WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 29 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Starsi, sprawniejsi dzięki darmowym ćwiczeniom

Dorota Wrońska  |  11 kwietnia 2012

Starsi, sprawniejsi dzięki darmowym ćwiczeniom

Wesołowskie grono sprawnych seniorów nie ma sobie równych wśród innych dzielnic Warszawy. Wyjątkowym powodzeniem cieszy się u nas program „Senior - starszy, sprawniejszy”. Jest on kierowany do ośrodków sportu i rekreacji oraz organizacji pozarządowych prowadzących zajęcia rekreacyjno–sportowe, usprawniające dla osób starszych, głównie emerytów i rencistów. 

 

Program w Wesołej trwa już od czterech lat. Z roku na rok uczestniczy w nim coraz więcej osób. Obecnie 120-130 na sali i mniej więcej tyle samo na basenie. Zajęcia na sali odbywają się 2 razy w tygodniu, a na basenie raz na tydzień. Na terenie Wesołej konkurs na realizację zajęć wygrał kolejny raz UKS Miłośnik, którego prezesem jest pani Agnieszka Rudol.  Sale do ćwiczeń udostępnia  Mambo Fitness Club w Starej Miłosnej, a podwykonawcą jest basen Wesolandia. W porównaniu z innymi dzielnicami Warszawy mamy najwięcej godzin z wypełnioną salą i znajdujemy się w czołówce dzielnic realizujących programy aktywizacji ruchowej dla seniorów.

 

Przez osiem miesięcy w roku zajęcia na sali i basenie są finansowane z pieniędzy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy - Biura Sportu i Rekreacji. W wakacje zajęcia są kontynuowane dzięki dotacjom z  biura pomocy społecznej urzędu w Wesołej. Jeśli na coś jeszcze brakuje, wspiera Urząd Dzielnicy Wesoła - Wydział Sportu. Dzięki tak szczodremu wsparciu zostało zakupione specjalistyczne wyposażenie sali i seniorzy ćwiczą z pełnym zestawem przyrządów. Seniorzy korzystają więc z zajęć bezpłatnie. Często jest to dla tej grupy odbiorców jedyna możliwość skorzystania z zajęć rekreacyjno-ruchowych prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów.

Program Senior Starszy Sprawniejszy w całej Warszawie zrzesza ponad 9000 osób, co świadczy o pozytywnym odbiorze tego rodzaju zajęć i ich dużej popularności.

 

Uczestnicy programu dzięki regularnym ćwiczeniom zdobywają nie tylko dodatkowe lata wolne od chorób krążenia, większą sprawność, mocniejsze kości  i - w przypadku kobiet - korzystniejsze przechodzenie menopauzy, ale i kontakty towarzyskie z grupą rówieśników o podobnych zamiłowaniach.

 

Ćwiczyć naprawdę warto, bo sprawność może wzrosnąć, a mięśni przybywać nawet w późnym wieku. Dbałość o odpowiednią porcję ruchu dla osób starszych staje się priorytetem w wielu krajach.

 

Zgodnie ze światowymi standardami ćwiczenia seniorów w Wesołej obejmują wzmocnienie mięśni, poprawę stanu kręgosłupa, pilates, dużo ćwiczeń równoważnych i wzmacniających mięśnie wewnętrzne.  Jest to bardzo ważny, ale nie jedyny element dbałości o zdrowie zalecanej osobom w drugim półwieczu życia. Badania naukowe wykazują, że wyraźna granica mniejszej zapadalności na choroby krążenia leży na poziomie półgodzinnego umiarkowanego, ale rozgrzewającego ciało wysiłku pięć razy w tygodniu. Zdrowie osób, które ruszają się mniej jest dużo bardziej kruche. Ten próg można osiągnąć również samodzielnie, ale profesjonalny trening daje dużo więcej korzyści w ogólnej sprawności, gibkości i zapobieganiu upadkom.

 

Wesołowski program Senior Starszy Sprawniejszy obejmuje różne grupy zaawansowania, do których, w granicach dostępnych miejsc, można jeszcze dołączyć.  Wniosek o przyjęcie może złożyć każdy emeryt lub rencista (potrzebna jest legitymacja) z ukończonym 55 rokiem życia.  Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie lekarza o dopuszczeniu do zajęć. Formularze wniosków można znaleźć w siedzibie UKS Miłośnik w budynku  Mambo Fitness ul. Jana Pawła II 13, 05 -077 Warszawa, tel. (22) 773-17-53.

Zapraszamy!

Tagi: Senior-starszy, sprawniejszy, aktywność fizyczna, gimnastyka, ruch, usprawnianie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń