WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 19 lutego 2018 r.
Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad, Marceli

Co mówi Warszawa?

Hanna Kowalska  |  5 grudnia 2011

Co mówi Warszawa?

Pomysł na książkę o współczesnej Warszawie widzianej oczami 21 autorów w różnym wieku i różnej płci, zrodził się w głowie Marka Kochana – autora "Ballady o dobrym dresiarzu" – na początku tego roku i już w pierwszym tygodniu listopada – na VII Festiwalu Warszawskim „Niewinni Czarodzieje”– odbyła się premiera książki.

We współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego zrealizowano – jak mówi sam pomysłodawca –  nie tyle zbiór opowiadań, co powieść wielogłosową, prezentującą historie, które dzieją się w różnych dzielnicach stolicy właśnie teraz, na początku XXI wieku. Ciekawym uzupełnieniem prozy jest oprawa graficzna książki – wewnątrz zamieszczono mapę miejsc, w których rozgrywa się akcja opowiadań i szereg zdjęć i fotomontaży o tematyce warszawskiej. Teksty umieszczono w trzech rozdziałach: „Miłości”, „Pożegnania i powroty” oraz „Rewolucje”.

Autorzy buszując w historii miasta, jak również we własnych wspomnieniach, odczuciach i skojarzeniach stworzyli subiektywny obraz dzisiejszej Warszawy. Jedynym ograniczeniem, jakie narzucił pisarzom Marek Kochan, była tematyka warszawska i ilość stron. Czym te strony wypełnią zależało już tylko od nich.

W „Mówi Warszawa” zobaczymy nasze miasto oczami: Wojciecha Albińskiego, Olgi Berezyny, Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Izabeli Filipiak, Marka Kochana, Aleksandra Kościów, Mileny Laur-Zmarzłowskiej, Antoniego Libery, Kai Malanowskiej, Marka Nowakowskiego, Piotra Pazińskiego, Tomasza Piątka, Moniki Powalisz, Moniki Rakusy, Sylwii Siedleckiej, Bohdana Sławińskiego, Jerzego Sosnowskiego, Juliusza Strachoty, Piotra Wojciechowskiego i Krzysztofa Vargi.

Z dwojgiem z nich – Moniką Powalisz i Jerzym Sosnowskim – rozmawiał podczas tego literackiego wieczoru w CPK Cezary Polak. Nawet tu mieliśmy okazję usłyszeć wielogłosowość wspólnego mówienia o Warszawie. Padały słowa krytyki wobec architektonicznej beztroski czy wręcz bezmyślności w kształtowaniu obecnego wyglądu miasta, ale mimo tej niechęci, oboje autorzy czują do stolicy przywiązanie i mają ją za co podziwiać. Mimo poczucia, że obecna Warszawa to bardziej udawanie kontynuacji niż faktyczna ciągłość z przedwojennym splendorem miasta, czują jej tożsamość, może dosyć przewrotną, ale w jakiś sposób istniejącą tożsamość.

Na sali zaistniał jednak jeszcze inny rozdźwięk – dysonans między postrzeganiem Warszawy przez młode pokolenie, które reprezentowała Monika Powalisz, a spojrzeniem starszego pokolenia, obecnego na widowni. Negowanie przez osobę, która nie urodziła się w tym mieście i zna je od niespełna 15 lat, wartości, jaką przypisują temu miastu ludzie, którzy spędzili w nim całe życie, było co najmniej niesmaczne.

Choć książka już wydana, nie jest to finał projektu. W planach jest nakręcenie filmu oraz stworzenie komiksu na podstawie powieści „Mówi Warszawa”.

Tagi: Mówi Warszawa, powieść wielogłosowa, książki, literatura


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 19 lutego 2018

Migiem na Meissnera 5 ... do biblioteki

19 - 20 lutego 2018

Warszataty kulinarne i ekologiczne dla dzieci

Poniedziałek, 19 lutego 2018

Warsztaty naukowe dla dzieci w Aninie - trwają zapisy

Zgłoś wydarzenie

Szklarnia smaków
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy podoba Ci się nowe logo transportu publicznego w Warszawie? (można je zobaczyć tutaj: Pojazdy komunikacji miejskiej z nowym logo)

Nie, jest okropne!
Nie, zupełnie nie kojarzy się z transportem publicznym, co najwyżej z tramwajem
Nie (z innych powodów)
Tak, jest lepsze od logo ZTM
Tak, cieszę się, że wreszcie będzie ujednolicone oznaczenie
Tak (z innych powodów)
Nie jest złe, ale lepsze było logo ZTM
Muszę to zobaczyć na żywo
Nie, przecież to żywcem z "Dziennika telewizyjnego"!
Nie mam zdania na ten temat
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń