WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert

Sinfonia Varsovia Kameralnie – Trio fortepianowe

Redakcja .  |  7 listopada 2018

Sinfonia Varsovia Kameralnie – Trio fortepianowe
Tria fortepianowe wychodziły spod piór najwybitniejszych kompozytorów z Haydnem, Mozartem i Beethovenem na czele. I choć na przestrzeni wieków gatunek ten uległ licznym przeobrażeniom, wciąż stanowi niemałe wyzwanie, z którym mierzą się kolejni twórcy. Tria, a także duety fortepianowe we współczesnej odsłonie zabrzmią 7 listopada na Grochowskiej.
 
Listopadowy koncert Sinfonia Varsovia Kameralnie będzie poświęcony utworom kameralnym – triom i duetom fortepianowym. Te popularne formy kameralistyki dla wielu kompozytorów stały się ważnym elementem warsztatu artystycznego, jeśli nie w młodzieńczych latach, to w dojrzałym okresie twórczości. Andrzej Panufnik, uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych polskich symfoników XX wieku, w twórczości kameralnej równie chętnie wykorzystywał swoje niebanalne rozwiązania muzyczne. Jego Trio fortepianowe, mimo że powstało w 1934 roku, zostało przez Panufnika zrekonstruowane po wojnie – oryginał spłonął w Powstaniu Warszawskim. Utwór stylistycznie nawiązuje do neoklasycyzmu, pełne jest fantazji i rozmachu, ale też zdradza cechy, które będą charakteryzować późniejszą twórczość kompozytora – klarowność formy i głęboki emocjonalizm.

Naturalnym odniesieniem dla dzieła Panufnika jest Partita na skrzypce i fortepian autorstwa Witolda Lutosławskiego – przyjaciela, z którym koncertował w duecie fortepianowym podczas okupacji Warszawy. Utwór Lutosławskiego powstał w 1984 roku i należy do najważniejszych dzieł w jego twórczości. Pięcioczęściowa Partita składa się z trzech części głównych (Allegro giusto, Largo i Presto) oraz dwóch krótkich interludiów granych ad libitum. Swoboda w kształtowaniu ostatecznego brzmienia tych niewielkich części łącznikowych, którą kompozytor pozostawił wykonawcom, jest charakterystycznym elementem jego języka muzycznego, co przesądza o niezwykłym uroku i wyjątkowości Partity.

Dzieła Panufnika i Lutosławskiego dopełnią dwa utwory Krzysztofa Pendereckiego, który na mapie polskiej twórczości kameralnej ma od dawna zasłużone miejsce. Młodzieńcza Sonata na skrzypce i fortepian, najwcześniejszy znany utwór kompozytora, cechuje ogromna wyobraźnia muzyczna, której ramy formalne wypełnił Penderecki dialogiem części skocznych ze środkową częścią liryczną, balansując jednocześnie partię skrzypiec z brzmieniem fortepianu. Z kolei Ciaccona (2009) to dzieło późniejsze, pierwotnie rozpisane na skład orkiestrowy (Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II) i włączone przez kompozytora do monumentalnego Polskiego Requiem. Wersja kameralna, mimo oszczędnej instrumentacji, jest równie emocjonalna i kunsztowna.

Ideą koncertów Sinfonia Varsovia Kameralnie jest szerokie spojrzenie na polską muzykę kameralną skomponowaną po 1918 roku. Wśród wykonawców znajdują się różne zespoły – od duetu skrzypiec i fortepianu, przez trio stroikowe, aż po kwintet dęty. W listopadowym spotkaniu z twórczością Panufnika, Lutosławskiego i Pendereckiego wezmą udział znakomici muzycy Sinfonii Varsovii: Jakub Haufa (skrzypce), Kamil Mysiński (wiolonczela) oraz gościnnie Michał Francuz (fortepian), a koncert poprowadzi Mariusz Gradowski, który przybliży budowę i kontekst powstania kompozycji. Ostatni w tym roku koncert z cyklu odbędzie się 5 grudnia. Zabrzmią wówczas kompozycje: Pawła Szymańskiego, Jacka Grudnia, Włodzimierza Kotońskiego, Macieja Małeckiego, Kazimierza Serockiego i Pawła Mykietyna.

Wstęp na wszystkie koncerty cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie jest bezpłatny.

Szczegółowe daty i programy wszystkich koncertów dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org

Patroni medialni cyklu: CoJestGrane24, Polmic.pl, Going.pl

Tagi: skrzypce, fortepian, części, liryka, panderecki, duety, części, dzieła, twórczość, zespoły, muzycy,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń