WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 4 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Z naszą szkołą z cienia w blask!

Grażyna Tucholska, koordynator projektu  |  7 października 2011

Szkoła Podstawowa nr 171 im. Stanisława Staszica współpracuje z innymi placówkami oświatowymi i kulturalnymi, ponieważ wierzymy, że integrowanie środowiska edukacyjnego ma nieoceniony wpływ na właściwy rozwój i funkcjonowanie naszych uczniów.

 

Realizacja projektów wraz z innymi szkołami europejskimi w ramach programów unijnych Comenius czy eTwinning i działania podejmowane wspólnie z takimi instytucjami jak: biblioteka, muzeum, teatr, szkoła specjalna, kościół, fundacje, stowarzyszenia dają nam niezbędny kontekst, łączą wiedzę z praktyką, aktywizują i inspirują zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Mamy podstawy sądzić, że jesteśmy na dobrej drodze, gdyż poprzedni projekt „Bawię się, uczę się, doceniam!” został wyróżniony gwiazdą Comeniusa i uznany za przykład dobrej praktyki. Nasz obecny projekt „Z cienia w blask” – From Shadow To Light – to kolejny pomysł na rozwijanie przedsiębiorczości, odpowiedzialności i wielu innych umiejętności m.in. językowych i komunikacyjnych. Projekt będzie realizowany do lipca 2013 roku.

 

Założyliśmy, że kooperacja z profesjonalnymi teatrami, nawiązanie kontaktów z teatrami lokalnymi lub grupami teatralnymi wspomoże edukację teatralną naszych uczniów. Poznają oni historię teatru, różne formy teatralne – szczególnie formy charakterystyczne dla danego kraju lub regionu, tradycyjne przedstawienia związane z obchodzeniem różnego rodzaju świąt. Zaobserwują proces powstawania sztuki teatralnej, scenografii, kostiumów, muzyki, choreografii. Będą brali udział w treningu aktorskim, w warsztatach z dykcji, poruszania się po scenie, mimiki. Rozwiną swoje słownictwo, będą ćwiczyć pamięć oraz uczyć się wyrażania i przedstawiania emocji. Ma to przybliżyć uczestnikom projektu wszystko, co od tysiącleci łączy się z teatrem, uchylić naszym uczniom drzwi do tego magicznego, tajemniczego świata – stąd tytuł projektu – z CIENIA niewiedzy będą stopniowo przesuwać się w stronę ŚWIATŁA.

 

Dyrektor warszawskiego Teatru „Lalka” p. Jan Woronko zaoferował nam swoje wsparcie już w fazie poszukiwania partnerów. Aktorzy wiedzą, że dzięki własnym doświadczeniom twórczej współpracy mogą wspomagać początkujących na scenie. Program edukacji teatralnej z „Guliwerem” realizują nawet najmłodsi z naszej szkoły – pięciolatki i sześciolatki. Zaplanowaliśmy serię warsztatów dla naszych uczniów, dyskusje na temat sztuk teatralnych, kooperację przy powstawaniu scenariusza i wystawieniu wielojęzycznego przedstawienia z udziałem uczniów szkół partnerskich jesienią 2012. Konkretny temat poznamy po zebraniu przez uczniów informacji i ustaleniu przez nich zagadnień, które uznają za ważne i które zechcą przybliżyć swoim rówieśnikom, nauczycielom i rodzicom. Pragniemy, aby uchylili nam – dorosłym drzwi do swojego świata. Nauczyciele w najbliższym czasie, na pierwszym roboczym spotkaniu w Rumunii, dokonają ostatecznego wyboru formy i podziału zadań między szkoły.

 

Chcemy także, aby na ŚWIATŁO dzienne wypłynęły problemy, które nasi uczniowie zauważają i chcieliby rozwiązywać. Mamy zamiar pobudzić naszą społeczność do pracy o charakterze wolontariackim, przypomnieć, jak różne formy może przybierać wolontariat. Mamy nadzieję, że dostrzeżone przez uczniów problemy nie pozostaną w MROKU. Nie wątpimy, iż rozwiniemy w naszych uczniach inicjatywę i odwagę, aby stawiali przed sobą zadania, poszukiwali sprzymierzeńców, którzy pomogą im je zrealizować oraz zmieniali rzeczywistości wokół siebie. Scena teatralna będzie tym miejscem, gdzie te dziecięce spostrzeżenia, pomysły, zrealizowane zadania bedą zaprezentowane szerszej publiczności. Scena teatralna będzie również symbolicznym celem osobistej wędrówki uczniów – wychodzenia z CIENIA własnej nieśmiałości, kompleksów i braku umiejętności, z CIENIA biernej widowni w BLASK reflektorów, na scenę, gdzie będą mogli z mocą przemawiać i pobudzać do działania swoich rówieśników i inne osoby z ich otoczenia.

 

Liczymy na rozwój wolontariatu wśród uczniów, więc zapraszamy z pomysłami na spotkania do Szkoły Podstawowej nr 171. Możecie Państwo również kontaktować się z dyrekcją, wychowawcami lub koordynatorem projektu.

 

Poszerzenie wiedzy na temat krajów partnerskich, języków, jakimi się posługują, podobieństw dotyczących stylu życia i tradycji, zwyczajów, także problemów, z jakimi spotykają się ich obywatele, a w szczególności uczniowie, to zadanie, które będzie realizowane przy pomocy nowoczesnych mediów komunikacyjnych i w formie prezentacji przygotowanych przez bezpośrednich uczestników spotkań w szkołach partnerskich.

 

Nasi zagraniczni partnerzy to: Základná umelecká škola Jozefa Rosinského – słowacka państwowa szkoła artystyczna z Nitry realizująca edukację nadobowiązkową – koordynator Eva Hudecova; Основно училище "Любен Каравелов" – bułgarska szkoła z Burgas z rozszerzoną edukacją artystyczną, wspomagająca uczniów z domu dziecka – koordynator Elisaveta Ivanova; Özel Bursa Doğa İköğretim Okulu – turecka prywatna szkoła podstawowa z Bursy realizująca edukację metodami aktywnymi – koordynator Aytaç Aribaş; Scoala cu clasele I-VIII „Ion Pop Reteganul” – rumuńska szkoła podstawowa z Sancel nagrodzona za działania edukacyjne w swoim regionie, rozwijająca wolontariat – koordynator Lenuta Bloj; Leighswood School – brytyjska szkoła podstawowa z Walsall realizująca edukację szekspirowską i ekologiczną – koordynator Jane Hanmer; 1° CIRCOLO DIDATTICO „R. ARFE”– włoska szkoła z Somma Vesuviana, koordynator Fortuna Laura Serpico.

 

Bardzo cieszymy się, że to nasza szkoła, kolejny raz, jest inicjatorem tak dużego, na skalę europejską, przedsięwzięcia. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy osoby prywatne i instytucje do współpracy. Jest to naprawdę wspaniała przygoda!

Tagi: szkoła, projekt, Z cienia w blask, From Shadow To Light


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń