WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 8 kwietnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Julia, Dionizy, January

Kongres Zdrowego Seniora „Nie daj się smogowi”

Izabella Ruli  |  18 lutego 2019

Nasza wesołowska Rada Seniorów zaproszona została 21 stycznia br. przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) do udziału w Kongresie Zdrowego Seniora. Kongres zajmował się wpływem smogu na nasze zdrowie. W obradach udział wzięli zajmujący się tym problemem naukowcy z Warszawy i Krakowa, a otworzył go i po części prowadził sam prezes NIK pan Krzysztof Kwiatkowski.

Dotychczas wydawało mi się, że wiemy już sporo o smogu i jego złym wpływie na nas. Tymczasem okazało się, że tak szacowne grono wiele jeszcze może nam przekazać wiadomości, naczęściej bardzo praktycznych i przydatnych, w związku z czym pragnę się nimi podzielić.

Smog, jak wiadomo, jest problemem w całej Europie, ale w większości nie tak wielkim jak w naszym kraju. Szczególnie południowa Polska ma często jakość powietrza wręcz niszczycielską dla zdrowia mieszkańców, a już dzieci i seniorów w szczególności.

Im bardziej na północ Polski, tym z powietrzem lepiej, ale to też nie znaczy dobrze. W Warszawie też mamy raz lepsze, a raz całkiem złe powietrze i warto mieć tego świadomość.

My, seniorzy, możemy się częściowo przed skutkami smogu zabezpieczać, ale też jako ludzie świadomi nie przyczyniać się do pogorszenia sytuacji. Z pewnością najlepiej byłoby zlikwidować przyczyny powstawania smogu, ale to trudne, więc starajmy się je chociaż ograniczać. Zanieczyszczenia powietrza mają negatywny wpływ na cały nasz organizm, ale w szczególności na system nerwowy. Dodatkowo złe powietrze, jakie mamy w Polsce, powoduje, że nie mamy zdrowej żywności. Na pola, łąki i tereny uprawne spadają różne substancje, w tym metale ciężkie, rośliny je wchłaniają, a my je zjadamy. W ten sposób wchłaniamy również drogą pokarmową to, co złe. Zwierzęta pasą się na skażonych łąkach, więc ich mięso też nie jest pozbawione zanieczyszczeń.

Nawet miejscowości sanatoryjne, pobierające opłaty klimatyczne, a więc zakładające zdrowotną aurę, też nie są wolne od grzechu i ich w założeniu zdrowie powietrze wcale takie nie jest.

Coś się jednak dzieje dla polepszenia sytuacji.

Przedstawiciel Biura Ochrony Środowiska poinformował zgromadzonych seniorów, że wkrótce w Warszawie pojawią się czujniki informujące o stopniu zanieczyszczenia powietrza, m.in. na ul. Grochowskiej i w wielu innych miejscach miasta.

Kolor żółty oznacza zanieczyszczenie średnie, pomarańczowy duże, natomiast jeśli pojawi się kolor czerwony, należy dzwonić pod numer 19115 (warszawski system powiadomień). Wówczas komunikacja w mieście stanie się bezpłatna.

W ramach ochrony coraz więcej osób zakłada maseczki. Powinny to jednak być specjalne maseczki antysmogowe, zwykłe medyczne nie nadają się do tego celu.

Na wzrost zanieczyszczenia powietrza duży wpływ mają tzw. „kopciuchy”, w których pali się nieodpowiednim materiałem, ale także spalanie samego węgla, samochody, a nawet spalanie drewna. Tu trzeba wspomnieć o szkodliwości tak lubianych przez wielu kominków, a i dodać, że w wielu krajach są one po prostu zakazane.

Fachowcy badający sprawę powietrza uważają, że szkodliwy jest również nasz świąteczny zwyczaj ubierania choinki. Tak, tak, bo najpierw się je wycina, a na końcu spala. Proponują ustawiać w domach choinki sztuczne, a naturalne ubierać jedynie te rosnące przed domem. Przykre, ale gdyby miało przyczynić się do poprawy sytuacji?!

W pewnym sensie trudniej jest wprowadzić te zmiany w sektorze bytowo-komunalnym niż w przemyśle. Określono już np. paliwo dopuszczone do użytku jako nieszkodliwe. Wystarczy przestrzegać przepisów. Aby zapoznać z nimi społeczeństwo, planuje się edukację „od przedszkola do seniora”. Chodzi wszak o jakość powietrza i tzw. „czyste ciepło”

Wiele dużych i drobnych kroków musimy wykonać dla poprawy jakości powietrza i ochrony naszego środowiska. Sprawy już ruszyły, o aktualnej sytuacji dowiedzieliśmy się wiele. Przyszłe zmiany na lepsze będziemy śledzić, a także podejmować inicjatywy we własnym otoczeniu.

Tagi: powietrze, generalny, inspektorat, ochrony, środowiska, odczyt, jakość, powietrze, h2o, www, śledzenie, pomiarów,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 11 kwietnia 2020

Asterix i Obelix - ile kryją w sobie prawdy?

Niedziela, 19 kwietnia 2020

Regulamin Charytatywnego Marszu Nordic Walking „Powitanie Wiosny 2020” z dnia 19.04.2020

Sobota, 25 kwietnia 2020

Dzień Ziemi w GREEN SOHO

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń