Co mówi Warszawa?
Hanna Kowalska | 5 grudnia 2011

Pomysł na książkę o współczesnej Warszawie widzianej oczami 21 autorów w różnym wieku i różnej płci, zrodził się w głowie Marka Kochana – autora "Ballady o dobrym dresiarzu" – na początku tego roku i już w pierwszym tygodniu listopada – na VII Festiwalu Warszawskim „Niewinni Czarodzieje”– odbyła się premiera książki.
We współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego zrealizowano – jak mówi sam pomysłodawca – nie tyle zbiór opowiadań, co powieść wielogłosową, prezentującą historie, które dzieją się w różnych dzielnicach stolicy właśnie teraz, na początku XXI wieku. Ciekawym uzupełnieniem prozy jest oprawa graficzna książki – wewnątrz zamieszczono mapę miejsc, w których rozgrywa się akcja opowiadań i szereg zdjęć i fotomontaży o tematyce warszawskiej. Teksty umieszczono w trzech rozdziałach: „Miłości”, „Pożegnania i powroty” oraz „Rewolucje”.
Autorzy buszując w historii miasta, jak również we własnych wspomnieniach, odczuciach i skojarzeniach stworzyli subiektywny obraz dzisiejszej Warszawy. Jedynym ograniczeniem, jakie narzucił pisarzom Marek Kochan, była tematyka warszawska i ilość stron. Czym te strony wypełnią zależało już tylko od nich.
W „Mówi Warszawa” zobaczymy nasze miasto oczami: Wojciecha Albińskiego, Olgi Berezyny, Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Izabeli Filipiak, Marka Kochana, Aleksandra Kościów, Mileny Laur-Zmarzłowskiej, Antoniego Libery, Kai Malanowskiej, Marka Nowakowskiego, Piotra Pazińskiego, Tomasza Piątka, Moniki Powalisz, Moniki Rakusy, Sylwii Siedleckiej, Bohdana Sławińskiego, Jerzego Sosnowskiego, Juliusza Strachoty, Piotra Wojciechowskiego i Krzysztofa Vargi.
Z dwojgiem z nich – Moniką Powalisz i Jerzym Sosnowskim – rozmawiał podczas tego literackiego wieczoru w CPK Cezary Polak. Nawet tu mieliśmy okazję usłyszeć wielogłosowość wspólnego mówienia o Warszawie. Padały słowa krytyki wobec architektonicznej beztroski czy wręcz bezmyślności w kształtowaniu obecnego wyglądu miasta, ale mimo tej niechęci, oboje autorzy czują do stolicy przywiązanie i mają ją za co podziwiać. Mimo poczucia, że obecna Warszawa to bardziej udawanie kontynuacji niż faktyczna ciągłość z przedwojennym splendorem miasta, czują jej tożsamość, może dosyć przewrotną, ale w jakiś sposób istniejącą tożsamość.
Na sali zaistniał jednak jeszcze inny rozdźwięk – dysonans między postrzeganiem Warszawy przez młode pokolenie, które reprezentowała Monika Powalisz, a spojrzeniem starszego pokolenia, obecnego na widowni. Negowanie przez osobę, która nie urodziła się w tym mieście i zna je od niespełna 15 lat, wartości, jaką przypisują temu miastu ludzie, którzy spędzili w nim całe życie, było co najmniej niesmaczne.
Choć książka już wydana, nie jest to finał projektu. W planach jest nakręcenie filmu oraz stworzenie komiksu na podstawie powieści „Mówi Warszawa”.
Tagi: Mówi Warszawa, powieść wielogłosowa, książki, literatura
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
Niedziela, 24 lutego 2019
188. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską
Poniedziałek, 25 lutego 2019
Dzień Patrona Biblioteki 2019
Poniedziałek, 25 lutego 2019
Pomoc w wypełnianiu deklaracji PIT


Nasza ankieta
Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?