WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 21 lipca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pan Kleks i Antonio Vivaldi zakończyli IX edycję Wawer Music Festival. To był dziewięćdziesiąty koncert!

wawerska melomanka - Alicja Jurczyk  |  18 czerwca 2018

Pan Kleks i Antonio Vivaldi zakończyli IX edycję Wawer Music Festival. To był dziewięćdziesiąty koncert!

Dnia 3 czerwca 2018 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Hotelu Boss w Warszawie odbył się 90 koncert z serii Wawer Music Festival zorganizowany przez Fundację PFRK, przy wsparciu finansowym Radnych i Zarządu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Tradycyjnie już, ostatni koncert w sezonie poświęcony był dzieciom i młodzieży w ramach Muzycznej Akademii Pana Kleksa. Piękny i efektowny spektakl nawiązywał do sławnego dzieła barokowego „Cztery pory roku” Mistrza Antonio Vivaldiego i wzbudził wielkie zainteresowanie, a po zakończeniu - entuzjazm.

Koncert otworzył Prezes Fundacji prof. Jarosław Drzewiecki, który w imieniu swoim i radnych dzielnicy Wawer serdecznie przywitał najmłodszych melomanów i przypomniał o ogromnej roli muzyki w edukacji młodzieży i w wychowaniu dzieci. Muzyka uczy wrażliwości na piękno, uczy wytrwałości i pilności, rozwija wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie. Przyszli artyści zaczynają od bajek i fantazji, a my dorośli musimy zrobić wszystko, aby talenty pielęgnować, bo to nasza przyszła duma narodowa.

Gościem honorowym koncertu była p. Grażyna Seroka, Dyrektor Prywatnej Szkoły nr 92 w Wawrze. Pani Dyrektor opowiedziała o swojej szkole, która oprócz nauczania na bardzo wysokim poziomie zapewnia uczniom udział i rozwijanie pasji w kółkach zainteresowań po lekcjach. Szkoła oraz tamtejsze gimnazjum od lat zajmuje jedno z pierwszych miejsc w rankingach najlepszych szkół w całej Polsce. Przy okazji zarekomendowała piękny występ wokalny uczennicy-Magdy z II klasy gimnazjum w utworze To nie sztuka wybudować nowy dom, sztuka sprawić by miał duszę”.To są bardzo wymowne i pouczające słowa, które można rozciągnąć na każde nasze życiowe działanie.

Potem witany ciepło przez dzieci, wszedł Pan Kleks (Jerzy Machowski). Z nie mniejszym zainteresowaniem dzieci przywitały Mistrza Vivaldiego, chociaż był tylko kukiełką poruszaną sznurkami. Mistrz wyglądał znakomicie, był w siwej peruce, w pięknym, epokowym stroju, dopracowanym w każdym szczególe. Aktor (Bogdan Smagacki) użyczający głosu Mistrzowi Vivaldiemu i poruszający nim, opanował perfekcyjnie ruchy kukiełki i potrafił wyrazić wszystkie emocje Mistrza nie tylko modulacją głosu, ale i ruchami. Widać było, ze dzieci były zachwycone.

Barokowa muzyka Vivaldiego jest bardzo plastyczna, sugestywna, wręcz ilustracyjna. Mistrzowsko wplecione śpiewy ptaków, padający deszcz, szum strumyków, różne odgłosy burzy i zjawisk natury. Każda z pór roku miała inne tempo, melodię i inny nastrój. Dzieci aktywnie wspierały efekty muzyczne np. tremolo, tupiąc nogami czy machając rączkami, gdy szumiały muzyczne drzewa. Do tego interesujące dialogi aktorów Mistrza i Zosi (
Maja Gadzińska), pięknie wykonana muzyka przez Bajkową Orkiestrę Kameralną pod dyr. Natalii Walewskiej.

Jak napisał prof. Jarosław Drzewiecki na stronie Fundacji PFRK zachęcając do wysłuchania koncertu: Udział najmłodszych mieszkańców Wawra w koncercie, to dbanie o zwiększanie aktywnego uczestnictwa dzieci w kulturze…[..] wychowanie pokolenia pełnego empatii. To przede wszystkim inwestycja w przyszłość.”

Myślę, że to była bardzo udana inwestycja i te cytowane słowa Profesora są najlepszym podsumowaniem koncertu. Mówi się, że poezja leczy prozę życia. Myślę, że tak samo możemy powiedzieć o muzyce. Wawerskie koncerty są naszym dobrem kultury, dającym naszej społeczności obcować z pięknem muzyki, która porusza w przestrzeni duszy i serca.

wawerska melomanka - Alicja Jurczyk

PS … i znów Wielki Zegarmistrz Muzycznego Światła pomyślał „Udało się, teraz nastawię zegar na następny sezon – na X edycję Wawer Music Festival”.

Tagi: wawer music festival, wmf, akademia pana kleksa, vivaldi, koncert dla dzieci, PFRK


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń