WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 13 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Małgorzata, Ernest, Henryk

U progu nowego sezonu i nowych wyzwań

Leszek Winiarski  |  26 września 2018

U progu nowego sezonu i nowych wyzwań
Rozmowa Leszka Winiarskiego z Mirosławem Robakiem - trenerem pierwszoligowych wesołowskich szczypiornistek WKPR WESOŁA
 
L.W. Za Wami debiut w pierwszej lidze kobiet. Drużyny na takim poziomie Wesoła jeszcze nie miała. Jak to jest budować piramidę od góry, nie mając zaplecza?
 
M.R. Zespół powstał na bazie zawodniczek klubów akademickich: Politechniki, SGGW oraz zawodniczek, które kiedyś grały w warszawskich klubach młodzieżowych. Pierwsze trzy lata to gra w II lidze. W każdym sezonie zajmowaliśmy dobre, trzecie miejsce. To spowodowało, że przy reorganizacji pierwszej ligi związek piłki ręcznej zaproponował nam grę w pierwszej lidze. Wesoła została zauważona na mapie polskiego handballu.

L.W. Widziałem większość Waszych spotkań rozgrywanych u siebie w ubiegłym sezonie. Choć młoda, debiutująca w pierwszej lidze drużyna „frycowe” musiała zapłacić, to jednak rozegraliście wiele bardzo dobrych spotkań. Zwłaszcza te z drużynami nadającymi ton pierwszoligowym zmaganiom przypadły mi do gustu. Graliście jak równy z równym. Było na co popatrzeć. Na jakim etapie rozwoju znajduje się drużyna?
 
M.R. Pierwsza liga to zupełnie inna bajka, inne wyzwania treningowe, organizacyjne i (nie ukrywam) finansowe. Mieliśmy małe możliwości sprowadzenia zawodniczek z innych klubów, więc oparliśmy się na tym, co mamy. Jednocześnie nasz awans spowodował, że zawodniczki z innych warszawskich pierwszoligowych klubów same zaczęły się do nas zgłaszać. W bardzo krótkim czasie powstał zespół, który miał podołać rozgrywkom w pierwszej lidze kobiet. Zajęliśmy 9 miejsce, grając bardzo przyzwoicie z bardziej uznanymi klubami. Jako beniaminek płaciliśmy wysokie frycowe, a jednocześnie zbieraliśmy pochwały za postawę. Z Wesołą nikomu nie było łatwo grać. Koncepcja bazowania na młodych, rozwojowych zawodniczkach sprawdziła się. Dzisiaj mamy bardzo młody, perspektywiczny zespół. Współpracujemy z Agrykolą. Trzy najlepsze juniorki (w tym jedna reprezentantka Polski) wzmocniły naszą drużynę. W tej chwili w zespole seniorskim trenuje, uwaga, dwadzieścia młodych dziewczyn w wieku 17-25 lat.

L.W. Jakie nadzieje wiążecie z nadchodzącym sezonem?

M.R. Chcemy, aby zespół ustabilizował się w środku tabeli. Grupa południowa jest bardzo mocna, ale i my jesteśmy już innym zespołem. Myślę, że sprawimy niejedną niespodziankę.

L.W. Od nowego roku szkolnego podjął się Pan się nowego wyzwania. Pod egidą klubu będzie Pan sam prowadził treningi piłki ręcznej z trzecioklasistkami wesołowskich szkół podstawowych.
Nabór do sekcji piłki ręcznej dziewcząt rozpoczął się w maju w SP 172 w osiedlu Zielona. Z tego co mi wiadomo, jeden trening odbywać się będzie w SP 172 we wtorki, a drugi w Starej Miłośnie. Kiedy zakończenie naboru i kiedy ruszą treningi? Czy jest to początek systemu profesjonalnego szkolenia dziewczynek w naszej dzielnicy?

M.R. Tak. Wspólnie z zarządem klubu postanowiliśmy, że to ja zajmę się najmłodszą grupą, tzn. dziewczynkami z klas trzecich.

L.W. Jak powinno wyglądać szkolenie dzieci w tak młodym wieku, by doczekać się seniorki na krajowym poziomie? Co o tym decyduje?

M.R. Uważam, że na etapie szkolenia podstawowego nie można popełniać podstawowych błędów, a tak się, niestety, wielokrotnie dzieje. Wyeliminowanie złych nawyków w szkoleniu zaawansowanym jest trudne, wręcz czasami niemożliwe. Warto przypomnieć, że w SP 353 w Wesołej szkolimy grupy młodzieżowe, a zajęcia prowadzi nasza zawodniczka.
Moja grupa rozpocznie zajęcia w drugiej połowie września, po ustaleniu ostatecznych planów w szkołach. A o sukcesie w szkoleniu dzieci i młodzieży zadecyduje systematyczna praca.

L.W. Zatem powodzenia i dziękuję za rozmowę.

Tagi: zawodniczki, zawody, szczypiorniści, sezon, zawodnicy, klub, treningi, ćwiczenia, młodzież


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 13 lipca 2020

Po wakacjach ulica Saska będzie jak nowa

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Wtorek, 1 września 2020

Powszechny spis rolny

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń