WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 21 marca 2019 r.
Imieniny obchodzą: Lubomir, Benedykt, Mikołaj

Pan Kleks i Antonio Vivaldi zakończyli IX edycję Wawer Music Festival. To był dziewięćdziesiąty koncert!

wawerska melomanka - Alicja Jurczyk  |  18 czerwca 2018

Pan Kleks i Antonio Vivaldi zakończyli IX edycję Wawer Music Festival. To był dziewięćdziesiąty koncert!

Dnia 3 czerwca 2018 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Hotelu Boss w Warszawie odbył się 90 koncert z serii Wawer Music Festival zorganizowany przez Fundację PFRK, przy wsparciu finansowym Radnych i Zarządu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Tradycyjnie już, ostatni koncert w sezonie poświęcony był dzieciom i młodzieży w ramach Muzycznej Akademii Pana Kleksa. Piękny i efektowny spektakl nawiązywał do sławnego dzieła barokowego „Cztery pory roku” Mistrza Antonio Vivaldiego i wzbudził wielkie zainteresowanie, a po zakończeniu - entuzjazm.

Koncert otworzył Prezes Fundacji prof. Jarosław Drzewiecki, który w imieniu swoim i radnych dzielnicy Wawer serdecznie przywitał najmłodszych melomanów i przypomniał o ogromnej roli muzyki w edukacji młodzieży i w wychowaniu dzieci. Muzyka uczy wrażliwości na piękno, uczy wytrwałości i pilności, rozwija wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie. Przyszli artyści zaczynają od bajek i fantazji, a my dorośli musimy zrobić wszystko, aby talenty pielęgnować, bo to nasza przyszła duma narodowa.

Gościem honorowym koncertu była p. Grażyna Seroka, Dyrektor Prywatnej Szkoły nr 92 w Wawrze. Pani Dyrektor opowiedziała o swojej szkole, która oprócz nauczania na bardzo wysokim poziomie zapewnia uczniom udział i rozwijanie pasji w kółkach zainteresowań po lekcjach. Szkoła oraz tamtejsze gimnazjum od lat zajmuje jedno z pierwszych miejsc w rankingach najlepszych szkół w całej Polsce. Przy okazji zarekomendowała piękny występ wokalny uczennicy-Magdy z II klasy gimnazjum w utworze To nie sztuka wybudować nowy dom, sztuka sprawić by miał duszę”.To są bardzo wymowne i pouczające słowa, które można rozciągnąć na każde nasze życiowe działanie.

Potem witany ciepło przez dzieci, wszedł Pan Kleks (Jerzy Machowski). Z nie mniejszym zainteresowaniem dzieci przywitały Mistrza Vivaldiego, chociaż był tylko kukiełką poruszaną sznurkami. Mistrz wyglądał znakomicie, był w siwej peruce, w pięknym, epokowym stroju, dopracowanym w każdym szczególe. Aktor (Bogdan Smagacki) użyczający głosu Mistrzowi Vivaldiemu i poruszający nim, opanował perfekcyjnie ruchy kukiełki i potrafił wyrazić wszystkie emocje Mistrza nie tylko modulacją głosu, ale i ruchami. Widać było, ze dzieci były zachwycone.

Barokowa muzyka Vivaldiego jest bardzo plastyczna, sugestywna, wręcz ilustracyjna. Mistrzowsko wplecione śpiewy ptaków, padający deszcz, szum strumyków, różne odgłosy burzy i zjawisk natury. Każda z pór roku miała inne tempo, melodię i inny nastrój. Dzieci aktywnie wspierały efekty muzyczne np. tremolo, tupiąc nogami czy machając rączkami, gdy szumiały muzyczne drzewa. Do tego interesujące dialogi aktorów Mistrza i Zosi (
Maja Gadzińska), pięknie wykonana muzyka przez Bajkową Orkiestrę Kameralną pod dyr. Natalii Walewskiej.

Jak napisał prof. Jarosław Drzewiecki na stronie Fundacji PFRK zachęcając do wysłuchania koncertu: Udział najmłodszych mieszkańców Wawra w koncercie, to dbanie o zwiększanie aktywnego uczestnictwa dzieci w kulturze…[..] wychowanie pokolenia pełnego empatii. To przede wszystkim inwestycja w przyszłość.”

Myślę, że to była bardzo udana inwestycja i te cytowane słowa Profesora są najlepszym podsumowaniem koncertu. Mówi się, że poezja leczy prozę życia. Myślę, że tak samo możemy powiedzieć o muzyce. Wawerskie koncerty są naszym dobrem kultury, dającym naszej społeczności obcować z pięknem muzyki, która porusza w przestrzeni duszy i serca.

wawerska melomanka - Alicja Jurczyk

PS … i znów Wielki Zegarmistrz Muzycznego Światła pomyślał „Udało się, teraz nastawię zegar na następny sezon – na X edycję Wawer Music Festival”.

Tagi: wawer music festival, wmf, akademia pana kleksa, vivaldi, koncert dla dzieci, PFRK


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 21 marca 2019

Marzec w Centrum Promocji Kultury

Sobota, 23 marca 2019

Przedwiośnie i Wiosna w klubie Gocław

Sobota, 23 marca 2019

Katarzyna Żak: Bardzo śmieszne piosenki

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń