WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 8 kwietnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Julia, Dionizy, January

Czy uczeń przerośnie mistrza? Dzień z wicemistrzem świata Pawłem Wojdą i jego podopiecznym Hubertem Niemczykiem - przygotowania do Mistrzostw Świata -

Redakcja .  |  1 października 2019

Czy uczeń przerośnie mistrza? Dzień z wicemistrzem świata Pawłem Wojdą i jego podopiecznym Hubertem Niemczykiem - przygotowania do Mistrzostw Świata -
Paweł Wojda zdobył wiele złotych medali na zawodach rangi krajowej i europejskiej zanim osiągnął tytuł, na który długo i ciężko pracował. W 2017 roku na Igrzyskach The World Games we Wrocławiu Paweł Wojda wywalczył brązowy medal w sumo w wadze lekkiej, a w 2018 roku zdobył brązowy medal mistrzostw świata w drużynie. Sumo poświęcił 12 lat swojego życia. Wcześniej trenował zapasy i biegi na orientację. Wszystko pod okiem wymagającego trenera - Andrzeja Wojdy - swojego taty. Teraz sam zaangażowany w życie lokalnej społeczności  swojego rodzinnego Wawra trenuje dzieci i młodzież.  
 
21 sierpnia odbył się organizowany przez OSIR w ramach programu “Sportowcy dla Wawra” otwarty dla wszystkich chętnych trening sumo z Pawłem. Przybyła oczywiście stała ekipa, która regularnie ćwiczy pod okiem swojego trenera, ale też mnóstwo dzieci, które z sumo wcześniej nie miały styczności. Treningi sumo nie polegają jedynie na pracowaniu nad technikami używanymi w walce. Znajdziemy na nich też ćwiczenia wysiłkowe, rozciągające, ale również mnóstwo gier i zabaw. To świetna  i atrakcyjna oraz ogólnorozwojowa forma spędzania wolnego czasu, którą dzieci po prostu lubią. Już nie wspominając o walorach zdrowotnych. W dzisiejszym zasiedziałym świecie, przy popularności gier komputerowych i wszechobecności tabletów i smartfonów nie jest wcale łatwo zachęcić dzieci do ruchu. A widać było że, Paweł potrafił złapać z nimi dobry kontakt i zaangażować do wysiłku. Zaufanie do trenera to ważna rzecz decydująca właśnie o zaangażowaniu dzieciaków, ale też spokoju ducha ich rodziców. Po treningu wszyscy - uczestnicy oraz ich opiekunowie - dopytywali o kolejne zajęcia. Takie zainteresowanie to chyba najlepsze podsumowanie tego dnia!

Poza takimi okazjonalnymi eventami Paweł regularnie razem ze swoim bratem bliźniakiem Tomkiem Wojdą prowadzi treningi dla chętnych z terenu Wawra. Jednym z podopiecznych chłopaków jest młody i zdolny zawodnik Hubert Niemczyk. Szesnastolatek został zauważony lata temu jeszcze przez tatę i trenera chłopaków - Andrzeja Wojdę. Pan Andrzej zaprosił go na trening i tak - ważący obecnie 167kg jak na prawdziwego zawodnika sumo przystało - Hubert odnalazł swoją wielką pasję i sport, w którym może się spełniać do dziś. Swój pierwszy złoty medal na turnieju zdobył w wieku 11 lat. Od tamtego czasu osiągnął jeszcze 17 innych liczących się ..., w tym tytuł Mistrza Europy młodzików i brązowy medal ME kadetów w 2018 roku. Teraz Paweł i Tomasz Wojda, chcąc kontynuować tradycję swojego taty w szkoleniu mistrzów, trenują między innymi Huberta, którego zadaniem jest powalczenie o medal na zbliżających się mistrzostwach świata juniorów do 18 lat w październiku tego roku w Osace (Japonia). Będzie to debiut tego młodego, 16 letniego zawodnika w imprezie rangi światowej, a żeby mu to umożliwić Paweł Wojda oprócz prowadzenia szkolenia  zorganizował zbiórkę na platformie fundreisingowej. Niestety nie wszystkie dyscypliny sportowe mają zapewnione pełne finansowanie, w tym i sumo. Dla tego też zorganizowanie zbiórki, pomoc wiceburmistrza Jacka Wiśnickiego, UNIQ Fight Clubu, współpraca z Leszkiem Blautenbergiem oraz zaangażowanie najbliższej rodziny umożliwi wylot do Japonii i start Huberta w mistrzostwach. Na szczęście zakwaterowaniem i opieką na miejscu zajmie się już Polski Związek Sumo. A dzięki całej tej przygodzie młody zawodnik będzie miał również szansę trenować w prawdziwej „stajni” sumo. W stajni? Tak, “heya” czyli tak zwana stajnia to miejsce,  w którym japońscy zawodnicy mieszkają oraz trenują. Zwyczaje, zasady, forma treningów czy żywienia to materiał na cały następny artykuł, ale kluczowe jest to, że tylko nieliczni niejapończycy mają szansę trenować pod okiem prawdziwego. Paweł sam miał okazję tam trafić przed Mistrzostwami Świata, w których zdobył tytuł wicemistrza i dlatego z taką determinacją walczy o to, żeby Hubert również miał tę możliwość.

Czy uczeń przerośnie swojego mistrza i zdobędzie złoty medal na zbliżających się Mistrzostwach? Tego dowiemy się w październiku, ale przekaz  jest jasny. Sumo jest sportem absolutnie dla każdego i do tego opartym na zasadzie fair play i honorze, co jest bardzo ważnym czynnikiem w procesie wychowywania i przygotowania dzieci i młodzieży do dorosłego życia. Trenują dziewczyny, chłopaki, osoby o różnej posturze i wzroście. Na świecie oprócz piłki nożnej istnieje jeszcze wiele dyscyplin o trochę mniejszej popularności ale za to bardzo wszechstronnych i atrakcyjnych dzięki którym mogą się realizować osoby na co dzień wykluczone czy też zniechęcone do ruchu. A przecież wszyscy go potrzebujemy!

 
Tagi: przygotowania, do, mistrzostwa, świata, ranga, krajowa, europejska, zaangażowanie, społeczność, sport, ruch,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 11 kwietnia 2020

Asterix i Obelix - ile kryją w sobie prawdy?

Niedziela, 19 kwietnia 2020

Regulamin Charytatywnego Marszu Nordic Walking „Powitanie Wiosny 2020” z dnia 19.04.2020

Sobota, 25 kwietnia 2020

Dzień Ziemi w GREEN SOHO

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń