WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 27 czerwca 2019 r.
Imieniny obchodzą: Cyryl, Maryla, Władysław

Asia mistrzem!

Magda Chlebus - wychowawca klasy II LO I SLO im. E. Bułhaka w Wesołej  |  6 grudnia 2011

Joanna Litwin to jedna z ponad stu młodych osób, uczęszczających do Zespołu Szkół im. Emanuela Bułhaka przy Trakcie Brzeskim 63. Nie zawsze można spotkać ją w szkole…, co jednak wcale nie oznacza, że wagaruje. Jej pasja, dzięki której osiągnęła absolutne wyżyny formatu światowego to kitesurfing.

 

Asia jest uczennicą drugiej klasy liceum. Jej przygoda
 z dwoma żywiołami: wodą i wiatrem, 
rozpoczęła się już w szkole podstawowej. Początkowo był to windsurfing. W wieku 12 lat Asia sięgnęła po sport, który był wówczas w Polsce prawie nieznany.

Kitesurfing to dosłownie surfowanie z latawcem. Różni się on od bardziej nam znanego windsurfingu sposobem prowadzenia deski oraz rodzajem pędnika. Kitesurferzy prowadzą deskę „na krawędzi” (podobne do snowboard’u). Zamiast klasycznego żagla używają odmiany latawca, trzymanego na barze, przypiętym do zakładanego przez surfera trapezu.
Warto w tym miejscu zacytować jednego z najbardziej twórczych wynalazców na świecie – Thomasa Edisona:


„Geniusz to wynik 1 procenta natchnienia i 99 procent wypocenia.”


Słowa te charakteryzują większość, jeżeli nie wszystkie drogi do sukcesu, jakie świat kiedykolwiek oglądał.

Takim rodzajem geniuszu okazała się właśnie Asia Litwin. Determinacja oraz ciężka praca pozwoliły jej na osiągnięcie sukcesu w zawrotnym tempie. W 2008 roku została laureatką tytułu 'Rookie of the Event' (Odkrycie Zawodów) podczas rozgrywek pucharu świata PKRA (Professional Kiteboard Riders Association) w Hiszpanii. Natomiast po trzech latach trenowania, w 2009 roku wygrała edycję pucharu świata PKRA w Niemczech. Została wówczas wicemistrzynią świata w kitesurfingu w kategorii Freestyle.

1 listopada 2011 roku Asia po raz kolejny stanęła na podium międzynarodowym. Zdobyła Mistrzostwo Europy podczas zawodów KTE (Kitesurf Tour Europe) we Francji. Oto kilka słów relacji Asi z tej imprezy:
 
„Właśnie zakończyły się ostatnie zawody pucharu Europy KTE we Francji, St. Gilles Croix de Vie. Warunki były dość wymagające, niezbyt silny wiatr, duże fale i ogromny prąd, ale dzięki świecącemu słońcu pływało się całkiem przyjemnie. Rozegrano tylko pojedynczą eliminację, gdyż na podwójną zabrakło wiatru. Udało mi się wygrać, dzięki czemu zdobyłam mistrzostwo Europy. Bardzo się cieszę zarówno z wygranej, jak i z tytułu, ale również z pobytu we Francji.” 

Po wygranych zawodach Asia spędziła 3 tygodnie w Warszawie, dużo trenując przed ostatnią edycją pucharu świata w Nowej Kaledonii.
Uwarunkowania klimatyczne Polski nie rozpieszczają kitesurferów, tak więc nieobecności Asi w szkole są konieczne. Często odbieram od niej maile lub sms-y z prośbą o kolejne zadania do wykonania z matematyki, historii czy fizyki; prośby o kontakt z nauczycielem biologii czy geografii. Takie zapytania, dobiegające z drugiego końca świata, budzą we mnie zawsze te same uczucia - zachwyt i podziw dla jej obowiązkowości i pracowitości.

Brak Asi w szkole to zawsze tęsknota za jej osobą, skromną, zawsze uśmiechniętą, niekiedy zmęczoną. A także pewność, że na najbliższych swoich zajęciach na pewno nie zgłosi „nieprzygotowania”…  

Z ostatnich doniesień z Pacyfiku wiadomo, że Asia wygrała edycję pucharu świata w Nowej Kaledonii, zajmując tym samym  4 pozycję w mistrzostwach świata PKRA 2011 roku! 


 Tagi: kitesurfing, sport, mistrzostwa Europy, puchar świata PKRA 2011, KTE 2011


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 29 czerwca 2019

Przeprawa promowa Wawer-Wilanów

Niedziela, 30 czerwca 2019

Piknik rodzinny w MAL-u TRYBUŁOWO

Poniedziałek, 1 lipca 2019

Lato w mieście w Ośrodku Kultury

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy wiosna motywuje cię do bardziej aktywnego trybu życia?

Tak, wstępuje we mnie nowa energia
Łatwiej mi się ruszyć, ale sama wiosna to za mało
Nie, mój tryb życia nie zmienia się wraz z porami roku
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń