WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 17 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Brunon

W jakie umiejętności dziecka zainwestować – czyli jaki sport najlepszy dla Twojej pociechy

Mariusz Dębski, Coach i Trener Rozwoju Osobistego, Zawodnik Senior Judo Fight Club Warszawa-Wesoła  |  21 sierpnia 2014

W jakie umiejętności dziecka zainwestować – czyli jaki sport najlepszy dla Twojej pociechy

Możliwości jakie daje współczesna cywilizacja, przemijające mody i chwytliwe hasła specjalistów od marketingu, są w obecnych czasach nieograniczone. Pojawiające się nowe dyscypliny, ich nowe gałęzie i odnogi doprowadzają do tego, że zaczynamy mieć lekki mętlik w głowie i czujemy się niedoinformowani i zacofani jeśli nie podążamy za nowymi trendami.

Crossfit, Negative Split, Cheerleading, Pole Dance, Pilates, Capoeira, Zumba i inne, czasem obco, a czasem  groźnie brzmiące dyscypliny, próbują  przekonują nas i obiecują niesamowite fizyczne rezultaty jeśli tylko zaczniemy je uprawiać.

Prawda jest taka, że mody przemijają i mało kto uprawia marketingowo wykreowane kilka lat temu dyscypliny, bo zastępują je za chwilę nowe pozornie jeszcze bardziej atrakcyjne. Firmy produkujące akcesoria sportowe dla fanatyków nowych dyscyplin po jakimś czasie, gdy spada ich sprzedaż, kreują nowe „niezastąpione” akcesoria, bez których nie możesz uprawiać kolejnej jedynie słusznej i nowej dyscypliny.

Zupełnie inaczej sprawa się ma ze sportami tradycyjnymi, których uwieńczeniem ciężkiego treningu jest olimpiada. Sporty te posiadają ugruntowaną pozycję, wypracowany przez doświadczenie model treningowy, strukturę treningów oraz  właściwą kadrę trenerów.

Dziś chciałbym opowiedzieć o jednym z takich sportów – mianowicie o JUDO.

JUDO to dyscyplina, która pochodzi z Japonii. Twórcą był profesor Jigoro Kano (1860 - 1938). Zebrał on i ulepszył chwyty jiu-jitsu nadając im nową formę. Profesor Kano wykluczył lub zmienił z jiu-jitsu elementy mogące zagrażać  zdrowiu lub życiu. Nazwa JUDO oznacza drogę do zwinności i umiejętność  ustępowania  (JU - zwinnie, ustępować. DO - droga, zasada).

Judo to styl i koncepcja walki wręcz połączona z kształtowaniem charakteru i wartości życiowych. W pierwszej kolejności tego artykułu skupię się nad wartością psychologiczną treningu.

 Trening JUDO w odróżnieniu od wielu dyscyplin realizuje i wdraża w życie ponadczasowe zasady etyczne oraz swoistą filozofię pomagającą w każdej dziedzinie codziennego życia. Różnica w zachowaniu, podejściu do problemu, trudności, walki z wewnętrznym oporem i przeciwnościami jest  widoczna gołym okiem na korzyść zawodnika Judo. Porównując zachowanie zaawansowanych zawodników tej dyscypliny w czasie walki z zachowaniem np. zawodowego piłkarza po rzeczywistym lub rzekomym faulu  łatwo wychwycić różnice, o które mi chodzi. Z góry przepraszam wszystkich twardych fizycznie, moralnie oraz etycznych piłkarzy, ale to jest  tylko przykład i nie odnosi się do wszystkich.

 

Zatem jakie są ponadczasowe i 3 podstawowe zasady JUDO?

  • Ustąp, aby zwyciężyć

W życiu:  Nie powinieneś konfrontować się przy każdej nadarzającej się okazji. Ważnym i istotnym elementem jest cel i efekt naszych działań.

W sporcie: Wykorzystaj impet przeciwnika, aby korzystając z jego siły  pokonać go.

 

  • Maksimum skuteczności przy minimum wysiłku

W życiu: Efektywne wykorzystanie czasu, solidność, ale też unikanie skrótów oszczędzi w ostatecznym rozrachunku wiele energii i czasu.

W sporcie: Nie chodzi o to, aby efektownie biegać, ale aby dobiec w jak najlepszym czasie.

 

  • Przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogólnego

W życiu: Im więcej jednostek zwraca uwagę na nieprawidłowości, odstępstwa od norm etycznych i przyjętych zasad, tym lepiej społeczeństwo zaczyna funkcjonować. Czasem trudno zebrać odwagę, aby zareagować w sytuacjach kryzysowych, ale filozofia JUDO do tego zachęca.

W sporcie: Etyka judo zabrania używać siły fizycznej poza treningiem lub walką sportową z wyjątkiem obrony koniecznej.  Zasada ta mówi jeszcze o dbaniu i o odpowiedzialności za  współćwiczących, szczególnie o naszego partnera.

 

Siedem zasad filozoficznych, dla zaawansowanych zawodników judo:

  1. Wiedza jest kontrolowaniem, a kontrolowanie – zwycięstwem.
  2. Kto się boi, jest skazany na porażkę.
  3. Tylko ten, który szuka z pokorą wiedzy, jest bliski doskonałości.
  4. Kiedy uświadamiasz sobie ze smutkiem, że nie znasz niczego, robisz twój pierwszy krok w nauce.
  5. Nigdy nie bądź dumny ze zwycięstwa nad przeciwnikiem. Ten którego pokonałeś dzisiaj może wygrać z tobą jutro; jedyne zwycięstwo, które przetrwa to przezwyciężenie twojej własnej niewiedzy.
  6. Judoka nie może doskonalić się, by walczyć, on walczy by się doskonalić.
  7. Zrozum, że ty który już potrafisz, musisz być cierpliwy, by nauczać swoich umiejętności.

Myślę , że te 7 zasad filozoficznych jest dostatecznie zrozumiałych i czytelnych, i nie wymagają dodatkowego komentarza.

 

 

W drugiej części artykułu skupię się nad wartością fizyczną Judo – jakie korzyści na tym polu daje jego uprawianie. Judo poprzez wiele lat  wypracowało skuteczny i bezpieczny model treningowy. Model ten zakłada specyficzny podział na klasy wiekowe i umiejętności zawodników.


Funny Judo to trening pozwalający na rozpoczęcie swojej przygody ze sportem już w wieku 5 lat. Z czasem zawodnicy zdobywają stopnie wtajemniczenia nazywane KYU i DAN. Nie ma górnej granicy kiedy należy rozstać się z tą dyscypliną ze względu na wiek. Ponieważ regularnie uczestniczę w Mistrzostwach Polski, znam zawodników, którzy mając powyżej 70 lat regularnie trenują  występując w odpowiedniej dla siebie kategorii wiekowej i wagowej.

Trening rozpoczyna się od rozgrzewki poprawiającej wytrzymałość i elastyczność ciała, poprzez ćwiczenia akrobatyczne oraz wyrabiające szybkość i siłę. Adepci uczą się jak upadać co w „cywilnym życiu” skutkuje wyraźnie zauważalną i podkreślaną przez lekarzy mniejszą liczbą złamań i kontuzji u judoków. W kolejnej części treningu zawodnicy poznają i utrwalają techniki, aby móc je zastosować w praktyce w następnej części zajęć, podczas tzw. walki treningowej czyli randori. Trening kończy się wspólnym pożegnaniem, a w przypadku treningu dzieci  może też kończyć się  krótką zabawą ruchową.

Jak twierdzą fizjoterapeuci judo, podobnie jak  pływanie, przyczynia  się do najbardziej harmonijnego rozwoju ciała. Urazowość w tych sportach jest bardzo niska. Trenując judo zawodnik uczy się i dowiaduje, że nie tylko siła i ciężar ciała, ale też szybkość i zręczność są czynnikami bardzo (a wręcz najbardziej) istotnymi w walce. Włącza się myślenie, gdyż trzeba obrać właściwą strategię w zależności od tego, na co nam pozwala lub nie nasz przeciwnik.

Judo  dla dzieci i młodzieży jest swoistym systemem wychowania fizycznego, sportem olimpijskim, który także wdraża i przygotowuje do życia. Pozwala odkrywać i rozwijać własne rezerwy i możliwości, ale także pokazuje jak osiągnąć skuteczność w działaniu.

A zatem z punktu widzenia rozwoju fizycznego judo rozwija szybkość, siłę, zwinność i wytrzymałość.  Z kolei psychologowie podkreślają , że dzieci trenujące judo mają wyższe od przeciętnej takie cechy jak spostrzegawczość, opanowanie, koncentrację.

 

Dzieci wkrótce rozpoczynają nowy rok szkolny. Rodzice staną przed dylematem – jak rozplanować grafik zajęć szkolnych i połączyć go z zajęciami pozaszkolnymi. Troską każdego rodzica jest jak właściwie zadbać o rozwój swoich pociech. Czy nowe zajęcia będą wystarczająco atrakcyjne dla mojego dziecka?  Czy pomogą w jego rozwoju intelektualnym i fizycznym? Czy powiększą grono właściwych znajomych? Czy program treningowy jest wystarczająco bezpieczny dla mojego dziecka?

Na te jak i inne pojawiające się  wątpliwości nie odpowiem w sposób jednoznaczny i prosty, ale mam jednak nadzieję, że ten artykuł pomoże niektórym rodzicom podjąć dobrą decyzję.

Tagi: judo, judo fight club, sport, dyscypliny sportowe, jaki sport dla dziecka, zajęcia sportowe, sztuki walki


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
teknosystempracownicy

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń