WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 7 lipca 2022 r.
Imieniny obchodzą: Cyryl, Metody, Estera

Poznaj przedwojenny Kamionek, Grochów i Saską Kępę!

Olga Izabela Łęcka  |  7 marca 2019

Poznaj przedwojenny Kamionek, Grochów i Saską Kępę!
14 marca o godzinie 18:00 w Centrum Promocji Kultury Praga Południe (ul. Podskarbińska 2) odbędzie się spotkanie autorskie ze znanym varsavianistą – Jarosławem Zielińskim. Autor albumu pt. ,,Przedwojenna żydowska Warszawa” i ,,Przedwojenne Śródmieście. Najpięniejsze fotografie”, tym razem zabierze czytelników w podróż na przedwojenną południową Pragę – Saską Kępę, Grochów i Kamionek.
 
Urbanistyka przedwojennej Warszawy robi dziś duże wrażenie na mieszkańcach tego miasta. I nic dziwnego – zatrzymane na kliszy chwile dawnych lat wzbudzają uczucie nostalgii za latami międzywojnia nawet wśród młodego pokolenia. Nie tylko krajobraz uległ zmianom. Także rozrywki obyczajowość, moda. Urywki tych wspaniałych czasów można obejrzeć w albumie Jarosława Zielińskiego ,,Przedwojenne Kamionek, Grochów, Saska Kępa. Najpiękniejsze fotografie”.
 
Autor – wybitny varsavianista skupia się w nim na fotografiach pochodzących z prawego brzegu Wisły. Album ukazuje jedną z najbardziej specyficznych i kontrastowych części prawobrzeżnej Warszawy. Jej trzon tworzył Grochów – wieś i majątek, które w dwudziestoleciu międzywojennym z wolna przekształciły się w nowoczesną dzielnicę.
 
W sąsiedztwie właściwej Pragi prastary Kamionek, przyłączony do miasta w końcu XIX w., stał się ośrodkiem najbardziej nowoczesnych gałęzi przemysłu, a Saska Kępa – dawne podmiejskie tereny rekreacyjne – przeistoczyła się w oazę luksusu, zamieszkaną przez przedstawicieli świata kultury i biznesu. Luksusowe wille i niemniej komfortowe domy wielorodzinne w wielu wypadkach trafiły do podręczników historii polskiej architektury. Zapraszamy wszystkich miłośników klimatów retro i zainteresowanych historią stolicy na spotkanie z autorem albumu. Usłyszymy nie tylko wiele ciekawych historii o losach Warszawy, lecz także parę anegdot dotyczących zdobywania materiałów i pracy nad książką

Tagi: spotkanie, autorskie, podskarbińska, autor, album, czytelnicy, podróż, brzeg, wisła, podmiejska, strefa, historia,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2
Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń