WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 lutego 2019 r.
Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr

Gwiazdy i szpagaty na planszy – relacja z II Międzynarodowego Turnieju w Gimnastyce Artystycznej Baby Cup 2018

Anna Kossowska-Lubowicka, foto: Adrian Kopaczko  |  4 maja 2018

Gimnastyka artystyczna to dyscyplina, która budzi niekłamany podziw.  Wysportowane, zwinne, pełne gracji, pięknie poruszające się dziewczynki często wcześnie zaczynają swoją przygodę z gimnastyką, niektóre debiutując na planszy już w wieku 4-5 lat.
Miło popatrzeć, jakie figury „wyczarowują” w czasie zawodów czy pokazów. Jednak by dojść do takiej formy, ćwiczą nierzadko codziennie lub kilka razy w tygodniu – w klubie, a niektóre również dodatkowo w szkole sportowej. Szpagaty, mostki, piruety, gwiazdy to pewnie najbardziej znane, popularne figury gimnastyczne, a jest ich znacznie więcej – wystarczy raz popatrzeć, by rozsmakować się w obserwowaniu artystyczno-sportowych popisów na planszy. Dziewczynki, ćwicząc początkowo układy taneczne, doskonalą swój kunszt, by z czasem móc pokazać się szerszej publiczności. Te bardziej zaawansowane w swoich występach wykorzystują też przybory – na przykład skakankę, obręcz, piłkę, maczugi, wstążkę.

Tym razem zgromadzonym w hali sportowej przy szkole na ulicy Umińskiego widzom (a przede wszystkim sędzinom – wszak to zawody)  zaprezentowały się w układach tanecznych i z przyborami, w działaniach na planszy indywidualnych i zbiorowych dziewczynki z 15 klubów. Oprócz gimnastyczek warszawskich na zawody dotarły zawodniczki zamiejscowe – z kilku polskich klubów, chociażby z Białej Podlaskiej, Gryfic, Imielina, Szczecina, Katowic. Przybyli też goście z Białorusi, Ukrainy i Rosji.

Gimnastyczny Warszawski Klub Sportowy Ajsedora ma już za sobą niejedne międzynarodowe zawody – tym razem stał się organizatorem II Międzynarodowego Turnieju w Gimnastyce Artystycznej Baby Cup 2018. Łącznie wystąpiło w ciągu dwóch dni – 7 i 8 kwietnia – około 150 zawodniczek, najmłodsze z rocznika 2013, a najstarsze – 2008. Licznie zgromadzona publiczność podziwiała układy, a przede wszystkim zdolności i efekty ciężkiej, wymagającej wyrzeczeń pracy dziewczynek. Wystąpiły one w 18 kategoriach indywidualnych oraz jedna drużyna w układzie zbiorowym – wymagającym współgrania, współpracy kilku zawodniczek. W przerwach między turniejowymi zmaganiami swoje umiejętności w ramach pozakonkursowych pokazów prezentowały starsze, niebiorące udziału w rywalizacji koleżanki.

Jak to zwykle na zawodach bywa – nie wszystkim udało się stanąć na podium, bo spośród na przykład kilkunastu startujących jak tu zmieścić więcej, skoro jest na nim miejsce dla trzech, czasem nieco większej liczby zwyciężczyń, dzięki wynikom ex aequo... Jednak jestem przekonana, że wszystkie gimnastyczki mogą dźwigać laur zwycięstwa – duch wytężonej pracy, starań, wyrzeczeń, dawania z siebie wszystkiego, co najlepsze, dobrze, by umacniały wewnętrzną dumę, zadowolenie, pewnie również wzmocnione poprzez podziw oglądających. Tak małe dziewczynki – 4-11-letnie pokazały, że ćwiczyć i podejmować wyzwania warto. Warto też zaglądać na zawody, turnieje i inne sportowe zmagania, a także pokazy pracy zawodniczek w klubie, które, podobnie jak ostatnio, zachęcają do gromkiego bicia braw dzielnym małym sportsmenkom i oczekiwania na kolejną okazję do wspólnego świętowania i pochwały artystyczno-gimnastycznego wysiłku na planszy.Tagi: II Międzynarodowy Turniej w Gimnastyce Artystycznej Warsaw Baby Cup 2018, gimnastyka artystyczna, Baby Cup 201


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Luty 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 22 lutego 2019

Kurs Podstawy Ms Office

Sobota, 23 lutego 2019

Smyki na Kępie

Niedziela, 24 lutego 2019

188. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń