WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 17 lipca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Aneta, Bogdan, Aleksy

Wychodząc od działania, wychodząc od niewiedzy

Hanna Kowalska  |  2 stycznia 2018

Wychodząc od działania, wychodząc od niewiedzy

Niewiedza, brak informacji - to coś, z czym nam niewygodnie w naszym rozwiniętym społeczeństwie informacyjnym. Ale w trzy grudniowe wieczory niewiedza stała się wartością, dodatkowym walorem artystycznym i czymś na swój sposób przyjemnym.

W dniach 17-19 grudnia odbyły się pokazy finałowe projektu „Wychodząc od działania”. To właśnie tam można było jej w taki sposób doświadczyć.

Po zajęciu miejsca na widowni Teatru Nowego widz wchodził w świat budzącej zaciekawienie niewiedzy. Niewiedzy na temat tego, kto z zebranych w kręgu osób jest aktorem, a kto przyszedł obejrzeć spektakl. To okazało się dopiero po jakimś czasie. Ale nie było tradycyjnej kurtyny czy przygasających w pewnym momencie świateł, by wyraźnie zaznaczyć w czasoprzestrzeni początek spektaklu. I to była druga niewiadoma. Czy fakt, że osoba wyglądająca na aktora przesiadła się z jednego krzesła widowni na inne, przemierzając pół sceny, to już początek przedstawienia? Czy tylko forma oczekiwania przez nią na to rozpoczęcie? No i niewiadoma najbardziej intrygująca: co wydarzy się za chwilę i w każdym kolejnym momencie spektaklu? Atmosferę zagadki potęgowała towarzysząca pokazowi zupełna cisza. 

I wreszcie, już w wyraźny sposób, zaczęło się. Było tak, jak być powinno na spektaklu, o którym jego autorzy pisali: „Punktem wyjścia projektu jest rozwijanie praktyki improwizacji ruchowej, która zmienia swój kształt w zależności od miejsca, czasu i widowni” oraz że „jedyną stałą jest ciągła zmiana uwagi”. 

Była także zapowiadana interakcja z widzem, ale nie narzucana w nachalny sposób, jak to się czasem zdarza, lecz bazująca na otwartej komunikacji, artystka pytała wprost, czy wybrana osoba chce wstać i z nią pójść. Zawsze było to zaproszenie, nigdy wyciąganie na scenę na siłę.

 Ale nie wszystko było takie „grzeczne” i osadzone w ramach granic tego, co można. Elementem performance’u było testowanie tych granic w aspekcie kontaktu fizycznego i prywatności drugiego człowieka. W rolę detektora takich granic wcielił się mikrofon wiedziony przez performerkę Marię Stokłosę najpierw po podłodze, a później... po widzach. Czy ich poczucie komfortu naruszy przejechanie mikrofonem po nodze? Jak zareagują, gdy dotknie ich ręki? Jak się zachowają, gdy w poszukiwaniu bicia serca zostanie przytknięty do klatki piersiowej? Szukanie nowych dźwięków wiodło mikrofon coraz dalej poza te granice, kończąc na buszowaniu w czyjejś torebce.

Spektakl do ostatniej chwili trzymał widza w niepewności i oczekiwaniu, co wydarzy się dalej oraz jaki będzie finał, a także intrygował niewiedzą, czy i jak z obserwatora zmienię się w aktora. Nieprzewidywalny jak samo życie jednocześnie odrywał od niego, przenosząc nas w świat sztuki współczesnej w dobrym wykonaniu.

Zdjęcie powyżej: Karol Jaworowski (Rotacyjny Dom Kultury)
Zdjęcia poniżej: Hanna Kowalska (Wiadomości Sąsiedzkie)
Tagi: spektakl, teatr, kultura


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń