WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 22 maja 2018 r.
Imieniny obchodzą: Julia, Wiesława, Helena

Co mówi Warszawa?

Hanna Kowalska  |  5 grudnia 2011

Co mówi Warszawa?

Pomysł na książkę o współczesnej Warszawie widzianej oczami 21 autorów w różnym wieku i różnej płci, zrodził się w głowie Marka Kochana – autora "Ballady o dobrym dresiarzu" – na początku tego roku i już w pierwszym tygodniu listopada – na VII Festiwalu Warszawskim „Niewinni Czarodzieje”– odbyła się premiera książki.

We współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego zrealizowano – jak mówi sam pomysłodawca –  nie tyle zbiór opowiadań, co powieść wielogłosową, prezentującą historie, które dzieją się w różnych dzielnicach stolicy właśnie teraz, na początku XXI wieku. Ciekawym uzupełnieniem prozy jest oprawa graficzna książki – wewnątrz zamieszczono mapę miejsc, w których rozgrywa się akcja opowiadań i szereg zdjęć i fotomontaży o tematyce warszawskiej. Teksty umieszczono w trzech rozdziałach: „Miłości”, „Pożegnania i powroty” oraz „Rewolucje”.

Autorzy buszując w historii miasta, jak również we własnych wspomnieniach, odczuciach i skojarzeniach stworzyli subiektywny obraz dzisiejszej Warszawy. Jedynym ograniczeniem, jakie narzucił pisarzom Marek Kochan, była tematyka warszawska i ilość stron. Czym te strony wypełnią zależało już tylko od nich.

W „Mówi Warszawa” zobaczymy nasze miasto oczami: Wojciecha Albińskiego, Olgi Berezyny, Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Izabeli Filipiak, Marka Kochana, Aleksandra Kościów, Mileny Laur-Zmarzłowskiej, Antoniego Libery, Kai Malanowskiej, Marka Nowakowskiego, Piotra Pazińskiego, Tomasza Piątka, Moniki Powalisz, Moniki Rakusy, Sylwii Siedleckiej, Bohdana Sławińskiego, Jerzego Sosnowskiego, Juliusza Strachoty, Piotra Wojciechowskiego i Krzysztofa Vargi.

Z dwojgiem z nich – Moniką Powalisz i Jerzym Sosnowskim – rozmawiał podczas tego literackiego wieczoru w CPK Cezary Polak. Nawet tu mieliśmy okazję usłyszeć wielogłosowość wspólnego mówienia o Warszawie. Padały słowa krytyki wobec architektonicznej beztroski czy wręcz bezmyślności w kształtowaniu obecnego wyglądu miasta, ale mimo tej niechęci, oboje autorzy czują do stolicy przywiązanie i mają ją za co podziwiać. Mimo poczucia, że obecna Warszawa to bardziej udawanie kontynuacji niż faktyczna ciągłość z przedwojennym splendorem miasta, czują jej tożsamość, może dosyć przewrotną, ale w jakiś sposób istniejącą tożsamość.

Na sali zaistniał jednak jeszcze inny rozdźwięk – dysonans między postrzeganiem Warszawy przez młode pokolenie, które reprezentowała Monika Powalisz, a spojrzeniem starszego pokolenia, obecnego na widowni. Negowanie przez osobę, która nie urodziła się w tym mieście i zna je od niespełna 15 lat, wartości, jaką przypisują temu miastu ludzie, którzy spędzili w nim całe życie, było co najmniej niesmaczne.

Choć książka już wydana, nie jest to finał projektu. W planach jest nakręcenie filmu oraz stworzenie komiksu na podstawie powieści „Mówi Warszawa”.

Tagi: Mówi Warszawa, powieść wielogłosowa, książki, literatura


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Mośibrody
Zgłoś wydarzenie

Willa Międzylesie
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że w Wesołej powinna powstać szkoła ponadpodstawowa?

Tak, koniecznie!
Tak, dzieci będą miały szkołę w swojej najbliższej okolicy
Nie, jest wystarczająco dużo szkół ponadpodstawowych w Warszawie
Nie, do szkół ponadpodstawowych dzieci dostają się na podstawie m.in. wyników z egzaminów. Zanim szkoła zyska renomę i dzieci będą chciały do niej uczęszczać minie dużo czasu.
Zależy jakiego rodzaju byłaby to szkoła średnia
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń