WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 4 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Wolontariat – zrób to dla siebie

Patrycja Kraczek–Zimnicka, opiekun wolontariuszy SP 173 im. Górników Polskich  |  18 października 2017

Wolontariat – zrób to dla siebie

Kto może zostać wolontariuszem? Odpowiedź jest prosta. Każdy! Czemu nie wszyscy są wolontariuszami? Często słyszymy narzekania na brak możliwości finansowych i czasu.

Nie ma co ukrywać, działania wolontariatu wymagają zaangażowania. Słyszymy, że to odciąga od nauki, a sukcesy edukacyjne są marzeniem wielu rodziców i dzieci. Jednak pamiętajmy o rozwoju osobowości dziecka i jego kompetencji społecznych. Praca, a można tak nazwać zaangażowanie na rzecz innych, rozbudza motywację, kształtuje umiejętności pracy w zespole. Planowanie działań, nawiązywanie znajomości i podtrzymywanie relacji to korzyści płynące z działań wolontariatu.

Dzieci chętnie włączają się do szkolnych akcji pomocowych, jednak tylko wąskie grono angażuje się w takim stopniu, że można nazwać ich liderami szkolnego koła. Ci nabierają umiejętności kierowania zespołem, planowania działań, oceny możliwości. Oni na koniec dokonują analizy tego, co można uznać za sukces. Oceniają, co należałoby poprawić.

Brzmi poważnie? Czy naprawdę mówimy o dzieciach ze szkoły podstawowej? Tak, to właśnie tu i teraz wielu z naszych uczniów określa swoje przyszłe role społeczne. Nie od dziś wiadomo, że szkoły średnie, uczelnie czy pracodawcy cenią osoby aktywne, kreatywne, podejmujące wyzwania. Inicjatywa własna, działania na rzecz innych cenione bywają bardziej niż stopnie szkolne.

Dlaczego?

Ponieważ wolontariusz poszukuje rozwiązań problemów, nie załamuje rąk, szuka możliwości. Wierzy, że działając, jest w stanie zmieniać rzeczywistość. Uczy się zarządzać swoim czasem, komunikuje się i potrafi delegować zadania. Rozpoznaje swoje mocne strony i dzieli się obowiązkami. Udane akcje traktuje jako swój sukces. Wie, że porażkę można przekuć w zwycięstwo.

Dlatego jeśli dziecko zapyta, czy może zostać wolontariuszem, pomyśl, zanim odpowiesz, że zabraknie czasu na inne zajęcia. Zastanów się, co zyska Twoje dziecko, kiedy przyjdzie i zrobi coś dla innych? Zobacz, że robi to również dla siebie. Popatrz z dumą, że masz przed sobą niezależnego młodego człowieka. Wspieraj dziecko w realizacji marzeń.

Tagi: SP 173, Szkoła Podstawowa nr 173, wolontariat, wolontariusze


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń