WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 25 lutego 2021 r.
Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

W Bibliotece Publicznej

Justyna Kwiatkowska  |  13 października 2017

Spotkanie o Starej Miłośnie

Długo oczekiwana książka o historii i dziejach Starej Miłosny „Miłosna – Stara Miłosna 1887-2012” nareszcie się ukazała!

19 września 2017 miał miejsce wieczór promujący książkę, Biblioteka ledwie pomieściła przybyłych na spotkanie mieszkańców. Pani Barbara Buczek-Płachtowa nie mogła pojawić się w Bibliotece tego dnia. Nieobecność Autorki wypełnił Adam Ciećwierz - varsavianista, pasjonat historii lokalnej - który prezentując stare mapy i zdjęcia, nawiązał do nowej książki Pani Barbary, a także tej poprzedniej „Dzieje dóbr Miłosna”. Barwne opowieści zachęciły wielu do zakupu obu tytułów.

Książka „Miłosna – Stara Miłosna 1887-2012” jest ciekawą pozycją przybliżającą dzieje Starej Miłosny. Autorka w pierwszym rozdziale swojej książki przenosi nas do roku 1887, w którym to miała miejsce parcelacja dóbr Miłosna. Jest to rozdział poświęcony głównie terenom folwarku wsi Miłosna. Tak zaczyna się książka, w której przywoływane są osoby związane z tym miejscem, historie ich życia i losy – często dosyć skomplikowane. Kolejny rozdział to czasy pierwszej wojny światowej. Następne lata (okres międzywojenny 1918-1939) to czas pokoju , wolności i rozwoju. To czas tramwaju konnego, szkoły i lotniska szybowcowego na wielkiej wydmie, a także wspaniale prosperującej „Naszej Chaty” prowadzonej przez Antoninę Leśniewską. Potem nastały czasy trudne i ciężkie - lata wojny i okupacji niemieckiej. Był to również trudny czas dla terenów opisywanych przez autorkę. Przez Starą Miłosnę przebiegała linia frontu oddzielająca dwie wrogie armie: niemiecką i radziecką. Rok 1944 był ciężki i tragiczny, Stara Miłosna znalazła się w kleszczach działań wojennych. Po wojnie Stara Miłosna była bardzo zrujnowana i musiała się „podnieść z gruzów”, podobnie jak cała Warszawa. Kolejny rozdział to lata powojenne i historia Starej Miłosny na przestrzeni lat 1945-1989. Jeden z ostatnich rozdziałów poświęcony jest dziejom Starej Miłosny w latach 1989-2012. Pojawiają się w nim losy instytucji publicznych, m.in. szkół, biblioteki, poczty czy przychodni lekarskiej.

Książka w ciekawy sposób opisuje historię Starej Miłosny i z pewnością warto ją przeczytać. Polecamy!

Dziękujemy Panu Adamowi za zaangażowanie w promocję książki i pomoc w organizacji spotkania. Największe podziękowania należą się autorce Pani Barbarze Buczek-Płachtowej za jej tytaniczną pracę na rzecz promocji wiedzy historycznej o naszej Małej Ojczyźnie.

Książki Autorki są dostępne w naszych placówkach.

Informujemy też, że można je nabyć w Bibliotece Głównej i u wydawcy - tel. 773 83 39.

Październik w bibliotece

Spotkania z Fajną Ferajną

Na te spotkania już nie możemy się doczekać. Książka Moniki Kowaleczko-Szumowskiej to wzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. „Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. Halinka ratowała psy i koty. „Kazimierz” przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. „Hipek” pełnił służbę w warszawskich kanałach…” - na październikowe spotkanie z młodzieżą szkół podstawowych nr 172 i 353 zaprosiliśmy bohaterów książki „Fajna Ferajna”.

Wycieczka na Stare Powązki – 14.10.2017

Biblioteka zaprasza wszystkich chętnych na spacer po Starych Powązkach z profesjonalnym przewodnikiem – Wojciechem Bilskim. Cmentarz będziemy zwiedzać śladem miejsc pochówku znanych Polaków. Przewidywany koszt dwugodzinnej wycieczki (11.00-13.00) to ok. 10 zł, dojazd na Powązki we własnym zakresie. Zapisy i wpłaty przyjmujemy do 12 października w Bibliotece Głównej. Zapraszamy!

Więcej szczegółów na stronie internetowej www.wesola.e-bp.pl i pod numerem telefonu 22 773 40 08.

Gramy literaturę

Od tego miesiąca wznawiamy cykl czytania książek z ilustracją muzyczną. Spotkania pod nazwą „Gramy literaturę” organizujemy w godzinach porannych raz w miesiącu dla dzieci z klas 0-III szkół podstawowych. Zostawiamy miejsce dla dzieci objętych edukacją domową w naszej dzielnicy. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny 22 773 40 08.

Zaproszenie na dwie wystawy

W październiku można obejrzeć dwie wystawy promujące naszą dzielnicę. Jedna to malarska odsłona Wesołej, ukazująca jej piękno, m.in. stary i nowy kościół w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie czy rezerwat Bagno Jacka. Natkniecie się Państwo na te obrazy, do końca września odwiedzając Bibliotekę Główną w Wesołej, później ekspozycja zostanie przeniesiona do naszej Filii w Starej Miłośnie.

Druga wystawa to plansze przygotowane z okazji 600-lecia Starej Miłosny. Ekspozycja prezentuje najważniejsze wydarzenia z dziejów Starej Miłosny, dokumenty, historyczne miejsca. W październiku wystawę można oglądać przy ulicy Sagalli. Dziękujemy Ks. Proboszczowi - Krzysztofowi Cylińskiemu za udostępnienie miejsca na ogrodzeniu przy kościele parafialnym, a uczniom Szkoły Rodzinnej przy ulicy Kruszyny w Starej Miłośnie za pomoc przy montażu 12 tablic!

 

 

Tagi: Biblioteka Publiczna w Wesołej, Barbara Buczek-Płachtowa, spotkanie autorskie, godziny pracy, wystawa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że zimą jezdnie i chodniki powinny być posypywane solą?

Tak, nie widzę przeciwwskazań
Tak, dzięki tej metodzie jest zdecydowanie bezpieczniej na jezdniach oraz chodnikach
Nie, sól nie jest dobrym rozwiązaniem
Nie, ponieważ sól szkodzi przyrodzie
Są lepsze metody na poprawę bezpieczeństwa na jezdniach i chodnikach
Nie mam zdania
Nie, sól niszczy samochody, a pieszym buty
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń