WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 20 kwietnia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Muzyka Świata Niepodległości

Redakcja .  |  9 listopada 2018

Muzyka Świata Niepodległości
1918 rok był przełomowym nie tylko dla Polski ale i wielu innych krajów europejskich. Oprócz naszego krajów wiele narodów odzyskało swoją niepodległość i chwaliło zdobytą wolność przeróżnymi pieśniami. Właśnie te utwory będziemy mogli usłyszeć 13 listopada na specjalnym koncercie przygotowanym przez Chór Gochów „Muzyka Świata Niepodległości”.
 

-Nasi chórzyście pochodzą z różnych części świata, dlatego też Chór Grochów od początku swojego istnienia zanurzony jest nieustannie nie tylko w lokalnym, grochowskim patriotyzmie, ale i w wielu europejskich kulturach. Dzięki temu zrodził nam się w głowach pomysł zorganizowania koncertu, gdzie wspólnie ze słuchaczami będziemy mogli świętować polską niepodległość pokazując również inne kultury i kraje, które w tym samym czasie zyskały wolność” – tłumaczy Maja Kłoskowska, założycielka i dyrygentka Chóru Grochów.

 

Podczas koncertu będziemy mogli usłyszeć, specjalnie opracowane na wiele głosów utwory z Litwy, Estonii, Finlandii, Węgier czy też nieco bardziej tajemniczej Islandii. – „Nie będą to tylko utwory patriotyczne powstałe w 1918 r., ale łączy je wszystkie wspólny mianownik: miłość do wolności. W tym niezwykłym dla nas Polaków czasie chcemy przybliżyć inne kultury i sposób wyrażania tęsknoty i pragnienia przelewane przez artystów na nuty na przestrzeni wieków” – mówi Maja Kłoskowska.

 

Obok polskich klasyków przygotowanych w specjalnych aranżacjach, jak np. skomponowanego przez Henryka Mikołaja Góreckiego utworu „Oj Janie, Janie”, legionowej pieśni „Wojenko, wojenko” usłyszymy m.in. skomponowaną w 1208 r. przez Kolbeinna Tumasona na łożu śmierci islandzką modlitwę o zbawienie spokój i siłę, czy też żywiołową fińską pieśń „Kappee”, która opowiada smutną historię o dziewczynie, na którą złe fińskie czarownice rzuciły klątwę niemiłości. – „Nie zabraknie tez bardziej znanych polskiej publiczności utworów, jak np. Ederlezi. Potrafi ją zanucić chyba każdy Polak, ale niewielu z nas wie, że jest to tradycyjną pieśnią mniejszości romskiej na Bałkanach. Tytuł w języku romani oznacza hucznie obchodzone przez Cyganów święto nadchodzącej wiosny i jest odpowiednikiem bałkańskiego święta Św. Jerzego. Odczuwając dysonans między rzewną melodią a oryginalnym tekstem, mówiącym o rytualnym ubijaniu owiec postanowiliśmy dorzucić do tego opracowania trochę naszej, polskiej tęsknoty. Każdy z przygotowanych utworów będziemy przedstawiać w szerszym kulturowym kontekście i mam nadzieję, że tym samym uda nam się przybliżyć słuchaczom muzykę całego świata niepodległości. Ale jak na Chór Grochów przystało, nie zabraknie też bardzo lokalnych grochowskich akcentów” – tłumaczy Maja Kłoskowska.

 

 

***

Muzyka Świata Niepodległości

13 listopada 2018 r, godz. 19:00

Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2, Warszawa

wstęp wolny

https://www.facebook.com/events/267926980575742

 

Koncert odbędzie się we współpracy z Centrum Promocji Kultury i jest współfinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m.st Warszawy. Wystąpią: Uczniowie Szkoły Muzycznej „Consonare” w Ząbkach, Zespół Wokalny „Orion” z Domu Kultury „Orion” na Saskiej Kępie, Chór „Grochów”.

 

Tagi: chór, grochów, muzycy, głosy, soliści, wiele, głosów, litwa, estonia, łotwa, dyrygentka, wolność, finlandia,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 23 kwietnia 2019

Muzealne wtorki w Muzeum Narodowym

Czwartek, 25 kwietnia 2019

Ze Strażą Miejską Bezpiecznie

Wtorek, 30 kwietnia 2019

Dowóz dzieci niepełnosprawnych

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń