WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 22 maja 2018 r.
Imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena

Monodram z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Paulina Sawicka   |  20 kwietnia 2018

Monodram z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim
24 kwietnia o godzinie 19:00 w PROMie Kultury na Saskiej Kępie (ul. Brukselska 23) odbędzie się spektakl teatralny pt. „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem”. W przedstawieniu o ofiarach Zagłady wystąpi aktor teatralny Sławomir Holland, a muzykę do tej opowieści stworzył Michał Górczyński. PROM Kultury jest także instytucją wspierającą akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 19 kwietnia każda osoba odwiedzająca PROM otrzyma żonkila, będącego symbolem Powstania w Getcie Warszawskim. 

Monodram „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” został napisany w ciągu kilku dni przez pisarza i producenta teatralnego Zvi Kolitza, który przebywał w 1946 roku jako delegat na Światowy Kongres Syjonistyczny. Tekst nawiązuje do emocjonalnego ciężaru ofiar Zagłady. Powstał tuż po wojnie, gdy pamięć o Zagładzie była jeszcze wypierana zarówno przez jej sprawców, jak i świadków.

Jak wskazuje Jagoda Hernik Spalińska:

„To, co Josel Rakower ma do przekazania, jest czymś więcej niż opisem nieludzkiej męki – to świadectwo triumfu życia opartego na wartościach. Wartościach większych niż największe zło, jakie jeden człowiek może wyrządzić drugiemu”.

Interpretacji legendarnego już tekstu Zvi Kolitza podjął się Sławomir Holland, aktor teatralny i filmowy. Absolwent PWST we Wrocławiu grał do tej pory w wielu teatrach w całej Polsce, m.in. w Kielcach (Teatr im. S. Żeromskiego), Bydgoszczy (Teatr Polski) i w Warszawie (Teatr Popularny, Teatr Na Woli). Współpracuje także z Laboratorium Dramatu i grupą teatralną Atlantis oraz Teatrem Polskiego Radia.

Monodram stanie się emocjonalnym spektaklem muzycznym. Dźwięki będą także bohaterami opowieści. Kompozycje stworzył Michał Górczyński – absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych, audycji radiowych oraz filmów niezależnych.

Szczegóły dostępne są na stronie głównej PROMu Kultury: www.promkultury.pl. Bilety dostępne bezpośrednio w budynku i drogą internetową.

Tagi: Saska Kępa wydarzenia, Prom Kultury Saska Kępa, spektakl teatralny


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Mośibrody
Zgłoś wydarzenie

Willa Międzylesie
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że w Wesołej powinna powstać szkoła ponadpodstawowa?

Tak, koniecznie!
Tak, dzieci będą miały szkołę w swojej najbliższej okolicy
Nie, jest wystarczająco dużo szkół ponadpodstawowych w Warszawie
Nie, do szkół ponadpodstawowych dzieci dostają się na podstawie m.in. wyników z egzaminów. Zanim szkoła zyska renomę i dzieci będą chciały do niej uczęszczać minie dużo czasu.
Zależy jakiego rodzaju byłaby to szkoła średnia
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń