WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 21 marca 2019 r.
Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

Sinfonia Varsovia Kameralnie – Trio smyczkowe

Szymon Maliszewski  |  28 lutego 2018

Sinfonia Varsovia Kameralnie – Trio smyczkowe
7 marca 2018 r. zapraszamy na godzina 19:00 na ul. Grochowską 272 na koncert z cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie usłyszymy muzykę przeznaczoną na trio smyczkowe. Zespół, który czasem pozostaje w cieniu bardziej popularnego kwartetu, jest dla muzyków wyjątkową okazją do ukazania indywidualnej wrażliwości. W tak małym składzie każdy jest solistą, jednak za sukces koncertu odpowiada w ogromnej mierze umiejętność współpracy. 

Trio smyczkowe prowadzone przez Adama Siebersa, drugiego koncertmistrza orkiestry Sinfonia Varsovia, dopełniają Dariusz Kisieliński na altówce i Katarzyna Drzewiecka-Szlachcikowska na wiolonczeli. Na trzecim koncercie z cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie zespół zaprezentuje utwory na trio smyczkowe skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Szymańskiego – niezwykle cenionych i wciąż aktywnych kompozytorów oraz Józefa Kofflera i Romana Maciejewskiego –  twórców, których dzieła czekają na dokładniejsze poznanie.

Kiedy w 1931 roku Trio smyczkowe op. 10 Józefa Kofflera zabrzmiało na Festiwalu Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej w Oksfordzie, wzbudziło ogromny zachwyt publiczności zgromadzonej w barokowym Sheldonian Theatre. Kompozytor w swoim utworze zręcznie godzi wywrotową metodę dodekafonii Schoenberga z tradycyjną konstrukcją formalną i upodobaniem do szerokich melodii. Dzięki temu po latach Trio smyczkowe op. 10 pozostaje jednym z najczęściej wykonywanych utworów Kofflera, zachęcając do odkrywania pozostałych dzieł pioniera polskiej dodekafonii.

Matinata Romana Maciejewskiego to utwór zaliczany do jego okresu fascynacji neoklasycyzmem, Jednak ulokowanie twórczości tego kompozytora w ramach jednego nurtu byłoby sporym uproszeniem. Roman Maciejewski jest bodaj jednym z najciekawszych outsiderów polskiej muzyki XX wieku. W wieku 22 lat został wyrzucony z Konserwatorium Muzycznego w Warszawie za organizację strajku w obronie Karola Szymanowskiego. Wojnę spędził w Szwecji, gdzie komponował muzykę do spektakli teatralnych Ingmara Bergmana. Następnie na wiele lat osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie był organistą w kościołach w Los Angeles. Po sukcesie amerykańskiego wykonania swojego Requiem, Maciejewski wyjechał ze Stanów i przez jakiś czas mieszkał samotnie w namiocie na pustyni, na jednej z Wysp Kanaryjskich. Jego muzyka, podobnie jak sam twórca, pozostaje nieco na uboczu, choć kiedy się po nią sięgnie, ma słuchaczowi bardzo wiele do zaoferowania.

Paweł Szymański i Krzysztof Penderecki to dwie osobowości, które w dużej mierze ukształtowały polską muzykę drugiej połowy XX wieku. W Trio na skrzypce, altówkę i wiolonczelę Penderecki korzysta z tematów wprost zaczerpniętych z powstającej w tym samym czasie opery buffa, Król Ubu. Ironiczne i pełne dystansu spojrzenie na świat, stanowiące o sukcesie jego opery, przejawia się również w charakterze tematów muzycznych Tria, nakreślonych z subtelnym przymrużeniem oka.

10 utworów na trio smyczkowe pochodzi z czasu, gdy 25-letni Paweł Szymański definiował swój własny, unikalny język muzyczny, który stał się jego znakiem rozpoznawczym po dziś dzień. Muzyka Szymańskiego to silnie zakorzenione w tradycji motywy i melodie, które kompozytor ukazuje w nowych kontekstach, używając niezwykle wyrafinowanych narzędzi. Powstaje w ten sposób świat dźwiękowy, w którym muzyka przeszłości rezonuje w nieoczywisty i często przewrotny, ale niezmiennie urzekający sposób.

Wstęp na wszystkie koncerty cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie jest bezpłatny.

Szczegółowe daty i programy wszystkich koncertów dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org

Patroni medialni cyklu: CoJestGrane24, Polmic.pl, Going.pl

 www.sinfoniavarsovia.org  

 Orkiestra Sinfonia Varsovia

ul. Grochowska 272

03-849 Warszawa

Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 21 marca 2019

Marzec w Centrum Promocji Kultury

Piątek, 22 marca 2019

Spotkanie z Joanną Jurgałą-Jureczką. 22.03.2019.

Sobota, 23 marca 2019

Zaproszenie na Inaugurację

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń