WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 25 kwietnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

Ponad 100 polonezów na 100-lecie odzyskania niepodległości

Szymon Maliszewski  |  22 marca 2018

Aż 106 kompozycji zostało zgłoszonych do konkursu kompozytorskiego „Warszawski polonez dla Niepodległej”. Jego zwycięzca zostanie ogłoszony 4 czerwca, w 29. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było fundamentalnym wydarzeniem w historii naszego kraju, ale także Warszawy. To właśnie tu 100 lat temu zapadały kluczowe decyzje, od których zależały nasze dalsze losy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz – Powstanie rocznicowego, warszawskiego poloneza oryginalnie podkreśli wagę tych obchodów.

Ogromnie się cieszymy, że konkurs spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem ze strony kompozytorów – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, organizatora konkursu – Biorąc udział w konkursie, polscy twórcy przyczynili się do powstania unikalnego zbioru ponad 100 polonezów na 100-lecie niepodległości.

Włączając się w miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Orkiestra Sinfonia Varsovia, zaprosiła polskich kompozytorów do stworzenia polonezów, które będą muzycznym prezentem dla mieszkańców Warszawy. Konkurs na ten wyjątkowy utwór był inicjatywą radnych Miasta Stołecznego Warszawy z Ewą Malinowską-Grupińską, przewodniczącą Rady oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Odzew ze strony kompozytorów, zainteresowanych stworzeniem własnej wersji polskiego tańca narodowego, okazał się ogromny. Do 1 marca – w którym upływał termin - wpłynęło 106 prac z Polski, a także od polskich twórców mieszkających zagranicą. – Rzadko się zdarza, żeby aż tyle osób brało udział w konkursie kompozytorskim. mówi Paweł Mykietyn, jeden z jurorów.

Przedmiotem konkursu było napisanie uroczystego „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”, który nawiązywałby do najlepszych tradycji tego gatunku, zachowując jednocześnie walory użytkowe, pozwalające na wykonanie go z elementami choreografii.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę, ufundowaną przez m.st. Warszawa, w wysokości 50 000 zł. Za zajęcie drugiego miejsca autor otrzyma 30 000 zł, a za trzecie miejsce 20 000 zł. Ponadto wszystkie trzy kompozycje zostaną nagrane i wydane przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia oraz premierowo wykonane jesienią 2018 r.

Prace oceniać będzie komisja pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, w składzie: Agata Zubel, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Paweł Mykietyn, Paweł Szymański, Tadeusz Strugała oraz Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

 

Tagi: synfonia varsovia, polonezy, 100-lecie niepodległości, konkurs


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia


Środa, 25 kwietnia 2018

Pogodna Grupa Teatralna zaprasza!

Czwartek, 26 kwietnia 2018

Biblioteka literacko i plastycznie

Sobota, 28 kwietnia 2018

Happening rodzinny „Sprzątanie Rembertowskiego Lasu”

Zgłoś wydarzenie

Willa Międzylesie
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że w Wesołej powinna powstać szkoła ponadpodstawowa?

Tak, koniecznie!
Tak, dzieci będą miały szkołę w swojej najbliższej okolicy
Nie, jest wystarczająco dużo szkół ponadpodstawowych w Warszawie
Nie, do szkół ponadpodstawowych dzieci dostają się na podstawie m.in. wyników z egzaminów. Zanim szkoła zyska renomę i dzieci będą chciały do niej uczęszczać minie dużo czasu.
Zależy jakiego rodzaju byłaby to szkoła średnia
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń