WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.
Imieniny obchodzą: Albert, Laura, Adolf

Sezon RJnO 2018 zakończony, ale orientacja to nie tylko rowery!

Jan Cegiełka  |  14 grudnia 2018

Sezon RJnO 2018 zakończony, ale orientacja to nie tylko rowery!

Dobiegła końca tegoroczna rywalizacja w rowerowej jeździe na orientację na Mazowszu. Orientacja jest dziedziną aktywności na świeżym powietrzu, która wymaga od jej uczestników ciągłego podejmowania właściwych decyzji, to po pierwsze, później należy te decyzje prawidłowo zrealizować, popełniając jak najmniej błędów. Jest to naprawdę bardzo przydatne w życiu, a tu możemy to robić i jednocześnie czerpać z tego niesamowitą przyjemność poprzez przebywanie na łonie natury, a dodatkowo nikt nas nie obserwuje, dlatego bez stresu możemy się mylić, a później wyciągnąć wnioski, co można było zrobić lepiej.

Po raz pierwszy i jak na razie ostatni uczestnicy rywalizacji mieli okazję walczyć o medale w trzech różnych cyklach. Pucharze Warszawy i Mazowsza w RJnO, Grand Prix Dzielnicy Wawer w RJnO oraz Pucharze Mazowsza w Rowerowych Maratonach na Orientację. Właśnie ten ostatni cykl nie będzie już przez moją osobę organizowany w roku przyszłym. Maratony to bardzo fajna forma RJnO, ale niestety wymagająca dużego nakładu pracy na jej zorganizowanie, dlatego muszę zrezygnować w następnych latach z przeprowadzania tego cyklu imprez. W tym roku zostały po raz pierwszy przygotowane specjalne medale, które wszystkim bardzo się podobały – taką tradycję zamierzamy podtrzymać w przyszłym sezonie. A skoro już o tradycji mowa, to w tegorocznym cyklu obok Polaków ponownie startowali zawodnicy z Rosji, Litwy i Białorusi, więc znowu można go uznać za zawody międzynarodowe :-).

Jak zawsze na zakończenie sezonu przed ceremonią rozdania medali, dyplomów i nagród organizowane są zawody, które polegają na odnalezieniu w terenie i potwierdzeniu na karcie startowej jak największej liczby punktów kontrolnych w ciągu godziny. Po tym czasie każdy uczestnik przybywający na metę nie jest już klasyfikowany. Chodzi głównie o to, aby punktualnie można było rozpocząć ceremonię zakończenia sezonu. Tegoroczne zakończenie sezonu w RJnO było rekordowe, bowiem po raz pierwszy zabrakło miejsc parkingowych wokół nowo powstałego centrum firmy Wheeler Polska w Majdanie, ale jakoś dało się pomieścić wszystkich chętnych. Pogoda bez słońca, ale też bez deszczu, i tylko opadająca mgła towarzyszyła uczestnikom pokonującym trasę, a było ich aż osiemdziesięciu. Tym razem było do odnalezienia 18 punktów w terenie i trasa była tak zrobiona, aby najlepsi mogli potwierdzić na kartach startowych wszystkie punkty kontrolne. Najszybszy był Bartosz Niebielski, reprezentant Polski w RJnO, przed innym kolegą z kadry Grzegorzem Marcinkiewiczem. Tu warto napisać, że Bartek jest jeszcze juniorem, a Grzegorz już seniorem i to właśnie optymistycznie nastawia nas na przyszłe lata, że właśnie na Mazowszu dzięki rozgrywaniu od wielu lat zawodów w RJnO mamy najlepszych zawodników w kraju. Klasyfikacja w Grand Prix Dzielnicy Wawer Miasta Stołecznego Warszawy była bardzo zbliżona, bowiem do tego cyklu zaliczały się te same zawody. Wszystkie wyniki są dostępne na stronie www.orienteering.waw.pl.

Po krótkim odpoczynku zawodników startujących w zawodach odbyło się uroczyste  podsumowanie sezonu 2018 w RjnO na Mazowszu. Już przed jego rozpoczęciem wszyscy mogli zauważyć, że najlepszym elementem placu zabaw dla ich pociech było podium. Każde z bardzo licznie zgromadzonych dzieci chciało stać na jego najwyższym stopniu i towarzyszyła temu bardzo fajna zabawa w wykonaniu pociech przybyłych na zakończenie sezonu. W tegorocznej rywalizacji Pucharu Warszawy i Mazowsza w RJnO najlepszą zawodniczką była broniąca tytułu z roku ubiegłego Karolina Pacek przed Zuzanną Szymańską i Joanną Benesz, wśród panów natomiast nastąpiła zmiana i zwycięzcą był Marcin Krasuski przed Damianem Kędziorkiem i Adamem Wroniakiem. Najważniejsze jednak było podsumowanie wyników wśród najmłodszych uczestników naszego cyklu. Tu wśród dziewcząt w kategorii K10 wygrała Kinga Bernady, przed Małgosią Mikołajczyk i Igą Benesz, w nieco starszej grupie triumfowała jej siostra Kamila Bernady przed Anią Pilipczuk i Julią Gębarowską, a w kategorii K14 bezkonkurencyjna była Ula Wąsiewicz przed Pauliną Borejko oraz Mają Bartos. Analogicznie wśród chłopców zwycięzcą najmłodszej grupy był Szymon Pilipczuk przed Bartkiem Zwolińskim i Grzesiem Taborem, w M12 triumfował starszy brat Bartka Wojtek Zwoliński przed Michałem Domżalskim i Michałem Rockim. W kategorii M14 najlepszym ponownie okazał się brat Uli Jerzy Wąsiewicz przed Filipem Janowskim i Krzysiem Wroniakiem. Kategorie K14 i M14 to już osoby, które pokonywały trasę samodzielnie, bowiem w młodszych grupach dzieciaki jadą razem ze swoimi rodzicami. Najbardziej optymistyczne jest to, że właśnie mamy kolejne perełki, które już w przyszłym roku mogą trafić do reprezentacji Polski i walczyć dla naszego kraju o medale Mistrzostw Europy i Świata w RJnO.

Na koniec tradycyjnie najbardziej emocjonująca chwila zakończenia sezonu – losowanie roweru. Tu warunek: osoba wylosowana musi być obecna wśród uczestników. Tradycją chyba staje się to, że co drugi rok osoby wylosowanej nie ma wśród uczestników – choć są jej dzieci lub ojciec. Tym razem też tak było, a emocji jeszcze więcej, bowiem w rolę sierotki wybierającej losy wcielała się najmłodsza córka pierwszego wylosowanego i nieobecnego szczęśliwca. I emocje zaczęły się ponownie. W tym roku rower firmy Wheeler Polska trafił do Rafała Benesza – i tu też należy napisać, że cała pięcioosobowa rodzina regularnie startuje od lat w naszym cyklu.

Nie tylko jeździmy na rowerach na orientację – zimą, jak jest śnieg, biegamy na nartach. Tu trzeba być czujnym, bowiem informacja o zawodach może się pojawić na dwa, trzy dni przed ich rozegraniem. Natomiast latem i zimą (jeśli jest łagodna) biegamy na nogach, odnajdując punkty kontrolne, i już w tym roku rozpoczynamy kolejny cykl imprez w BnO – Falino 2019. Serdecznie zapraszamy do Szkoły Podstawowej 124 przy ul. Bartoszyckiej 45/47, gdzie w sobotę 29 grudnia 2018 r. rozegrany zostanie I etap przyszłorocznego cyklu. Wszystkie informacje oraz regulamin i zgłoszenia znajdują się na stronie www.orienteering.waw.pl. Zapewniamy dach nad głową, ciepły i słodki poczęstunek w bufecie oraz najważniejsze: ciekawe trasy w terenie do wyboru przez każdego z uczestników na miarę swoich możliwości. Największą popularnością cieszy się, jak w zawodach rowerowych, trasa dla najmłodszych. Tu punkty kontrolne znajdują się na boisku szkolnym i rodzice mogą spokojnie obserwować, jak ich pociechy zmagają się z ich odnalezieniem i potwierdzeniem na karcie startowej. Ciepła stołówka ze smakołykami przygotowanymi przez rodziców dzieciaków ze szkoły jest najważniejsza po powrocie z terenu – tu spokojnie można pograć w szachy i przeanalizować, jak się pokonywało trasę i gdzie zrobiliśmy błędy.

 

Autorzy zdjęć: Urszula Trykozko i Andrzej Krochmal
Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 17 czerwca 2019

Koncert Chóru MILLE VOCI

Czwartek, 20 czerwca 2019

Inauguracja sezonu na Plaży Romantycznej

Sobota, 22 czerwca 2019

Były Ferie w WOT, będą też Wakacje z Terytorialsami

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy wiosna motywuje cię do bardziej aktywnego trybu życia?

Tak, wstępuje we mnie nowa energia
Łatwiej mi się ruszyć, ale sama wiosna to za mało
Nie, mój tryb życia nie zmienia się wraz z porami roku
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń