WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 26 listopada 2022 r.
Imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Sinfonia Varsovia Kameralnie – Trio stroikowe

Redakcja .  |  2 października 2018

Sinfonia Varsovia Kameralnie – Trio stroikowe

Cykl Sinfonia Varsovia Kameralnie powraca do kalendarza Orkiestry po pięciomiesięcznej przerwie. Jesienna odsłona złoży się z trzech koncertów prezentujących polską muzykę kameralną XX wieku w wykonaniu zespołów utworzonych przez muzyków Sinfonii Varsovii. W środę 3 października o 19:00 zabrzmią utwory Michała Spisaka, Aleksandra Tansmana, Antoniego Szałowskiego i Tadeusza Paciorkiewicza przeznaczone na trio stroikowe.

Po niezwykle intensywnym letnim sezonie koncertowym, jesienne aktywności przy Grochowskiej 272 w Warszawie zainauguruje powrót cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie. Podczas trzech kolejnych spotkań z polską muzyką kameralną XX wieku wystąpi trio stroikowe, trio fortepianowe oraz kwartet łączący w składzie klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian. Pierwszy z planowanych koncertów, który odbędzie się 3 października, koncentruje się wokół neoklasycznej muzyki z połowy ubiegłego wieku. Cztery kompozycje przeznaczone na trio stroikowe wykonają Adam Szlęzak – obój, Aleksander Romański – klarnet oraz Szymon Michalik – fagot.

Antoni Szałowski i Michał Spisak należeli do licznego grona uczniów słynnej Nadii Boulanger. Wśród blisko 1200 jej studentów znalazło się wiele wybitnych postaci, które ukształtowały światową scenę muzyczną na długi czas. Nadia Boulanger wywarła silny wpływ również na polską muzykę za sprawą swych znakomitych uczniów. Antoni Szałowski skomponował swoje Trio na obój, klarnet i fagot w 1936 roku, na zakończenie 5-letnich studiów u francuskiej pedagożki. Cztery części dzieła (Allegro, Andante, Gavotte, Allegro) pełne są oryginalnych pomysłów melodycznych i harmonicznych, opartych na neoklasycznej strukturze formalnej. Podobne wrażenie sprawia Sonatina na obój, klarnet i fagot Michała Spisaka z 1946 roku. Pochodzący z Dąbrowy Górniczej twórca sięgnął jednak po nieco bardziej odważne współbrzmienia, jednocześnie stawiając przed wykonawcami niezwykle wysokie wymagania techniczne.

Gdy Szałowski i Spisak stawiali swoje pierwsze, nieśmiałe kroki w Paryżu, Aleksander Tansman brylował już na tamtejszych salonach, ciesząc się uznaniem i sympatią gigantów świata kultury i sztuki. Dzięki przyjaźni z Charlie Chaplinem udało mu się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, gdy w Europie wybuchła wojna, a jego żydowskie pochodzenie oznaczało zagrożenie Holocaustem. Do Paryża powrócił w 1946 roku, a skomponowana trzy lata później Suite pour trio d`anche, choć skromna w rozmiarach, ukazuje jego niezwykłą dojrzałość artystyczną. W czterech częściach (Dialogue, Scherzino, Aria, Finale) słychać z jednej strony ogromną łatwość w kształtowaniu materiału muzycznego, z drugiej zaś pewną powściągliwą melancholię, która oszczędnymi środkami potrafi przekazać wiele treści.

Najmłodszy z wykonywanych utworów, Trio stroikowe Tadeusza Paciorkiewicza z 1963 roku, powstał na zamówienie Benedykta Góreckiego, ówczesnego kierownika klasy kameralnej instrumentów dętych warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Pięć części zestawionych jest ze sobą na zasadzie kontrastów. Części wirtuozowskie przeplatane są fragmentami refleksyjnymi, pojawiają się liczne kontrasty barwowe, dynamiczne i agogiczne, ukazując jak wiele możliwości tkwi w wybranym zestawie instrumentów.

Kolejny koncert cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie odbędzie się 7 listopada. Zabrzmi wówczas trio fortepianowe Andrzeja Panufnika oraz utwory Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Na ostatnie w tym roku muzyczne spotkanie z cyklu organizatorzy zapraszają 5 grudnia.

Wstęp na wszystkie koncerty cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie jest bezpłatny.

Szczegółowe daty i programy wszystkich koncertów dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org

Patroni medialni cyklu: CoJestGrane24, Polmic.pl, Going.pl

 

Zapraszamy na ulicę Ul. Grochowską 272!

 

Tagi: trio, stroikowe, fortepianowe, śpiew, głosy, materiał, muzyczny, polska, muzyka


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Listopad 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


26 - 27 listopada 2022

Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Dzielnicy Rembertów

Niedziela, 27 listopada 2022

Rodzinny turniej o puchar Andrzeja Caruka

Niedziela, 27 listopada 2022

Spektakl "Którędy do wyjścia?"

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń