WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 24 stycznia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Monodram z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Paulina Sawicka   |  20 kwietnia 2018

Monodram z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim
24 kwietnia o godzinie 19:00 w PROMie Kultury na Saskiej Kępie (ul. Brukselska 23) odbędzie się spektakl teatralny pt. „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem”. W przedstawieniu o ofiarach Zagłady wystąpi aktor teatralny Sławomir Holland, a muzykę do tej opowieści stworzył Michał Górczyński. PROM Kultury jest także instytucją wspierającą akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 19 kwietnia każda osoba odwiedzająca PROM otrzyma żonkila, będącego symbolem Powstania w Getcie Warszawskim. 

Monodram „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” został napisany w ciągu kilku dni przez pisarza i producenta teatralnego Zvi Kolitza, który przebywał w 1946 roku jako delegat na Światowy Kongres Syjonistyczny. Tekst nawiązuje do emocjonalnego ciężaru ofiar Zagłady. Powstał tuż po wojnie, gdy pamięć o Zagładzie była jeszcze wypierana zarówno przez jej sprawców, jak i świadków.

Jak wskazuje Jagoda Hernik Spalińska:

„To, co Josel Rakower ma do przekazania, jest czymś więcej niż opisem nieludzkiej męki – to świadectwo triumfu życia opartego na wartościach. Wartościach większych niż największe zło, jakie jeden człowiek może wyrządzić drugiemu”.

Interpretacji legendarnego już tekstu Zvi Kolitza podjął się Sławomir Holland, aktor teatralny i filmowy. Absolwent PWST we Wrocławiu grał do tej pory w wielu teatrach w całej Polsce, m.in. w Kielcach (Teatr im. S. Żeromskiego), Bydgoszczy (Teatr Polski) i w Warszawie (Teatr Popularny, Teatr Na Woli). Współpracuje także z Laboratorium Dramatu i grupą teatralną Atlantis oraz Teatrem Polskiego Radia.

Monodram stanie się emocjonalnym spektaklem muzycznym. Dźwięki będą także bohaterami opowieści. Kompozycje stworzył Michał Górczyński – absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Czynnie zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych, audycji radiowych oraz filmów niezależnych.

Szczegóły dostępne są na stronie głównej PROMu Kultury: www.promkultury.pl. Bilety dostępne bezpośrednio w budynku i drogą internetową.

Tagi: Saska Kępa wydarzenia, Prom Kultury Saska Kępa, spektakl teatralny


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Styczeń 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 24 stycznia 2019

Zaproszenie na gabinet VR

Piątek, 25 stycznia 2019

Spotkanie w 75 rocznicę walki Armii Krajowej w Radości w 1944r. - 25 stycznia 2019 r.

Sobota, 26 stycznia 2019

III Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń