WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 27 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Rusza nowy sezon Rowerowej Jazdy na Orientację na Mazowszu

Redakcja .  |  19 marca 2019

Rusza nowy sezon Rowerowej Jazdy na Orientację na Mazowszu
Wiosnę już coraz bardziej czuć w powietrzu i dlatego tradycyjnie w połowie marca ruszamy z kolejnymi rozgrywkami Pucharu Warszawy i Mazowsza oraz Grand Prix Dzielnicy Wawer Miasta Stołecznego Warszawy w Rowerowej Jeździe na Orientację. Od wielu lat pierwsze rundy obu rozgrywek ruszają wraz z zakończeniem zimowego cyklu w biegach na orientację FalInO w Warszawskiej Falenicy w Szkole Podstawowej 124 przy ul. Bartoszyckiej 45/47. 
 

Początek tegorocznego sezonu ruszy zgodnie z planem w dniu 16.03.2019. Na sobotę zapraszamy już od 9:00, w tym dniu na początku można pokonać jedną z wielu proponowanych przez organizatora tras, poruszając się na nogach, aby później po ceremonii zakończenia cyklu FalInO i regeneracji sił smakołykami własnej roboty, które serwują w bufecie rodzice uczniów SP 124, wyruszyć ponownie w teren i, tym razem poruszając się rowerem, pokonać kolejną trasę. Na sobotnie popołudnie, około 11:00-12:00, planujemy start pierwszych zawodników na rowerach, organizator przygotował trasę na dystansie klasycznym. Tak jak w latach poprzednich uczestnicy mają do wyboru cztery kolory tras: zieloną – najkrótszą, niebieską, czerwoną i najdłuższą czarną. Na początek sezonu trasy będą odpowiednio dopasowane pod względem długości, tak aby wszyscy uczestnicy mogli czerpać przyjemność z ich pokonywania. Drugi dzień Pucharu oraz Grand Prix mają w ofercie już dwa starty. Na początek na najkrótszym dystansie sprinterskim – który wcale nie jest taki łatwy, bowiem jest dużo punktów kontrolnych w terenie i należy szybko podejmować właściwe decyzje, aby pokonać dystans w jak najkrótszym czasie. 

Tutaj najszybsi bez względu na kolor pokonywanej trasy osiągają czas jej pokonania w granicach 20-30 minut. Po chwili odpoczynku, którą ustala sobie sam uczestnik, rusza start na dystansie średnim, który jest najciekawszy z mojego punktu widzenia. Długość trasy zielonej jest zbliżona do dystansu sprinterskiego, trasy innych kolorów są jednak już o wiele dłuższe, od 10 do 18 km, a najlepsi pokonują je w czasie około 50-60 minut. Dla wielu uczestników bardzo ważny jest końcowy osiągnięty rezultat i zajęte miejsce, jednak większość osób pojawia się na zawodach wraz z całą rodziną i największą frajdę sprawia im możliwość nawigowania w terenie przy pomocy otrzymanej mapy i odnajdywanie kolejnych punktów kontrolnych. Liczba punktów kontrolnych na poszczególnych kolorach tras wynosi od 6-7 do 20, a na dystansie klasycznym nawet do 30. Właśnie liczba punktów kontrolnych na danej trasie oznacza liczbę decyzji, jakie musi podjąć każdy uczestnik, aby do nich dotrzeć, drogami, które sam wybiera. Największym plusem udziału w tego typu imprezach jest możliwość wspólnego spotkania się z innymi osobami, przebywanie w przepięknych lasach na Mazowszu – każda runda rozgrywana jest w innym miejscu i na koniec po pokonaniu tras wszyscy dzielą się pomiędzy sobą uwagami, jak dotarli do poszczególnych punktów kontrolnych oraz ile razy pojechali w niewłaściwym kierunku i jaki mieli kłopot z szybkim dotarciem do kolejnego lampioniku w terenie. Zawsze ostateczna konkluzja jest taka, że można było pojechać lepiej i nie ma recepty, dlaczego czasami popełniamy tak proste błędy lub jedziemy w zupełnie innym kierunku. Każdy kolejny start to najlepsza lekcja doskonalenia swojego umysłu i umiejętności realizacji podjętych przez siebie decyzji.

W ostatni weekend marca, w dniach 30-31.03.2019, zapraszamy na II rundę Pucharu, która zostanie rozegrana w kompleksie leśnym Wesołej – w sobotę Groszówka, nieopodal Hipodromu CWKS Legia Warszawa, i w niedzielę Las Sobieskiego. W sobotę dystans sprint i średni, start z parkingu przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Wesoła od godziny 11:00, w niedzielę dystans klasyczny, start od godziny 9:30 przy wiatach siedziby Lasów Miejskich przy ul. Korkowej 170 A.

W pierwszy weekend kwietnia, 06-07.04.2019, Puchar zagości w gminie Wieliszew, w Komornicy, gdzie uczestnicy będą mogli jeździć wokół starorzeczy rzeki Narwi, jak i nad samą rzeką, teren i miejsce naprawdę urokliwe i warte odwiedzenia, jedyne tego rodzaju w pobliżu Warszawy. Czwarta runda Pucharu gościć będzie w okolicach Chotomowa już w następnym tygodniu, 13-14.04.2019, w Niedziele Palmową. Później nastąpi przerwa, aż do połowy maja – dlatego warto zaplanować udział w pierwszej części sezonu, która dodatkowo pozwala uczestnikom obserwować, z jaką siłą na przyrodę działa wiosenne ciepło. O ile podczas pierwszych dwóch rund w terenie jest jeszcze szaro i nie widać zbyt wielu oznak nadchodzącej wiosny, to już podczas kolejnych rund możemy zaobserwować jej coraz bujniejszy rozwój, aby przyjechać w maju i móc się cieszyć już w 100% jej pełnią.

Wszystkie informacje o tegorocznych cyklach, komunikaty techniczne kolejnych rund oraz zgłoszenia znajdują się na stronie www.orienteering.waw.pl

Każdy uczestnik przed startem otrzymuje pamiątkowy numer startowy z imieniem i nazwiskiem w kolorze trasy, na którą dokonał zgłoszenia – numer jest wydawany na cały sezon i można znaleźć na nim miejsca oraz terminy kolejnych rund. W celu regeneracji podczas pierwszego dnia każdej rundy uczestnicy otrzymają batoniki. Zachęcam do udziału, bo tylko wtedy można się zarazić bakcylem innej formy jazdy na rowerze i spędzania w fenomenalny sposób czasu w przepięknych kompleksach leśnych Mazowsza.

Tagi: wolny, czas, radość, sezon, warszawa, uczestnicy, obserwacje, puchar, komunikaty, zgłoszenia, przyroda, wiosna,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń