WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 25 marca 2019 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

Falenicka sosna powinna zostać

Redakcja .  |  19 grudnia 2018

Falenicka sosna powinna zostać
Charakterystyczna, falenicka sosna przy ul. Patriotów (pomiędzy ul. Świtezianki i Ochoczą) to drzewo o dużej wartości przyrodniczej i krajobrazowej, dlatego należy podjąć działania, żeby ją zachować – wynika z „Ekspertyzy w zakresie oceny statyki i bezpieczeństwa w otoczeniu drzewa z zastosowaniem metody tensometrycznej”,  zleconej przez miejskie Biuro Ochrony Środowiska.
 
 - Wystąpimy o wdrożenie wskazań specjalistów dotyczących ochrony sosny. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w sprawę jej  zachowania– mówi zastępca burmistrza dzielnicy Wawer, Jacek Wiśnicki.

Zapowiedzi wycięcia drzewa pojawiły się w związku z planowaną przez PKP PLK modernizacją linii kolejowej. Działania mające na celu zachowanie, charakterystycznego, rozłożystego drzewa zostały podjęte z inicjatywy Zarządu Dzielnicy Wawer i mieszkańców Falenicy. O zachowanie sosny apelowała także b. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Według ekspertyzy „ciekawy kształt pnia i korony drzewa tworzy charakterystyczna sylwetkę o unikatowych walorach”. „Drzewo pomimo znacznego urazu mechanicznego pnia, zachowuje witalność. Problemem w zakresie statyki jest znaczne pochylenie sosny oraz nisko zawieszona nad jezdnią korona . Wiąże się z tym ryzyko upadku części drzewa w sytuacji znacznego obciążenia opadami zwiększającymi masę korony” – czytamy w ekspertyzie. W związku z tym ekspertyza zaleca wdrożenie rozwiązań gwarantujących zachowanie bezpieczeństwa, pielęgnację drzewa i regularną kontrolę jego stanu.

Całość ekspertyzy

Tagi: kolej, kolejowa, ochrona, drzew, unikatowe, walory, korona, drzewa, apelacja, prezydent, uraz, mechaniczny,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast
Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń