WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 23 kwietnia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech

Sinfonia Varsovia Kameralnie – Trio fortepianowe

Redakcja .  |  7 listopada 2018

Sinfonia Varsovia Kameralnie – Trio fortepianowe
Tria fortepianowe wychodziły spod piór najwybitniejszych kompozytorów z Haydnem, Mozartem i Beethovenem na czele. I choć na przestrzeni wieków gatunek ten uległ licznym przeobrażeniom, wciąż stanowi niemałe wyzwanie, z którym mierzą się kolejni twórcy. Tria, a także duety fortepianowe we współczesnej odsłonie zabrzmią 7 listopada na Grochowskiej.
 
Listopadowy koncert Sinfonia Varsovia Kameralnie będzie poświęcony utworom kameralnym – triom i duetom fortepianowym. Te popularne formy kameralistyki dla wielu kompozytorów stały się ważnym elementem warsztatu artystycznego, jeśli nie w młodzieńczych latach, to w dojrzałym okresie twórczości. Andrzej Panufnik, uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych polskich symfoników XX wieku, w twórczości kameralnej równie chętnie wykorzystywał swoje niebanalne rozwiązania muzyczne. Jego Trio fortepianowe, mimo że powstało w 1934 roku, zostało przez Panufnika zrekonstruowane po wojnie – oryginał spłonął w Powstaniu Warszawskim. Utwór stylistycznie nawiązuje do neoklasycyzmu, pełne jest fantazji i rozmachu, ale też zdradza cechy, które będą charakteryzować późniejszą twórczość kompozytora – klarowność formy i głęboki emocjonalizm.

Naturalnym odniesieniem dla dzieła Panufnika jest Partita na skrzypce i fortepian autorstwa Witolda Lutosławskiego – przyjaciela, z którym koncertował w duecie fortepianowym podczas okupacji Warszawy. Utwór Lutosławskiego powstał w 1984 roku i należy do najważniejszych dzieł w jego twórczości. Pięcioczęściowa Partita składa się z trzech części głównych (Allegro giusto, Largo i Presto) oraz dwóch krótkich interludiów granych ad libitum. Swoboda w kształtowaniu ostatecznego brzmienia tych niewielkich części łącznikowych, którą kompozytor pozostawił wykonawcom, jest charakterystycznym elementem jego języka muzycznego, co przesądza o niezwykłym uroku i wyjątkowości Partity.

Dzieła Panufnika i Lutosławskiego dopełnią dwa utwory Krzysztofa Pendereckiego, który na mapie polskiej twórczości kameralnej ma od dawna zasłużone miejsce. Młodzieńcza Sonata na skrzypce i fortepian, najwcześniejszy znany utwór kompozytora, cechuje ogromna wyobraźnia muzyczna, której ramy formalne wypełnił Penderecki dialogiem części skocznych ze środkową częścią liryczną, balansując jednocześnie partię skrzypiec z brzmieniem fortepianu. Z kolei Ciaccona (2009) to dzieło późniejsze, pierwotnie rozpisane na skład orkiestrowy (Chaconne in memoria del Giovanni Paolo II) i włączone przez kompozytora do monumentalnego Polskiego Requiem. Wersja kameralna, mimo oszczędnej instrumentacji, jest równie emocjonalna i kunsztowna.

Ideą koncertów Sinfonia Varsovia Kameralnie jest szerokie spojrzenie na polską muzykę kameralną skomponowaną po 1918 roku. Wśród wykonawców znajdują się różne zespoły – od duetu skrzypiec i fortepianu, przez trio stroikowe, aż po kwintet dęty. W listopadowym spotkaniu z twórczością Panufnika, Lutosławskiego i Pendereckiego wezmą udział znakomici muzycy Sinfonii Varsovii: Jakub Haufa (skrzypce), Kamil Mysiński (wiolonczela) oraz gościnnie Michał Francuz (fortepian), a koncert poprowadzi Mariusz Gradowski, który przybliży budowę i kontekst powstania kompozycji. Ostatni w tym roku koncert z cyklu odbędzie się 5 grudnia. Zabrzmią wówczas kompozycje: Pawła Szymańskiego, Jacka Grudnia, Włodzimierza Kotońskiego, Macieja Małeckiego, Kazimierza Serockiego i Pawła Mykietyna.

Wstęp na wszystkie koncerty cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie jest bezpłatny.

Szczegółowe daty i programy wszystkich koncertów dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org

Patroni medialni cyklu: CoJestGrane24, Polmic.pl, Going.pl

Tagi: skrzypce, fortepian, części, liryka, panderecki, duety, części, dzieła, twórczość, zespoły, muzycy,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 23 kwietnia 2019

Muzealne wtorki w Muzeum Narodowym

Czwartek, 25 kwietnia 2019

PTTK zaprasza: Zachodnie Mazowsze – Mazurki Chopina, wycinanki i pałace

Czwartek, 25 kwietnia 2019

Ze Strażą Miejską Bezpiecznie

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń