WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 16 października 2018 r.
Imieniny obchodzą: Florentyny, Ambrożego, Gawła

Koncert Gan Eden – pamięci dzieci i wszystkich pracowników Sanatorium im. Medema

Hanna Kowalska  |  9 października 2017

Koncert Gan Eden – pamięci dzieci i wszystkich pracowników Sanatorium im. Medema

Mniej więcej rok temu, 29 września 2016 r. w Wawerskim Centrum Kultury przy Żegańskiej 1a odbył się wyjątkowy koncert poświęcony wyjątkowemu miejscu - Sanatorium im. Włodzimierza Medema, a mówiąc ściślej, idei tego miejsca oraz pamięci dzieci, które tam przebywały, i wszystkich jego pracowników. Koncert był finałem wieloelementowego, interdyscyplinarnego projektu pn. „Gan Eden-Raj? Sanatorium im. W. Medema w Miedzeszynie”, stworzonego przez Andrzeja Rukowicza i zainaugurowanego w 2016 roku w Stacji Falenica tego samego dnia co oficjalne otwarcie sanatorium w 1926 roku, tj. 18 stycznia.

W tym roku projekt ten, poszerzony o nowe elementy, będzie miał swój wielki finał.

13 października 2017 r. o godzinie 19:00 w przestrzeni Promu Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23) usłyszymy koncert, w którym wystąpią znani, doskonali muzycy: Paweł Szamburski, Maurycy Idzikowski, Piotr Janiec, Bartek Nazaruk, Radek Polakowski i Andrzej Bauer. Być może nie kojarzycie tych nazwisk, ale gdy podamy nazwy: Mitch & Mitch, PabloPavo i Ludziki, Bum Bum Orkestar, Kayah Transoriental Orchestra czy Zakopower, wiele się wyjaśni. Tam można było usłyszeć grę ww. instrumentalistów. W październiku spotkają się na jednej scenie, by muzycznie uczcić pamięć Sanatorium im. Medema. 

Jak mówi Paweł Szamburski, koncert Gan Eden to koncepcja specjalna powołana do życia we współpracy z Andrzejem Rukowiczem. Autorska muzyka wsparta początkowo na solowym klarnecie z czasem rozwija się do ekstatycznego wybuchu klezmerskiej żywiołowości. Całość kompozycji wspiera zespół złożony z klarnetu, trąbki, tuby, akordeonu oraz perkusji.

Koncertowi towarzyszyć będzie inauguracja wystawy związanej z Sanatorium im. Medema. Wystawa czynna będzie do 23 października, dostępna codziennie od 9:00 do 21:00. Wyboru ilustracji i tekstów na wystawę oraz opracowania graficznego materiałów z nią związanych dokonała Lidia Głażewska-Dańko, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych od lat zaangażowana w upowszechnianie kultury i wiedzy o historii terenów położonych wzdłuż tzw. linii otwockiej.

Jako patron medialny wydarzenia serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.


Sylwetki artystów


Andrzej Rukowicz, autor projektu oraz koncepcji koncertu, druków i współtwórca animacji

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, animator kultury, propagator ochrony dziedzictwa kulturowego, autor wieloletniego projektu Dotknięcie linii. Członek Rady Fundacji Europejski Instytut Kultury. Laureat nagrody m.st. Warszawy.

Realizuje prace z zakresu architektury wnętrz, wystawiennictwa, informacji wizualnej, grafiki użytkowej. Np. wystawa Warszawa-Otwock, podróż sentymentalna, w Muzeum Historycznym m.st.Warszawy, wystawa ,,Polski Plakat Turystyczny,, w ramach XIV Biennale Plakatu, pokazy ubioru autorskiego (kilkunastu projektantów) w Warszawie, Pradze i Budapeszcie. Jest autorem akcji, happeningów w przestrzeni publicznej. Inicjatorem projektów społecznych, realizowanych we współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi i firmami np. projekt Fabryka Zdarzeń (zwiedzanie hal dawnej fabryki Szpotańskiego, wystawa plenerowa, akcja, wystawa i mural młodych grafików, koncert performance). Ostatnim realizowanym od dwóch lat, we współpracy z wieloma osobami i placówkami, interdyscyplinarnym projektem, jest Gan Eden-Raj? Sanatorium im. W.Medema w Miedzeszynie. Projekt ten przypomina o niezwykłym miejscu, znanym bardziej poza granicami kraju niż w Polsce, jakim było to sanatorium, działające w latach 1926-1942.  

 

Lidia Głażewska Dańko, projektantka wystawy

Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektuje, ilustruje i składa książki, druki ulotne, wystawy. Czasem maluje i zajmuje się tkaniną. Fotografuje, rysuje i pisze do swojej lokalnej gazety Józefów nad Świdrem.

Od lat zaangażowana w upowszechnianie kultury i wiedzy o historii terenów położonych wzdłuż tzw. linii otwockiej. Brała udział w wielu inicjatywach społecznych. Wielbicielka lokalnej architektury drewnianej, fotografuje ją od kilkudziesięciu lat.

Projektantka wystawy Gan Eden-Raj? sanatorium im.W.Medema w Miedzeszynie (wybór ilustracji, tekstów i opracowanie graficzne oraz projekt folderu towarzyszacego wystawie).

 

Andrzej Bauer, epilog koncertu - suita na wiolonczelę solo J.S.Bacha

Zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium oraz laureat Międzynarodowego Konkursu „Praska Wiosna” i nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej. Ukończył studia pod kierunkiem K. Michalika, a uzupełniał je pracując m.in. z A. Navarrą, M. Sadlo oraz D. Szafranem podczas licznych kursów mistrzowskich. Odbył dwuletnie studia w Londynie, w klasie W. Pleetha jako stypendysta W. Lutosławskiego.

Andrzej Bauer nagrywał dla wielu zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych oraz brał udział w międzynarodowych festiwalach. Występował z recitalami i jako kameralista, a także jako solista z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w większości krajów Europy, a także w U.S.A. i Japonii. Płyty artysty zdobywały nagrody (Fryderyk 2000, Niemieckiej Krytyki Płytowej).

Wykonuje obszerny repertuar zawierający wiele dzieł muzyki najnowszej, w tym liczne utwory specjalnie dla niego skomponowane. Kolejna edycja projektu “Cellotronicum”, prezentowana podczas Warszawskiej Jesieni została uhonorowana nagrodą Orfeusz 2006.

Jest założycielem “Warszawskiej Grupy Cellonet”, zespołu, który będzie obchodził 10-lecie działalności koncertem w Filharmonii Narodowej z udziałem Agaty Zubel i Leszka Możdżera.

Współpracuje z wybitnymi twórcami inspirując powstawanie utworów na wiolonczelę solo i media elektroniczne (“Cellotronicum”).

W latach 2012-2015 tworzył w Polskim Radiu cykl koncertów “Trans-Fuzja”, łaczących różne style wykonawstwa i improwizacji muzycznej z technologią komputerową.

Jest założycielem i kierownikiem artystycznym “Chain Ensemble” - zespołu specjalizującego się w wykonawstwie muzyki najnowszej. W roku 2017 rozpoczął Scenę Muzyki Nowej - 3-letnią serię koncertów w Nowym Teatrze.

Andrzej Bauer - profesor sztuk muzycznych - prowadzi klasy wiolonczeli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Otrzymał nagrodę Związku Kompozytorów Polskich oraz nagrodę Ministra Kultury za wkład w propagowanie muzyki współczesnej.

Coraz więcej czasu poświęca dyrygowaniu, komponowaniu i improwizowaniu muzyki.

 

Paweł Szamburski, autor muzyki, lider zespołu grającego na koncercie

Muzyk, klarnecista, kompozytor związany ze środowiskiem LadoABC. Współtworzy formacje Cukunt, SzaZa, Bastarda, Lost Education, kwartet klarnetowy Ircha. Kwartetu album "Zikaron Lemany", został uznany płytą roku w rankingu krytyków portalu Jazzarium.pl. Szamburski razem z Zakrockim i Zemlerem przygotował m.in.program oparty o prace pionierów filmu eksperymentalnego w Polsce Stefana i Franciszki Themersonów. Paweł Szamburski komponuje muzykę na polu interdyscyplinarnym dla teatru, kina, słuchowisk czy współczesnego teatru tańca.

Wydał kilkanaście albumów, z powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą.

 

Maurycy Idzikowski

Trębacz. Postać. Jedna z najbarwniejszych na tzw. warszawskiej scenie. Grał w bigbandach, w wielu zespołach, współpracował z Michałem Jarosem, Marcinem Maseckim, Mitch & Mitch... Generalnie, jak powiedział o nim kolega, inny trębacz, "grał wszędzie przynajmniej raz".

 

Piotr Janiec, Radosław Polakowski i Bartek Nazaruk

To niezwykle utalentowani muzycy wywodzący się z sejneńskiego pogranicza, współpracowali z Klezmerską Orkiestrą Teatru Sejneńskiego. Dziś tworzą w Warszawie grając aktywnie w wielu zespołach m.in. PabloPavo i Ludziki, Bum Bum Orkestar, Kayah Transoriental Orchestra, Daga Dana, Zakopower i wielu innych.

 

Piotr Cieślik , współtwórca i realizator animacji

Absolwent wydziału Elektroniki i Telekomunikacji oraz magister sztuk wizualnych. Zajmuje się sztuką wideo, animacjami, videomappingiem, elektroniką, instalacjami multimedialnymi. Realizuje nagrania zespołów muzycznych. Współpracuje z artystami warszawskiej sceny muzycznej oraz fonograficznej.
Głównym przedmiotem jego zainteresowań jest łączenie sztuk wizualnych z nowoczesnymi technologiami. Do ważniejszych wydarzeń można zaliczyć: Festiwal Mapingu w Tychach, festiwal Jazz nad Odrą. Twórca zespołu artystycznego Mustache Petes, - projekcje świetlne w przestrzeniach publicznych.

Tagi: Koncert Gan Eden, Gan Eden, koncert, sanatorium im. Medema, Paweł Szamburski, Maurycy Idzikowski, Piotr Janiec, Bartek Nazaruk, Radek Polakowski


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
KKE | 2017-10-16 15:55:49

Prosiłbym, by zdjęcia z obu tych koncertów i wernisaży udostępnić trwale jako galerię na www. Gratuluję wydarzenia i że Miedzeszyn ma tak zaszczytną historię. Karol "Karol" Ejgenberg muzykant.folk.pl

stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 16 października 2018

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej - Pamięci Anny Jachniny

Czwartek, 18 października 2018

„Z Szuflady Babci i Dziadka” – stwórz wyjątkową wystawę razem z nami, przyjdź na wernisaż!

Czwartek, 18 października 2018

Z prac Rady Dzielnicy

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o uproszczonych taryfach na 1 i 2 strefę komunikacji miejskiej?

Świetny pomysł! Teraz nie będzie chaosu z 1 i 2 strefą
Jestem bardzo zadowolona/zadowolony z tego pomysłu. Wreszcie jadąc poza Warszawę nie będę musiała/musiał kupować dodatkowego biletu
Nie odczuję różnicy. Podróżuję tylko w obrębie administracyjnym Warszawy
Nie jeżdżę komunikacją miejską
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń