skutecznego odpierania niemieckich ataków przez cały dzień, zyskanie przewagi przez wroga było nieuniknione wobec braku amunicji, żywności i materiałów opatrunkowych w oddziałach Kalińskiego. Po zmroku Dywizja małymi grupkami przedzierała się do stolicy. Zarówno straty tego zgrupowania jak i zniszczenia w znacznej części Falenicy były ogromne. 

19 września jest jednocześnie świętem patrona Szkoły Podstawowej nr 76 w Zespole Szkół nr 111, której na początku lat 90-tych nadano imię 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych, dla uczczenia bohaterów tamtych wydarzeń. 

Uczniowie falenickiej szkoły zaczęli obchody już od rana – grą terenową, dzięki której w niebanalny sposób mieli okazję obcować z historią. Przed południem rozpoczęła się uroczysta akademia szkolna, na której gośćmi byli: przedstawiciele Dzielnicy: p. Jolanta Koczorowska - Burmistrz Dzielnicy Wawer, p. Anna Sobczak – inspektor Wydziału Oświaty i Wychowania i p. Cezary Jurkiewicz – radny Dzielnicy Wawer oraz kombatanci: p. Antoni Rogucki, p. Henryk Jedynak, p. Eugeniusz Obłękowski, p. Kazimierz Antoszewski i p. Tadeusz Karczmarczyk.

Piosenką, poezją i pracami plastycznymi młodzież oddała hołd żołnierzom 13 Dywizji, a kombatanci, w imieniu których przemawiał profesor Antoni Rogucki, podziękowali uczniom za podtrzymywanie i przekazywanie pamięci tamtych dni, ale również zachęcali do patriotyzmu czasów pokoju. Apelowali, by w tej wywalczonej wolnej Polsce, jej młodzi obywatele starali się po prostu być najlepszymi w tym, co robią. Tak, by dobre imię Ojczyzny rozsławiali na świecie swoim profesjonalizmem w dziedzinach, którymi będą się zajmować. 

W holu szkoły można było obejrzeć wystawę "Co pozostało z tamtych dni?" prezentującą elementy uzbrojenia i ekwipunku żołnierzy (m.in. hełmy, menażki, broń) wykopane na terenie Aleksandrowa oraz liczne szkice i mapy. Organizatorem wystawy było Stowarzyszenie "PRO FORTALICIUM". 

Uroczystości szkolne płynnie połączyły się z uroczystościami rocznicowymi na cmentarzu wojskowym w Aleksandrowie, gdzie oprócz uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 111 przybyły również przedstawicielstwa innych placówek oświatowych, a także obecni byli goście: wiceburmistrz Przemysław Zaboklicki, przedstawiciele Rady Osiedli: Falenica i Aleksandrów, TMF, WSH Fala, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz księża: dziekan Marek Doszko, proboszczowie Witold Gajda, Robert Pawlak i Wiesław Chrząszcz. Po mszy polowej celebrowanej przez ks. Wiesława Chrząszcza odbył się Apel Poległych i złożenie wieńców.

Tagi: bitwa pod Falenicą, 19 września, uroczystość, obchody rocznicy, święto patrona szkoły, SP 76


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


2 - 9 października 2023

Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?

Autobusem
Autobusem z przesiadką do tramwaju
Pociągiem (Koleje Mazowieckie lub SKM)
Własnym samochodem
Rowerem / motocyklem
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń