WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 4 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Elżbieta, Malwina, Teodor

Plan przeprowadzenia społecznych działań/szkoleń w publicznych placówkach oświatowych dzielnicy Wawer z zakresu pierwszej pomocy w 2019 roku

Michał Guzik  |  24 stycznia 2019

W obecnych czasach umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezbędna. Trudno przewidzieć, kiedy zdarzy się wypadek, a my będziemy świadkami lub jedynymi osobami, które mogą udzielić pomocy. Większość osób nie potrafi właściwie reagować lub też boi się pomóc.
 
Kończy się to przeważnie tym, że albo pomoc zostanie udzielona źle, albo też w ogóle nie zostanie podjęta interwencja, co jest objawem strachu i rozszerzającej się „znieczulicy”. Programy szkolne nie przewidują etapowych zajęć z pierwszej pomocy, a zatem ta dziedzina życia jest bardzo zaniedbana. Oczywiście zdarzają się pojedyncze zajęcia z pierwszej pomocy, np. przy współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, ale panele szkoleniowe są ogólne i często sprowadzają się do bicia rekordów oraz reanimacji na czas.

Czy właściwe udzielenie pierwszej pomocy ma wyłącznie na tym polegać? Wątpię…

Pierwsza pomoc jest to szeroki panel szkoleniowy, który powinno się przeprowadzać etapowo i cyklicznie powtarzać. Zasady ogólne są bardzo ulotne i szybko wypadają z głowy. Nawet doświadczeni ratownicy, którzy nie mają na co dzień do czynienia z wypadkami, potrafią zapomnieć o wszelkich algorytmach i spanikować w trakcie interwencji. To co powiedzieć o osobach, które nie są przeszkolone z pierwszej pomocy i nie mają uprawnień? Odpowiedź nasuwa się jedna. Trzeba cały czas szkolić się i przypominać zasady pierwszej pomocy.

Ratownictwem zajmuję się od lipca 2003 roku. Instruktorem ratownictwa jestem od czerwca 2014 roku. Specjalizacja ratownicza, którą reprezentuję i w której posiadam uprawnienia, to ratownictwo wodne. Mam uprawnienia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. 15-letni staż pracy jako ratownik buduje moje doświadczenie zawodowe.

W związku z tym, że programy szkolne i środki finansowe nie przewidują etapowych szkoleń z pierwszej pomocy, stworzyłem swój innowacyjny program nauczania, który wdrażam w całych klasach w szkołach i przedszkolach na zasadach pracy społecznej. Bardzo zależy mi na pobudzeniu świadomości i właściwych reakcjach. W zadaniu pomaga mi fantom o imieniu „Lolek”, który jest imitacją dziecka.

W 2018 roku, dzięki uprzejmości dyrekcji szkół podstawowych nr: 171, 172, 173, 174, 385 oraz przedszkoli nr: 259 i 434 przeprowadziłem z dziećmi:

  • 3, 4, 5 lat (przedszkola)
  • klasy 0-III (szkoły podstawowe)

zajęcia z podstaw pierwszej pomocy polegające na nauce właściwej reakcji i wzywania pomocy, a następnie przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pojawiły się również pozycje bezpieczne i techniki transportowania osób poszkodowanych.

Na podstawie współpracy z placówkami oświatowymi w dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy zdobyłem bogate doświadczenie i stworzyłem własny program nauczania pierwszej pomocy, który mam zamiar wdrażać w dzielnicy i rozwijać w kolejnych latach.

PROGRAM PRZEWIDUJE ETAPY W CYKLU SZKOLNYM:

- etap 1 : Właściwe reakcje i wzywanie pomocy.

- etap 2 : Resuscytacja krążeniowa-oddechowa.

- etap 3 : Pozycje bezpieczne i techniki transportowania osoby poszkodowanej.

- etap 4 : Międzyszkolne Zawody Pierwszej Pomocy.

Szkolenie rozpoczyna się na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W tym wieku dzieci przyswajają najwięcej informacji i budują właściwe nawyki, które w kolejnych latach będą odświeżane. Zatem program zakłada również szkolenia z pierwszej pomocy dla starszych dzieci. Zajęcia przeprowadzane są w klasach na zasadach praktycznych warsztatów. Przewidziany czas zajęć na grupę to 20 min.

W tym roku planuję rozszerzyć działalność i wprowadzić etapową pierwszą pomoc do szkół i przedszkoli z dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.

Nie jest dla mnie problemem praca społeczna. Wszystko, czym się zajmuję, robię z zamiłowania. Natomiast nie ukrywam, że liczę na współpracę z placówkami oświatowymi i wsparcie Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.

Tagi: zamiar, wdrażanie, właściwe, reakcje, postępowanie, sytuacje, kryzysowe, osoba, poszkodowana, pozycje,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 4 lipca 2020

Bezpłatne badania mammograficzne

Sobota, 4 lipca 2020

4 lipca ruszają rejsy i przeprawy promowe z Plaży Romantycznej

Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń