WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 1 października 2023 r.
Imieniny obchodzą: Danuta, Igor, Remigiusz

Kongres Zdrowego Seniora „Nie daj się smogowi”

Izabella Ruli  |  18 lutego 2019

Nasza wesołowska Rada Seniorów zaproszona została 21 stycznia br. przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) do udziału w Kongresie Zdrowego Seniora. Kongres zajmował się wpływem smogu na nasze zdrowie. W obradach udział wzięli zajmujący się tym problemem naukowcy z Warszawy i Krakowa, a otworzył go i po części prowadził sam prezes NIK pan Krzysztof Kwiatkowski.

Dotychczas wydawało mi się, że wiemy już sporo o smogu i jego złym wpływie na nas. Tymczasem okazało się, że tak szacowne grono wiele jeszcze może nam przekazać wiadomości, naczęściej bardzo praktycznych i przydatnych, w związku z czym pragnę się nimi podzielić.

Smog, jak wiadomo, jest problemem w całej Europie, ale w większości nie tak wielkim jak w naszym kraju. Szczególnie południowa Polska ma często jakość powietrza wręcz niszczycielską dla zdrowia mieszkańców, a już dzieci i seniorów w szczególności.

Im bardziej na północ Polski, tym z powietrzem lepiej, ale to też nie znaczy dobrze. W Warszawie też mamy raz lepsze, a raz całkiem złe powietrze i warto mieć tego świadomość.

My, seniorzy, możemy się częściowo przed skutkami smogu zabezpieczać, ale też jako ludzie świadomi nie przyczyniać się do pogorszenia sytuacji. Z pewnością najlepiej byłoby zlikwidować przyczyny powstawania smogu, ale to trudne, więc starajmy się je chociaż ograniczać. Zanieczyszczenia powietrza mają negatywny wpływ na cały nasz organizm, ale w szczególności na system nerwowy. Dodatkowo złe powietrze, jakie mamy w Polsce, powoduje, że nie mamy zdrowej żywności. Na pola, łąki i tereny uprawne spadają różne substancje, w tym metale ciężkie, rośliny je wchłaniają, a my je zjadamy. W ten sposób wchłaniamy również drogą pokarmową to, co złe. Zwierzęta pasą się na skażonych łąkach, więc ich mięso też nie jest pozbawione zanieczyszczeń.

Nawet miejscowości sanatoryjne, pobierające opłaty klimatyczne, a więc zakładające zdrowotną aurę, też nie są wolne od grzechu i ich w założeniu zdrowie powietrze wcale takie nie jest.

Coś się jednak dzieje dla polepszenia sytuacji.

Przedstawiciel Biura Ochrony Środowiska poinformował zgromadzonych seniorów, że wkrótce w Warszawie pojawią się czujniki informujące o stopniu zanieczyszczenia powietrza, m.in. na ul. Grochowskiej i w wielu innych miejscach miasta.

Kolor żółty oznacza zanieczyszczenie średnie, pomarańczowy duże, natomiast jeśli pojawi się kolor czerwony, należy dzwonić pod numer 19115 (warszawski system powiadomień). Wówczas komunikacja w mieście stanie się bezpłatna.

W ramach ochrony coraz więcej osób zakłada maseczki. Powinny to jednak być specjalne maseczki antysmogowe, zwykłe medyczne nie nadają się do tego celu.

Na wzrost zanieczyszczenia powietrza duży wpływ mają tzw. „kopciuchy”, w których pali się nieodpowiednim materiałem, ale także spalanie samego węgla, samochody, a nawet spalanie drewna. Tu trzeba wspomnieć o szkodliwości tak lubianych przez wielu kominków, a i dodać, że w wielu krajach są one po prostu zakazane.

Fachowcy badający sprawę powietrza uważają, że szkodliwy jest również nasz świąteczny zwyczaj ubierania choinki. Tak, tak, bo najpierw się je wycina, a na końcu spala. Proponują ustawiać w domach choinki sztuczne, a naturalne ubierać jedynie te rosnące przed domem. Przykre, ale gdyby miało przyczynić się do poprawy sytuacji?!

W pewnym sensie trudniej jest wprowadzić te zmiany w sektorze bytowo-komunalnym niż w przemyśle. Określono już np. paliwo dopuszczone do użytku jako nieszkodliwe. Wystarczy przestrzegać przepisów. Aby zapoznać z nimi społeczeństwo, planuje się edukację „od przedszkola do seniora”. Chodzi wszak o jakość powietrza i tzw. „czyste ciepło”

Wiele dużych i drobnych kroków musimy wykonać dla poprawy jakości powietrza i ochrony naszego środowiska. Sprawy już ruszyły, o aktualnej sytuacji dowiedzieliśmy się wiele. Przyszłe zmiany na lepsze będziemy śledzić, a także podejmować inicjatywy we własnym otoczeniu.

Tagi: powietrze, generalny, inspektorat, ochrony, środowiska, odczyt, jakość, powietrze, h2o, www, śledzenie, pomiarów,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


2 - 9 października 2023

Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?

Autobusem
Autobusem z przesiadką do tramwaju
Pociągiem (Koleje Mazowieckie lub SKM)
Własnym samochodem
Rowerem / motocyklem
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń