WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 5 czerwca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Kira, Bonifacy, Waleria

W Bibliotece Publicznej

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy  |  23 stycznia 2017

Biblioteka otwarta w soboty


Informujemy, że od 14 stycznia 2017 r. w każdą sobotę w godz. 9-15 będzie czynna Biblioteka Główna przy ul. 1 Praskiego Pułku 31.
 

Spotkanie varsavianistyczne


Za nami kolejne i ostatnie w tym roku spotkanie varsavianistyczne w ramach cyklu „Warszawa też jest seniorką 2016”. W grudniowy wieczór (8.12.2016) Paweł Łoś ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Złota Kaczka zaprosił nas na wirtualny spacer po Wawrze – warto tutaj zauważyć, że jest to największa pod względem powierzchni stołeczna dzielnica. Powędrowaliśmy z północy na południe dzielnicy: widzieliśmy kościoły wawerskie, unikalne budynki, pomniki czy tablice pamiątkowe poświęcone związanym z Wawrem znanym osobom – m.in. Januszowi Korczakowi, Konstantemu Gałczyńskiemu, ks. Janowi Twardowskiemu. Odwiedziliśmy cmentarze ofiar wojen, dowiedzieliśmy się o tym, że jak w wielu miejscach w Polsce, tak i w Wawrze byli ludzie, którzy w czasie ostatniej wojny z narażeniem życia pomagali Żydom. Zwiedzanie Wawra zakończyliśmy na południowo-wschodnim krańcu dzielnicy – na Górze Lotnika, gdzie w sierpniu 1944 r. rozbił się ostrzelany przez Niemców samolot „Liberator” niosący pomoc powstańcom warszawskim.
 
W zbiorach naszej Biblioteki mamy książkę „150 lat Gminy Wawer. Vademecum krajoznawcze Wawra i okolic” (aut.: Adam Ciećwierz, Iwona Derlatka, Dorota M. Kozielska, Krzysztof Oktabiński) wydaną przez wawerską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wawer. Jest to bardzo ciekawe kompendium wiedzy o Wawrze ilustrowane unikalnymi zdjęciami.
 
Zachęcamy do lektury, a potem do wycieczki – najlepiej rowerowej – wawerskimi szlakami!
 
 

Spotkanie autorskie z Markiem Łasiszem

 
We wtorek 29 listopada odbyło się w naszej Bibliotece spotkanie autorskie z Markiem Łasiszem. Można powiedzieć, że było to spotkanie niezwykłe. Po pierwsze gościliśmy autora, który jest debiutantem powieściowym, po drugie rozmowę z autorem przeprowadziła nasza czytelniczka Aleksandra Paszkowska, która również debiutowała u nas tej roli, a po trzecie Marek Łasisz to „nasz człowiek”, czyli mieszkaniec Wesołej. Cieszymy się, że kolejny „wesołowski” talent mógł zaistnieć, tym bardziej jest nam miło, że autor był naszym gościem. Książka „Dom wilka” autorstwa Marka Łasisza to powieść w stylu fantastyki miejskiej. Opowiada historię 12-letniego Artura, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Artur ma bardzo trudne relacje z ojcem, a matka jest nieobecna. Chłopiec odbywa niezwykłą podróż, trafia do świata równoległego. Podróż jest pełna zaskakujących sytuacji, w jej trakcie Artur spotyka wielu bohaterów. Czy chłopiec odnajdzie swoje miejsce na Ziemi, czy jego życie zmieni się, a historia znajdzie szczęśliwe zakończenie? Tego niestety nie możemy Państwu zdradzić. Według słów autora książka może być czytana zarówno przez młodzież, jak i dorosłego czytelnika. Zachęcamy więc do lektury. „Dom wilka” jest dostępny w naszej Bibliotece.
 
Warto wspomnieć, że Marek Łasisz jest z wykształcenia archeologiem i kulturoznawcą. Pasjonuje go kultura mieszkańców Ameryki Południowej, która stanowiła cel jego licznych podróży. Pan Marek wygłasza wykłady propagujące wiedzę o zapomnianych kulturach tego regionu. Obserwacje, przeżycia, bliski kontakt z naturą i zwierzętami stanowiły inspirację do napisania książki. Jednak jest to wymyślona przez autora historia, nienosząca znamion autobiografii.
 
Jeszcze raz dziękujemy Aleksandrze Paszkowskiej za przeprowadzenie rozmowy z naszym gościem, a panu Markowi życzymy wielu sukcesów w pisaniu.
 
 

Styczniowe propozycje


24 stycznia 2017 roku o godz. 18.30 gościem naszej Biblioteki będzie Jan Chruśliński. Nasz sąsiad, autor książek, zdobywca pierwszego miejsca Polskiego Festiwalu Sztuki „Orzeł 2016” w kategorii „Słowo” za autobiograficzną książkę pt: „Starość zaczęła się wczoraj”. Spotkanie będzie poświęcone najnowszej książce autora „Z Chrobrza na wojenną tułaczkę”.
 
Jest to książka z gatunku beletrystyki historycznej, opowiada losy majora Jana Zgrzebnickiego, który pochodził z Chrobrza właśnie. Major Zgrzebnicki związał swoje życie z wojskiem i ojczyzną. Był żołnierzem Legionów Piłsudskiego, uczestnikiem walk I wojny światowej, uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 r., jeńcem oflagów w Gross Born i Sandbostel. Jeśli chcą Państwo poznać losy majora, to zapraszamy na spotkanie!
 

Tagi: Biblioteka Publiczna w Wesołej, spotkanie varsavianistyczne, spotkanie autorskie, Marek Łasisz, Jan Chruśliński


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 5 czerwca 2020

Grochowski Festiwal Streetfood’u

Środa, 10 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

Wtorek, 30 czerwca 2020

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o powrocie systemu roweru miejskiego (Veturilo) w Warszawie?

Pomysł dobry, ale w praktyce słabo działa - częste problemy z wypożyczeniem/oddaniem roweru
Świetny pomysł i doskonale się sprawdza w Warszawie
Zbyt często brakuje rowerów na stacjach, z których chciałbym/chciałabym skorzystać
Może być, ale bez rewelacji
Świetnie promuje jazdę na rowerze
Źle, że go wprowadzili, bo teraz trzeba na chodniku (jako pieszy) mieć oczy dookoła głowy, tylu tu rowerzystów
Fajny, ale rowery często się psują
Dobry, ale za mało stacji wypożyczenia
Nie wiem, nie korzystam
Kiepski, w innych miastach to działa lepiej
Co z tego, że są rowery jak prawie wcale nie ma ścieżek rowerowych?
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń