WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

Barwy i dźwięki wawerskiego Urzecza

Milena Bajer, Jarosław Rosiński  |  12 lipca 2017

4 czerwca na nadwiślańskich terenach Wawra odbyła się jedna z największych ogólnodzielnicowych imprez „Zielone Świątki na Urzeczu”. Wydarzenie zorganizowali: Wawerskie Centrum Kultury, Urząd Dzielnicy Wawer i Stołeczna Estrada. Urzecze ‒ lub jak mawiano kiedyś, Łurzyce ‒ to historyczny mikroregion etnograficzny, którego częścią jest Wawer. Na terenie udostępnionym przez firmę JM Tronik już od godziny 15:00 rozpoczęły się występy na scenie, którą na początku zawładnęły dzieci. Mali artyści swoimi prezentacjami nawiązali do obchodzonego Roku Rzeki Wisły. Tancerze z Przedszkola Sióstr Felicjanek zatańczyli szota, czyli taniec charakterystyczny dla Urzecza, po czym słuchaliśmy laureatów Konkursu Piosenek o Wiśle. W repertuarze pojawił się nawet utwór w stylu rap.

Na scenie prezentowali swój talent muzyczny młodzi piosenkarze i piosenkarki z filii Zastów i filii Radość Wawerskiego Centrum Kultury. Wraz z wiklinową, wyplataną łodzią na scenie pojawiły się dzieci z działającego w WCK zespołu Teatralne Żywioły z nowym spektaklem „Płynie Wisła”. Gestem, słowem i muzyką opowiadali o królowej polskich rzek. 

Kolejne punkty programu to istna feeria barw i dźwięków. Młodzieżowy Zespół Tańca Polskiego z Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie przeprowadził nas tańcem praktycznie przez wszystkie regiony Polski. Całość występów podkreślały adekwatne, kolorowe stroje. Nota bene nasi sąsiedzi zza Wisły z Centrum Kultury Wilanów również zaprezentowali się w tradycyjnych szatach. Na bluzkach pań uwagę przykuwał charakterystyczny haft, który – jak głosi legenda – wzorowany był na stylizowanych okuciach parkanów pałacu w Wilanowie; panowie przywdziali natomiast charakterystyczne granatowe sukmany wilanowskie z czerwonymi wyłogami i misternymi obszyciami. Zespoły Kuźnia Artystyczna, Powsinianie i 30+ wystąpiły w ramach realizowanego projektu WWW-Wawer, Wola, Wilanów finansowanego z Funduszu Animacji Kultury Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. W ramach tego projektu na imprezie było też obecne Wolskie Centrum Kultury z zajęciami warsztatowymi.  

Dziełem, które w wyborny sposób oddawało klimat Urzecza i jego historię, było widowisko „Flis” przygotowane przez Społeczne Ognisko Muzyczne im. Aleksandra Kulikowskiego we współpracy z Wawerskim Centrum Kultury. Przedstawienie jest oparte na operze Stanisława Moniuszki pod tym samym tytułem. Adaptacji muzycznej i słownej dokonał prof. Krzysztof Heering z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, artystów przygotowywała wokalnie Wanda Heering, reżyseria Philippe Chauvin.
Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych „Flis” był ostatnim pięknym wydarzeniem na naszej scenie. Szalejąca nad Wisłą burza przeniosła cała imprezę do niewielkiego budynku, który w magiczny sposób pomieścił całą rzeszę widzów i artystów. Budynek totalnie zmienił swoje oblicze ‒ na zewnątrz szalała burza, a w środku uczestnicy imprezy. Klimat jak w „Weselu” Wyspiańskiego. W wir tańca porwał wszystkich Zawołany Skład Weselny. Ich mazurki, oberki, poleczki, powiślaki to było to, na co wszyscy czekali. Wprowadzeni w klimat, radośnie zmęczeni uczestnicy imprezy mogli na chwilę odetchnąć od tańca w trakcie pierwszego w historii akustycznego koncertu zespołu Żywiołak. Dla widzów wyjątkowe przeżycie, dla grupy Żywiołak niespodziewany eksperyment. Zespół zaprezentował kilka utworów zupełnie bez prądu, sam nie spodziewając się, że tak potrafi. Atmosfera końcówki tegorocznych Zielonych Świątek na Urzeczu jest nie do opisania. 

O warsztatach, strefie smaku i innych atrakcjach moglibyśmy pisać i pisać, ale może sami zobaczcie na zdjęciach ‒ te wianki plecione z ziół i kwiatów, te koraliki nizane na sznurki, łódki strugane z kory, kosze plecione z wikliny, rzeźby w drewnie, malowane postaci wiślane, serwety wycinane z papieru, międzynarodowy kod sygnałowy na flagach. W przyszłym roku odwiedźcie nas znowu, zróbcie sobie uśmiechniętą fotografię i bawcie się z nami tak wspaniale jak w pamiętną niedzielę 4 czerwca. Aby poczuć lub wspomnieć klimat imprezy, zajrzyjcie do galerii zdjęć na stronie Wawerskiego Centrum Kultury www.wck-wawer.pl. Może znajdziecie tam siebie... 

Milena Bajer, Jarosław Rosiński
Wawerskie Centrum Kultury
Fot.Wojciech Rozenek
 
 
 
 
 

Tagi: Zielone świątki na Urzeczu, Zielone Świątki, Żywiołak, WCK, piknik, piknik nad Wisłą


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 24 kwietnia 2018

Monodram z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Wtorek, 24 kwietnia 2018

REMBERTOWSKI DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Środa, 25 kwietnia 2018

Pogodna Grupa Teatralna zaprasza!

Zgłoś wydarzenie

Willa Międzylesie
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że w Wesołej powinna powstać szkoła ponadpodstawowa?

Tak, koniecznie!
Tak, dzieci będą miały szkołę w swojej najbliższej okolicy
Nie, jest wystarczająco dużo szkół ponadpodstawowych w Warszawie
Nie, do szkół ponadpodstawowych dzieci dostają się na podstawie m.in. wyników z egzaminów. Zanim szkoła zyska renomę i dzieci będą chciały do niej uczęszczać minie dużo czasu.
Zależy jakiego rodzaju byłaby to szkoła średnia
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń