WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 22 stycznia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Muzyka Świata Niepodległości

Redakcja .  |  9 listopada 2018

Muzyka Świata Niepodległości
1918 rok był przełomowym nie tylko dla Polski ale i wielu innych krajów europejskich. Oprócz naszego krajów wiele narodów odzyskało swoją niepodległość i chwaliło zdobytą wolność przeróżnymi pieśniami. Właśnie te utwory będziemy mogli usłyszeć 13 listopada na specjalnym koncercie przygotowanym przez Chór Gochów „Muzyka Świata Niepodległości”.
 

-Nasi chórzyście pochodzą z różnych części świata, dlatego też Chór Grochów od początku swojego istnienia zanurzony jest nieustannie nie tylko w lokalnym, grochowskim patriotyzmie, ale i w wielu europejskich kulturach. Dzięki temu zrodził nam się w głowach pomysł zorganizowania koncertu, gdzie wspólnie ze słuchaczami będziemy mogli świętować polską niepodległość pokazując również inne kultury i kraje, które w tym samym czasie zyskały wolność” – tłumaczy Maja Kłoskowska, założycielka i dyrygentka Chóru Grochów.

 

Podczas koncertu będziemy mogli usłyszeć, specjalnie opracowane na wiele głosów utwory z Litwy, Estonii, Finlandii, Węgier czy też nieco bardziej tajemniczej Islandii. – „Nie będą to tylko utwory patriotyczne powstałe w 1918 r., ale łączy je wszystkie wspólny mianownik: miłość do wolności. W tym niezwykłym dla nas Polaków czasie chcemy przybliżyć inne kultury i sposób wyrażania tęsknoty i pragnienia przelewane przez artystów na nuty na przestrzeni wieków” – mówi Maja Kłoskowska.

 

Obok polskich klasyków przygotowanych w specjalnych aranżacjach, jak np. skomponowanego przez Henryka Mikołaja Góreckiego utworu „Oj Janie, Janie”, legionowej pieśni „Wojenko, wojenko” usłyszymy m.in. skomponowaną w 1208 r. przez Kolbeinna Tumasona na łożu śmierci islandzką modlitwę o zbawienie spokój i siłę, czy też żywiołową fińską pieśń „Kappee”, która opowiada smutną historię o dziewczynie, na którą złe fińskie czarownice rzuciły klątwę niemiłości. – „Nie zabraknie tez bardziej znanych polskiej publiczności utworów, jak np. Ederlezi. Potrafi ją zanucić chyba każdy Polak, ale niewielu z nas wie, że jest to tradycyjną pieśnią mniejszości romskiej na Bałkanach. Tytuł w języku romani oznacza hucznie obchodzone przez Cyganów święto nadchodzącej wiosny i jest odpowiednikiem bałkańskiego święta Św. Jerzego. Odczuwając dysonans między rzewną melodią a oryginalnym tekstem, mówiącym o rytualnym ubijaniu owiec postanowiliśmy dorzucić do tego opracowania trochę naszej, polskiej tęsknoty. Każdy z przygotowanych utworów będziemy przedstawiać w szerszym kulturowym kontekście i mam nadzieję, że tym samym uda nam się przybliżyć słuchaczom muzykę całego świata niepodległości. Ale jak na Chór Grochów przystało, nie zabraknie też bardzo lokalnych grochowskich akcentów” – tłumaczy Maja Kłoskowska.

 

 

***

Muzyka Świata Niepodległości

13 listopada 2018 r, godz. 19:00

Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2, Warszawa

wstęp wolny

https://www.facebook.com/events/267926980575742

 

Koncert odbędzie się we współpracy z Centrum Promocji Kultury i jest współfinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Praga-Południe m.st Warszawy. Wystąpią: Uczniowie Szkoły Muzycznej „Consonare” w Ząbkach, Zespół Wokalny „Orion” z Domu Kultury „Orion” na Saskiej Kępie, Chór „Grochów”.

 

Tagi: chór, grochów, muzycy, głosy, soliści, wiele, głosów, litwa, estonia, łotwa, dyrygentka, wolność, finlandia,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Styczeń 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 22 stycznia 2019

Doradzą, pomogą...

Czwartek, 24 stycznia 2019

Zaproszenie na gabinet VR

Sobota, 26 stycznia 2019

III Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń