WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 19 stycznia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Relacja z Jazdy na Orientację

Redakcja .  |  20 maja 2019

Uczestnicy tegorocznej rywalizacji w Pucharze Warszawy i Mazowsza w Rowerowej Jeździe na Orientację mają już za sobą pierwsze cztery rundy, a Grand Prix Dzielnicy Wawer Miasta Stołecznego Warszawy jedną rundę. Śmiało można powiedzieć, że początek tegorocznych startów był rekordowy w porównaniu z latami ubiegłymi. Dotychczas w pucharowych zmaganiach wzięło już udział 137 uczestników. 
 
Przeważającą większość nadal stanowią całe rodziny startujące wraz ze swoimi dziećmi. Tutaj jednak obserwujemy pozytywną zmianę, bowiem spora część osób wybiera już dłuższe trasy do pokonania, co świadczy o tym, że wzrastają ich umiejętności nawigowania w terenie oraz idąca za tym kondycja. Podczas każdej rundy pojawiają się też nowe osoby, które po przeczytaniu artykułu postanowiły spróbować zmierzyć się z fascynującym wyzwaniem, jakim jest odnajdywanie kolejnych punktów kontrolnych w terenie przy użyciu mapy. Początkowe trudności podczas pierwszych startów z odnalezieniem punktów kontrolnych w terenie nie zniechęcają  ich wcale, a raczej działają odwrotnie – przyciągają jak magnes, aby ponownie spróbować pokonać kolejne trasy podczas następnych startów, na które czekają z utęsknieniem. Jednym z powodów jest fakt, że nadal większość osób pociąga odkrywanie czegoś nowego i odnajdywanie różnych rzeczy w terenie. Orientacja właśnie jest taką minipodróżą w tym kierunku i dlatego wszyscy uczestnicy są zadowoleni z siebie, że dali radę pokonać dany dystans i odnaleźć wszystkie lampioniki w terenie, które często są ustawione w bardzo ciekawych miejscach i wcale nie widać ich z daleka.

Jeszcze raz krótkie przypomnienie podstawowych zasad RJnO. Najważniejszym elementem podczas zawodów jest mapa. Mapy są bardzo dokładne, ich skala wynosi 1:7500, 1:10 000, 1:15 000, czyli1 cmna mapie to75 m,100 mlub 150 m w terenie. Drogi na mapach są sklasyfikowane pod względem prędkości, z jaką możemy się po nich poruszać, oraz ich szerokości w terenie. Dodatkowo na mapie kolorem białym i jasnozielonym zaznaczony jest las, żółtym teren otwarty, niebieskim woda, brązowym (warstwice) ukształtowanie terenu, szarym teren prywatny, czerwonym przeszkody na drodze (złamane drzewo, szlaban w lesie).

Przed każdym startem na zawodach zawsze można uzyskać cenne wskazówki oraz wyjaśnienia od organizatora. Jednak żadna teoria nie pozwoli tak zapoznać się z dyscypliną jak udział w zawodach, czyli praktyka, do czego gorąco zachęcam.

Wszystkie niezbędne informacje o tej bardzo ciekawej dyscyplinie można znaleźć na stronie internetowej http://www.mtbo.pl w dziale o RJnO. Jest tam bowiem zamieszczona w kilku odcinkach książka omawiająca wszystkie elementy rowerowej jazdy na orientację. Niestety nakład już dawno jest wyczerpany, ale w obecnej dobie Internetu jest to chyba najlepsze źródło do pozyskania niezbędnych informacji. Gorąco zachęcam do lektury.

W maju rozegrana zostanie tylko jedna runda – w podwarszawskim Wołominie w dniach 18-19.05.2019. Będzie to już V Runda – teren bardzo ciekawy, na którym pucharowa rywalizacja będzie gościła po raz pierwszy. Na początku czerwca w dniach 1-2.06.2019 będziemy gościli w sobotę we wsi Lasek koło Celestynowa oraz w niedzielę w niezwykle urokliwym miejscu, jakim jest Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Celestynów w Celestynowie. Tutaj każdy oprócz możliwości wystartowania znajdzie dla siebie coś bardzo ciekawego do zobaczenia, to miejsce stało się obowiązkowym punktem corocznej edycji pucharowych zmagań. W połowie czerwca 15-16.06.2019 zapraszamy do podwarszawskiego Anina na II Rundę Grand Prix Dzielnicy Wawer (tu w całym cyklu są tylko cztery rundy), która będzie jednocześnie VII Rundą Pucharu – czyli przekroczymy półmetek tegorocznych imprez. Później nastąpi wakacyjna przerwa i dopiero we wrześniu powrócimy na nowe, nieznane trasy.

Wszystkie informacje o zbliżających się startach oraz możliwość zgłoszenia swojego udziału na stronie www.orienteering.waw.pl

Tagi: jazda, na, orientację, sport, relacja, podwarszawski, wołomin, rozgrywki, puchar, runda, celestynów, rjno, wieś,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Styczeń 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


17 - 20 stycznia 2022

Tydzień z budżetem obywatelskim

Czwartek, 20 stycznia 2022

Repertuar kina Stacja Falenica

Czwartek, 20 stycznia 2022

Spacer w Zoo z okazji Dnia Wiedzy o Pingwinach

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń