WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 20 kwietnia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Ponad 100 polonezów na 100-lecie odzyskania niepodległości

Szymon Maliszewski  |  22 marca 2018

Aż 106 kompozycji zostało zgłoszonych do konkursu kompozytorskiego „Warszawski polonez dla Niepodległej”. Jego zwycięzca zostanie ogłoszony 4 czerwca, w 29. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było fundamentalnym wydarzeniem w historii naszego kraju, ale także Warszawy. To właśnie tu 100 lat temu zapadały kluczowe decyzje, od których zależały nasze dalsze losy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz – Powstanie rocznicowego, warszawskiego poloneza oryginalnie podkreśli wagę tych obchodów.

Ogromnie się cieszymy, że konkurs spotkał się z tak wielkim zainteresowaniem ze strony kompozytorów – mówi Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, organizatora konkursu – Biorąc udział w konkursie, polscy twórcy przyczynili się do powstania unikalnego zbioru ponad 100 polonezów na 100-lecie niepodległości.

Włączając się w miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Orkiestra Sinfonia Varsovia, zaprosiła polskich kompozytorów do stworzenia polonezów, które będą muzycznym prezentem dla mieszkańców Warszawy. Konkurs na ten wyjątkowy utwór był inicjatywą radnych Miasta Stołecznego Warszawy z Ewą Malinowską-Grupińską, przewodniczącą Rady oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Odzew ze strony kompozytorów, zainteresowanych stworzeniem własnej wersji polskiego tańca narodowego, okazał się ogromny. Do 1 marca – w którym upływał termin - wpłynęło 106 prac z Polski, a także od polskich twórców mieszkających zagranicą. – Rzadko się zdarza, żeby aż tyle osób brało udział w konkursie kompozytorskim. mówi Paweł Mykietyn, jeden z jurorów.

Przedmiotem konkursu było napisanie uroczystego „Warszawskiego poloneza dla Niepodległej”, który nawiązywałby do najlepszych tradycji tego gatunku, zachowując jednocześnie walory użytkowe, pozwalające na wykonanie go z elementami choreografii.

Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę, ufundowaną przez m.st. Warszawa, w wysokości 50 000 zł. Za zajęcie drugiego miejsca autor otrzyma 30 000 zł, a za trzecie miejsce 20 000 zł. Ponadto wszystkie trzy kompozycje zostaną nagrane i wydane przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia oraz premierowo wykonane jesienią 2018 r.

Prace oceniać będzie komisja pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, w składzie: Agata Zubel, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Paweł Mykietyn, Paweł Szymański, Tadeusz Strugała oraz Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

 

Tagi: synfonia varsovia, polonezy, 100-lecie niepodległości, konkurs


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 23 kwietnia 2019

Muzealne wtorki w Muzeum Narodowym

Czwartek, 25 kwietnia 2019

Ze Strażą Miejską Bezpiecznie

Wtorek, 30 kwietnia 2019

Dowóz dzieci niepełnosprawnych

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń