Otwarcie pierwszego etapu realizacji Ogrodów Polsko-Niemieckich już w najbliższy piątek
Redakcja . | 18 października 2018

Miejsce tworzone po to, by warszawiacy mogli odpoczywać wśród pięknej zieleni i nad wodą. Pierwszy etap realizacji Ogrodów Polsko-Niemieckich – przygotowywanych przez Ambasadę Niemiec w Warszawie, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową – otwarty zostanie w piątek 19.10 o godz. 16:00. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, oraz Rolf Nikel, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce zapraszają na nie wszystkich mieszkańców. W prezencie dla uczestników przygotowano cebulki tulipanów.
Ogrody Polsko-Niemieckie to przykład lokalnego działania oraz współpracy – ich kształt konsultowany był z mieszkańcami; Ogrody były też miejscem warsztatów, w których udział brali zarówno dorośli, jak i dzieci. To pierwsza tego typu inicjatywa skierowana do mieszkańców Pragi-Południe i okolic. Za projekt Ogrodów Polsko-Niemieckich odpowiada studio projektowe Coqui Małachowska Coqui.
Projekt Ogrodów zakłada rewitalizację istniejącego parku wzdłuż całego północnego brzegu Jeziorka Kamionkowskiego, w tym utworzenie sześciu ogrodów na wypłaszczeniach terenu na tyłach fabryki Wedla. Jego pierwsze wejście, usytuowane od Alei Zielenieckiej, obok Teatru Powszechnego, rozpoczyna Ogród Barw – połączenie niskich nasadzeń i drzew, które w zależności od pory roku przechodzą z tonacji zielonej, aż po głęboką czerwień – tu rosnąć będą miłorzęby, ozdobne graby, głogi i jabłonie. Całości dopełniają rozmaite klomby kwiatów i kolorowych, ozdobnych traw – również zaprojektowane tak, aby kwitły na przestrzeni całego sezonu. W promenadzie usytuowanej wzdłuż brzegu jeziora dominuje z kolei biel chińskiej wisterii, świdośliwy i powojnika. Tam też zaprojektowano elementy małej architektury miejskiej, pozwalające przysiąść i oddać się kontemplacji.
Układ alej Ogrodu podzielony jest w taki sposób, aby spacerować można było albo wzdłuż Alei Wedla, albo nad samym brzegiem jeziora. Tam też zaprojektowano drewniane molo i wielkie drewniane siedziska, z których można będzie spoglądać na wodę.
Filozofia Ogrodów Polsko-Niemieckich zakłada stworzenie miejsca o charakterze sprzyjającym wyciszeniu i wytchnieniu. Cały układ architektoniczny zachęca do skierowania wzroku w kierunku jeziora, dzięki czemu pomimo obecności innych ludzi wokoło, doświadczamy subiektywnego odczucia jeszcze większej przestrzeni, która jest tylko do naszej dyspozycji. Jest to świadomy zabieg projektantki, która za pomocą zieleni i geometrii oferuje mieszkańcom swoistą oazę spokoju, tuż obok tętniącego życiem miasta.
Symboliczna inauguracja budowy Ogrodów rozpoczęła się od wkopania pierwszego drzewa przez prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, dr Franka-Waltera Steinmeiera, i zastępcy prezydenta m. st. Warszawy, Michała Olszewskiego, w czerwcu tego roku. Z założenia jest to tzw. projekt sąsiedzko-społeczny, podjęty przez dyplomację i urzędników miejskich, ale mający na celu przejęcie inicjatywy przez osoby prywatne oraz patronów, którzy mogą dofinansować budowę ogrodu w ramach darowizny na rzecz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Projekt ma zostać oddany do użytku w 2019 roku i poprzedzony będzie otwartymi dla mieszkańców wydarzeniami wieńczącymi przekazywanie im kolejnych etapów Ogrodów.
Szczegóły na stronie: www.ogrody-polsko-niemieckie.pl
Ogrody zobaczyć można tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Ot-upPkSGaw
Tagi: odpoczynek, zieleń, piękno, natury, wyciszenie, współpraca, konsultacja, mieszkańcy, fundacja,
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej
Sobota, 3 czerwca 2023
Studium dla Wesołej: spotkanie z mieszkańcami i mieszkankami
Sobota, 3 czerwca 2023
VII Rolkowisko w Wesołej - wyścigi na Rolkostradzie


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?