WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

O siostrach Skłodowskich w Aninie

Maria Ewa Chodorek, Jadwiga Wołoszka  |  7 listopada 2011

Światowy rok Marii Skłodowskiej-Curie jeszcze nie dobiegł końca, zatem Oddział Anin Towarzystwa Przyjaciół Warszawy zaprosił zainteresowanych mieszkańców Dzielnicy Wawer na otwarte zebranie poświęcone tej fascynującej Polce. 

 

W dniu 30 września b.r. w Klubie Kultury "Anin" przy ulicy V Poprzecznej gościliśmy członków Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, Dyrektor KK ,,Zastów” z instruktorkami, artystę ceramika – twórcę posążku małej Marysi Skłodowskiej, przedstawicielkę TPD Helenów oraz mieszkańców Anina, Wawra i Międzylesia.

 

Niedaleko od siedziby KK „Anin” przy Al. Królewskiej (obecnie ul. M. Kajki) znajdował się niegdyś piętrowy, drewniany budynek, który w drugiej połowie lat dwudziestych ub. wieku siostra Marii - Bronisława ze swoim mężem Kazimierzem Dłuskim (obydwoje lekarze) wynajęli na prewentorium przeciwgruźlicze od Stanisława Szulczewskiego. 

Jako że Anin nie był wówczas zelektryfikowany, a prewentorium z uwagi na niektóre zabiegi oraz aparat rentgenowski potrzebowało energii elektrycznej, właściciel domu zainstalował agregat prądotwórczy. Wokół domu rosło wiele dorodnych sosen, przy jednej z nich wybudowano leżakownię dla pacjentów. Dłuscy już wcześniej docenili piękno lasów anińskich oraz unikalny mikroklimat uwarunkowany obecnością tych drzew. Dlatego nabyli wcześniej na przedłużeniu al. Wilanowskiej (obecnie Czatów) niewielki majątek, gdzie odpoczywali i gościli przyjaciół – wśród nich Józefa Piłsudskiego i Tomasza Arciszewskiego.

 

W 1922 roku małżeństwo Bronisława i Kazimierz Dłuscy przekazali tę posiadłość wraz z budynkami robotniczemu Wydziałowi Wychowania Dziecka i Opieki nad Nim (działającemu przy PPS) na dom dla dzieci. Obiekt ten został później nazwany Helenowem, od imienia córki darczyńców. 

Prewentorium w Aninie prowadzone było przez Bronisławę Dłuską do 1930 r. kiedy to zaangażowała się w budowę Instytutu Radowego w Warszawie przy ulicy Wawelskiej. Spełniając prośbę siostry, inicjatorki tego dzieła, zamieszkała tam, nadzorując prace przy budowie. Instytut Radowy otwarto w 1932 roku, dwa lata później zmarła nasza wielka rodaczka Maria Salomea Skłodowska-Curie.

 

Na anińskim spotkaniu po przywitaniu zebranych osób przez pracownika KK ,,Anin” Mirosława Perzyńskiego i Marię Ewę Chodorek- prezes Oddziału Anin TPW, głos zabrała Alicja Rupińska, przedstawiciel zarządu Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, zapraszając do odwiedzenia siedziby Towarzystwa przy ul. Wawelskiej 15. 

Obejrzeliśmy 45 minutowy film ilustrujący ważne wydarzenia z życia i pracy Marii Skłodowskiej. Po projekcji filmu przedstawicielka TPD Helenów przekazała kilka ciekawych informacji o dzisiejszym Helenowie funkcjonującym jako Centrum edukacji, rehabilitacji i opieki. 

Klub Kultury "Zastów", od lat prężnie działający pod okiem dyr. Liliany Owies, przygotował projekt poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie, który zreferowano multimedialnym pokazem, nazwanym ze względu na prowadzone warsztaty dla dzieci ,,Laboratorium Marii”. Jednym z elementów projektu był konkurs na limeryki o naszej wielkiej rodaczce, w którym zgłoszono ponad 100 prac. Panie przywiozły plansze z limerykami nagrodzonymi przez jury oraz internautów, zainteresowani mogą odszukać te perełki na stronie internetowej Klubu: www.kkzastow.com                                              

Ceramik Dariusz Osiński, pochodzący z Marysina Wawerskiego, wykonał niebanalną rzeźbę złożoną z dwóch części: na jednym podium przedstawiona jest przyszła noblistka, jako mała dziewczynka, na drugim mogą fotografować się dzieci - przyszli geniusze. W czasie wakacji rzeźba cieszyła się ogromnym powodzeniem. Zobaczyliśmy na ekranie etapy powstawania ceramicznej rzeźby wielkości dziecka, eksponowanej obecnie przy wejściu do budynku Centrum Promocji Kultury na ulicy Podskarbińskiej 2.       

 

Relacja filmowa ze spotkania (realizacja: Anna Francman, Andrzej M. Bogusz - ArtibusFilm):                                                

Tagi: Maria, Skłodowska-Curie, spotkanie, rok Skłodowskiej


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Sierpień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


14 - 16 sierpnia 2020

Balonowy Cud nad Wisłą

Sobota, 15 sierpnia 2020

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Sobota, 15 sierpnia 2020

Bitwa Warszawska

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki
hotel boss

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń