WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 22 maja 2018 r.
Imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena

Wawer pokochał Japonię

Jarosław Rosiński, Wawerskie Centrum Kultury, zdjęcia 1 i 2: WCK; zdjęcie: 3 SP 138  |  16 maja 2018

Festiwal Kultury Japońskiej był jednym z ciekawych wydarzeń, które odbyły się ostatnio pod patronatem Wiadomości Sąsiedzkich. Impreza zorganizowana wspólnie przez Wawerskie Centrum Kultury, Szkołę Podstawową nr 138 im. Józefa Horsta oraz szkołę aikido Naka Dojo odbyła się 14 kwietnia.

W gościnnych progach SP 138 można było powędrować japońską uliczką, na której działały stoiska warsztatowo-animacyjne ozdobione proporcami z hasłami wykaligrafowanymi japońskim pismem. Całości dopełniały bambusowe konstrukcje i wiszące lampiony. Od progu dało się zauważyć misternie przygotowaną wystawę ukazującą Japonię w pigułce. Była to prezentacja przygotowana osobiście przez ucznia 5 klasy Artura Bronisza. Ten młody człowiek jest pasjonatem japońskiej kultury i sam zaproponował swój udział w przygotowaniu Festiwalu. Goście oblegali stanowiska origami, cosplay, kaligrafii japońskiej i rysowania mangi. Można było też spróbować swoich sił w posługiwaniu się pałeczkami, podziwiać biżuterię z jedwabiu oraz stroje wzorowane na japońskich kimonach. Strefa warsztatowa to w dużej mierze zasługa Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przy Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Nie zabrakło także pokazów i warsztatów sztuk walki i samoobrony. Na sali sportowej odbywały się pokazy, ale i zajęcia praktyczne dla chętnych widzów. Dominowało aikido, sumo i karate, które przygotowały kluby i szkoły: Naka Dojo, Warszawska Akademia Karate Tradycyjnego, Dalekowschodnie Centrum Kulturalno-Sportowe SOTO i UKS FUKS Warszawa Falenica z udziałem Andrzeja Wojdy – sekretarza generalnego Polskiego Związku Sumo. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także ceremonia zakładania kimona. Nie zabrakło pokazów kenjutsu, posługiwania się samurajskim mieczem. Gości częstowano sushi.

Zainteresowanie Festiwalem Kultury Japońskiej było tak duże, że organizatorzy planują kolejne wydanie w przyszłym roku.

1
1
2
2
3
3

Tagi: Kultura Japońska Wawer, Szkoła Podstawowa nr 138, SP 138 festiwale, wydarzenia SP 138


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Mośibrody
Zgłoś wydarzenie

Willa Międzylesie
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że w Wesołej powinna powstać szkoła ponadpodstawowa?

Tak, koniecznie!
Tak, dzieci będą miały szkołę w swojej najbliższej okolicy
Nie, jest wystarczająco dużo szkół ponadpodstawowych w Warszawie
Nie, do szkół ponadpodstawowych dzieci dostają się na podstawie m.in. wyników z egzaminów. Zanim szkoła zyska renomę i dzieci będą chciały do niej uczęszczać minie dużo czasu.
Zależy jakiego rodzaju byłaby to szkoła średnia
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Mośibrody

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń