WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 24 stycznia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Piórem i Pazurem

Monika Rokicka  |  24 maja 2018

Piórem i Pazurem

Powoli zamykane są działania, które trwają w Wawrze od września. Rozstrzygnięty został już I Warszawski Konkurs Kaligraficzny „Kaligraf 2018”, na który wpłynęło 75 prac z 22 szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W konkursie reprezentowanych było 9 dzielnic m.st. Warszawy. Z materiałów przesłanych na konkurs oraz z prac kaligrafów amatorów, którzy zechcieli się podzielić swoimi zdolnościami, powstały wystawy, które można oglądać na terenie Wawra.

20. kwietnia odbył się wernisaż wystawy „Planeta Kaligrafii”, którą można podziwiać do końca maja w Miejscu Aktywności Lokalnej w bibliotece przy Agrestowej 1. Następnie ekspozycja powędruje do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wawer, gdzie zostanie przez cały czerwiec. Osoby odwiedzające wypożyczalnię na Trawiastej będą mogły także obejrzeć wyjątkową wystawę narzędzi kaligraficznych. W miesiącach letnich wystawa „Planeta Kaligrafii” zawiśnie w budynku Urzędu Dzielnicy.

Wyniki konkursu można także podziwiać na dwóch wystawach plenerowych, które krążą po terenie dzielnicy Wawer. Duże reprodukcje pięknie wykaligrafowanych fragmentów „Małego Księcia” mniej więcej co dwa tygodnie zmieniać będą lokalizację. 24.04-14.05 plakaty zawisną obok Biblioteki Publicznej przy ul. Trawiastej oraz przy Filii WCK Anin. Od 14.05 do 04.06 prace kaligraficzne podziwiać będą mogli mieszkańcy Aleksandrowa i Falenicy. Na początku czerwca (04.06-18.06) wystawa zawita do Szkoły Podstawowej nr 140, która w tym czasie świętować będzie swoje 80-lecie. W drugiej połowie czerwca (18-30.06) ekspozycja plenerowa uświetni otwarcie Kulturoteki na Błękitnej oraz ozdobi czytelnię plenerową przy Agrestowej.

Zorganizowanie tylu akcji w tak krótkim czasie było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy między animatorkami projektu „Piórem i Pazurem” i Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Wawer. 

Od początku trwania projektu Biblioteka była jedyną instytucją wawerską, która tak dużo nam pomagała. Większość warsztatów odbywała się w MAL-u przy Agrestowej – mówi koordynatorka projektu Jagoda Wypyszyńska-Cieszkowska. – Włączenie się Biblioteki w organizację i promocję wystaw jest dla nas znaczącym wsparciem. Współpraca rozwija się i nie jest wykluczone, że zaowocuje większym projektem.

Pisząc o efektach projektu „Piórem i Pazurem”, koniecznie trzeba wspomnieć o niezwykłym wydawnictwie, jakim są „Zeszyty kaligraficzne” – zbiór wzorników i porad dla początkujących miłośników pięknego pisania. Wszystkie materiały zaprojektował Janusz Korzeniowski, wybitny kaligraf i typograf, którego mieszkańcy Wawra mogli poznać podczas jesiennych warsztatów. Zeszyty kaligraficzne we wrześniu trafią do szkół w całej Warszawie jako zachęta do udziału w kolejnej edycji konkursu. Stanowią świetny materiał edukacyjny, na bazie którego można prowadzić ćwiczenia kaligraficzne z dziećmi i młodzieżą.

Projekt „Piórem i Pazurem” to szereg działań, których celem jest upowszechnianie kaligrafii i wiedzy na temat estetyki pisma oraz jego właściwości estetycznych, terapeutycznych i edukacyjnych. Projekt stworzony przez nauczycielki i edukatorki ze Szkoły Podstawowej nr 140 p. Jagodę Wypyszyńską-Cieszkowską i Monikę Rokicką właśnie wkroczył w kolejny etap.

Tagi: konkursy, projekty w szkole, szkoły, konkursy dla dzieci


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Styczeń 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 24 stycznia 2019

Zaproszenie na gabinet VR

Piątek, 25 stycznia 2019

Spotkanie w 75 rocznicę walki Armii Krajowej w Radości w 1944r. - 25 stycznia 2019 r.

Sobota, 26 stycznia 2019

III Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń