WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 23 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Listopad w Sinfonii Varsovii

Redakcja .  |  30 października 2018

Listopad w Sinfonii Varsovii

W listopadzie muzyków Sinfonii Varsovii czeka trasa koncertowa w Korei Południowej, a także dwa koncerty podczas  festiwalu urodzinowego swojego dyrektora artystycznego, Krzysztofa Pendereckiego. W warszawskiej siedzibie zespołu odbędzie się ponadto kolejna odsłona cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie oraz Smykofonia na Grochowskiej.

Kulminacją trwających od wielu miesięcy wydarzeń uświetniających 85. urodziny ikony polskiej muzyki współczesnej będzie listopadowy Festiwal Krzysztofa Pendereckiego. Na urodziny Mistrza przyjedzie do Warszawy wielu wybitnych solistów, dyrygentów i zespołów, którzy z kompozytorem związani są od lat. Szczególne miejsce w tym gronie zajmą muzycy Sinfonii Varsovii, której Penderecki jest dyrektorem artystycznym. Orkiestra pojawi się na festiwalu dwukrotnie. 17 listopada w Filharmonii Narodowej za pulpitem dyrygenckim staną kolejno: Wojciech Rajski, Sergey Smbatyan i Andres Mustonen. W programie znajdą się VI Symfonia „Chinesische Lieder”, II Symfonia „Bożonarodzeniowa” i Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie”. Partie solowe wykonają Stephan Genz (baryton), Zen Hu (erhu) i Mūza Rubackytė (fortepian). Bilety na www.beethoven.org.pl.

Jeszcze większy aparat wykonawczy pojawi się na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej podczas uroczystego koncertu finałowego, 23 listopada, w dzień urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W wydarzeniu tym weźmie udział 7 solistów, 3 chóry oraz 4 dyrygentów z Krzysztofem Pendereckim na czele. Na program złożą się trzy utwory, II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy", w którym partię solową wykona Anne-Sophie Mutter, Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę oraz jedno z najnowszych dzieł, potężne oratorium Dies illa z 2014 roku. Bilety na www.beethoven.org.pl

Zanim rozpocznie się warszawski festiwal, muzyków Sinfonii Varsovii czeka kolejna w ostatnim czasie wizyta w Azji Wschodniej. Po październikowym tournée po Chinach muzycy wybiorą się do Korei Południowej w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 10 listopada orkiestra zagra w mieście Ulsan, natomiast 11 listopada, muzycy wystąpią w Lotte Concert Hall w Seulu. Program koncertów łączy w sobie muzykę polską i koreańską. Obok poematu symfonicznego Powracające fale op. 9 Mieczysława Karłowicza zabrzmi Stabat Mater Karola Szymanowskiego, a także Sinfonia da Requiem, koreańskiego kompozytora Jeajoona Ryu, który swoje wykształcenie zdobywał w Krakowie pod okiem Krzysztofa Pendereckiego. Do muzyków Sinfonii Varsovii prowadzonej przez Grzegorza Nowaka dołączy National Chorus of Korea, a także dwoje koreańskich solistów – Jae-Eun Paik (alt) i Chae-Il Kim (bas-baryton). Partię sopranową wykona amerykańska śpiewaczka Jennifer Wilson.

Pod koniec miesiąca orkiestra wystąpi również w Katowicach w ramach Festiwalu Górecki – Penderecki. Będzie to pierwszy koncert Sinfonii Varsovii w słynnej już sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Pod batutą Macieja Tworka muzycy wykonają II Symfonię „Bożonarodzeniową”, a Sergey Smbatyan poprowadzi wykonanie II Koncertu skrzypcowego „Metamorfozy" z udziałem koreańskiej solistki Ye-Eun Choi. Bilety na www.nospr.org.pl.

W warszawskiej siedzibie Sinfonii Varsovii, przy Grochowskiej 272, również zaplanowanych jest w listopadzie kilka interesujących wydarzeń. Przedostatni w tym roku koncert cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie również nawiązywać będzie programem do bohatera miesiąca – Krzysztofa Pendereckiego. Z jego niezwykle bogatego repertuaru kameralnego zaprezentowane będą dwa utwory Sonata na skrzypce i fortepian i Ciaccona w wersji na skrzypce i wiolonczelę. Program dopełni Partita Witolda Lutosławskiego oraz Trio fortepianowe Andrzeja Panufnika. Wykonawcami będą koncertmistrz Sinfonii Varsovii, Jakub Haufa, Kamil Mysiński na wiolonczeli i gościnnie Michał Francuz przy fortepianie. Wstęp na koncert jest wolny.

Listopadowe koncerty Smykofonii na Grochowskiej zaplanowane zostały na pierwszy i ostatni weekend miesiąca. Tematem pierwszego spotkania (3–4 listopada) będą słowa znane z pieśni Życzenie Fryderyka Chopina: „Gdybym ja była ptaszkiem z tego gaju”.  Muzyczne zabawy dla dzieci od 0 do 5 lat toczyć się będą w rytm muzyki Chopina, a także Witolda Lutosławskiego i Stanisława Moniuszki. 24 i 25 listopada hasłem Smykofonii będzie „Bajkowo-andrzejkowo”, a zabrzmią melodie znane z bajek, takich jak Królewna Śnieżka, Pocahontas, Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Reksio czy Smerfy. Bilety na www.smykofonia.pl

Szczegółowe informacje o wszystkich nadchodzących wydarzeniach dostępne są na www.sinfoniavarsovia.org

 

Trasa koncertowa w Korei Południowej została sfinansowana ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Tagi: narodowa, orkiestra, symfoniczna, grochowska, bilety, muzyczne, zabawy, smykofonia, festiwal, górecki,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 23 lutego 2020

Promocja kadetów kursu SONDA i przysięga wojskowa w jednym

Środa, 26 lutego 2020

Wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy

Niedziela, 1 marca 2020

Urodziny Chopina - koncert 1 marca

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń