WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 8 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim

Sierpniowy 3. BMW Półmaraton Praski wpisany w obchody stulecia Pragi

Anna M. Kalinowska  |  8 kwietnia 2016

Sierpniowy 3. BMW Półmaraton Praski wpisany w obchody stulecia Pragi

Dokładnie sto lat temu, 8 kwietnia 1916 roku, Grochów, Saska Kępa oraz Gocław zostały przyłączone do Warszawy. Tegoroczna edycja odbywającego się w ostatnią niedzielę sierpnia BMW Półmaratonu Praskiego została wpisana w program oficjalnych obchodów jubileuszu. 

28 sierpnia blisko osiem tysięcy osób będzie mogło zmierzyć się na nowej, bardzo szybkiej trasie, wciąż wiodącej w całości po prawej stronie Wisły. Udział w wydarzeniu będzie doskonałą okazją do uczczenia na sportowo jubileuszu wcielenia do stolicy 82,1 km². Dokładnie tyle terenów znalazło się bowiem w dekrecie o przyłączeniu do granic stolicy, podpisanych sto lat temu przez niemieckiego generała-gubernatora Hansa Hartwiga von Beselera. Ponad jedną czwartą przyłączonego obszaru stanowi duża część dzisiejszej Pragi-Południe.\r\n

„Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku wszystkie ukazy carskie i dekrety niemieckie zostały anulowane przez władze państwa polskiego, z wyjątkiem dekretu Beselera, który uznano za niezwykle znaczący dla rozwoju miasta i zwiększający powierzchnię stolicy ponad trzykrotnie” - przypomina Burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski.

Dodał, że z okazji stulecia urząd dzielnicy planuje wiele wydarzeń, od uroczystej sesji Rady Dzielnicy, po dwudniową imprezę plenerową, która odbędzie się 18 i 19 czerwca w Parku Skaryszewskim. W program obchodów został wpisany także 3. BMW Półmaraton Praski (28 sierpnia).\r\n

„Sierpniowy bieg wpisał się już na stałe w kalendarz wielkich sportowych wydarzeń, odbywających się na prawym brzegu. Tegoroczna edycja, której jesteśmy dumnym patronem, jest dla nas ważna nie tylko dlatego, że promuje warszawską Pragę, ale również stała się jednym z najciekawszych wydarzeń obchodów jubileuszu przyłączenia tych osiedli do stolicy” - podkreślił Kucharski.

Półmaratońska trasa idealna do rekordów

Start odbędzie się o godz. 8.30 z Al. Zielenieckiej, ale tym razem uczestnicy skierują się ul. Grochowską. Na rondzie Wiatraczna skręcą w Al. Waszyngtona, a stamtąd kierunek Saska Kępa - ul. Francuską i Zwycięzców, Saska i Egipska. Dalej trasa poprowadzi znanymi arteriami Gocławia (m.in. ulicami Gen. Abrahama, Gen. Bora-Komorowskiego     i Gen. Fieldorfa). Następnie biegacze dotrą na Wał Miedzeszyński i po nawrotce przy ul. Kadetów czeka ich długa i szybka prosta do Wybrzeża Szczecińskiego. Ostatnie kilometry to ponownie klimaty prawdziwej warszawskiej Pragi, czyli m.in. ulica Targowa i Zamoyskiego. Meta zlokalizowana będzie w Parku Skaryszewskim, tuż za nią czekać będą medale, punkt odżywiania i regeneracji, a dalej miasteczko dla biegaczy i kibiców.

Trasa, posiadająca atest PZLA, pozwoli nie tylko przebiec najważniejszymi, historycznymi szlakami Pragi, ale również sprzyjać będzie biciu rekordów życiowych. Nie ma na niej znacznych wzniesień, ani kluczenia krętymi uliczkami.

Koszt pakietu startowego, do końca lipca, to 79 zł. Znajdzie się w nim m.in. koszulka z najnowszej kolekcji firmy 4F – oficjalnego sponsora technicznego. Rejestracja odbywa się przez stronę www.bmwpolmaratonpraski.pl

4F  Piątka Praska

Nowością praskiej imprezy będzie bieg na dystansie 5 km. 4F  Piątka Praska to wyścig dedykowany zarówno osobom, które rozpoczynają przygodę z joggingiem, jak i doświadczonym biegaczom, potrzebującym rywalizacji na takim dystansie do budowania szybkości. Start na 5 km nastąpi wraz ze startem półmaratonu. O godz. 8.30 uczestnicy obu biegów ruszą na trasę. Przed 3. kilometrem zlokalizowany będzie punkt nawodnienia. Z Al. Waszyngtona półmaratończycy udadzą się dalej, w kierunku Saskiej Kępy, a biegacze „piątki” skierują się ulicą Międzynarodową do mety, zlokalizowanej w Parku Skaryszewskim.

Koszt pakietu startowego biegu na 5 km do końca lipca wynosi 50 zł. Znajdzie się w nim koszulka techniczna.

Miasteczko w Parku Skaryszewskim

Wzorem ubiegłorocznej edycji, na polanach i alejkach Parku Skaryszewskiego organizatorzy zbudują pełne atrakcji dla kibiców miasteczko, podkreślające potencjał rekreacyjny tego terenu. Znajdzie się w nim m.in. strefa relaksu, strefa zdrowia i strefa sportu dla dzieci.

BMW Półmaraton Praski odbywa się od 2014 roku. W ubiegłorocznej edycji metę tego największego stołecznego półmaratonu prawobrzeżnej Warszawy przekroczyło blisko 6000 osób z 26 krajów. Najszybszy był medalista mistrzostw Polski Marcin Chabowski - 1:03.52, a wśród kobiet Kenijka Cheboi Gladys Jerotich (1:15.52). Na 12. pozycji w damskim gronie z wynikiem 1:32.00 uplasowała się mistrzyni świata w maratonie z Tokio (1991) Wanda Panfil.

Tagi: 100-lecie przyłączenia Saskiej Kępy, Gocławia i Grochowa, półmaraton praski, BMW Półmaraton Praski, bieg, bieganie, półmaraton, półmaraton praski 2016


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń