Dron kontroluje jakość powietrza w Wawrze
Redakcja . | 5 lutego 2019

Dron wyposażony jest w dwie kamery: tradycyjną, rejestrującą obraz w rozdzielczości Full HD, wysokiej czułości kamerę termowizyjną oraz w specjalistyczny sprzęt pomiarowy. Nadlatując dron mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, sprawdza też zawartość formaldehydów i cyjanowodoru. Pojawienie się tych związków w dużym stężeniu świadczy o wykorzystywaniu niedozwolonego opału. Urządzenia przekazują, za pośrednictwem sieci, obraz on-line zarówno do operatora jak i w dowolne miejsce, np. do Centrum Kierowania Straży Miejskiej.
Szybsza, kompleksowa kontrola
Zdarza się, że do Straży Miejskiej zgłaszane są fałszywe sygnały o nielegalnych paleniskach. Dzięki użyciu dronów kontrole nie będą wymagały wejścia na posesję i przyspieszy to proces weryfikacji wszystkich podejrzeń przestępstw. Oprócz pomiarów zadymienia, zagrożeniem dla środowiska są składowane na posesjach śmieci a także zużyty olej, który jest wykorzystywany do niezgodnego z prawem ogrzewania warsztatów samochodowych. Obecnie funkcjonariusze szczegółowo spisują protokoły kontroli i przekazują je jednostkom odpowiedzialnym za gospodarkę odpadami.
Patrole od początku 2018 roku używają pięciu mobilnych laboratoriów, za pomocą których sprawdzają jakość powietrza w okolicy gospodarstw. Zarejestrowany przez drony obraz i pomiary przekazywane są do smogowozu oraz pozostałych punktów obserwacyjnych. Strażnicy posiadają również podręczne higrometry, czyli urządzenia do pomiaru wilgoci. Podczas kontroli sprawdzają, czy pieńki do kominka lub pieca spełniają przyjęte standardy. Funkcjonariusze mają prawo wejść na posesję i nałożyć karę grzywny, gdy stwierdzą wykroczenie związane z zanieczyszczaniem powietrza.
Program „Walka ze smogiem”
Warszawa w ciągu najbliższych czterech lat przeznaczy około 300 mln zł na walkę ze smogiem. Pieniądze przeznaczone są m.in. na likwidację tzw. kopciuchów, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii. Inwestycje zaplanowane w budżecie miasta obejmują także rozwój transportu publicznego a także zazielenianie stolicy.
W przypadku zdarzenia wymagającego natychmiastowej interwencji strażników miejskich informacje prosimy przekazywać:
Pod numer alarmowy (całodobowo): 986
- zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych
- nie ma potrzeby wybierania numeru kierunkowego
SMS oraz MMS (całodobowo) dla osób z dysfunkcjami słuchu: 723 986 112 (mile widziane są zdjęcia zbieranych materiałów do palenia, gdy zachodzi prawdopodobieństwo wykorzystania ich do nielegalnego spalania)
W sprawach nie wymagających natychmiastowej interwencji strażników prosimy o kontakt:
- mailowy: csk@strazmiejska.waw.pl
- listowny:
Straż Miejska m.st. Warszawy
ul. Młynarska 43/45
01-170 Warszawa
Więcej informacji: Otworzy się w nowym okniehttps://strazmiejska.waw.pl/
Tagi: walka, smog, obraz, pomiary, strażnicy, miejscy, informacje, smogowóz, kominek, piec, ogrzewanie, mobilność,
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
12 czerwca - 21 sierpnia 2022
Falenickie Koncerty Plenerowe 2022
5 - 26 sierpnia 2022
Potańcówki w Sinfonii Varsovii
6 - 28 sierpnia 2022
Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!


Nasza ankieta
Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?