WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Poznaj przedwojenny Kamionek, Grochów i Saską Kępę!

Olga Izabela Łęcka  |  7 marca 2019

Poznaj przedwojenny Kamionek, Grochów i Saską Kępę!
14 marca o godzinie 18:00 w Centrum Promocji Kultury Praga Południe (ul. Podskarbińska 2) odbędzie się spotkanie autorskie ze znanym varsavianistą – Jarosławem Zielińskim. Autor albumu pt. ,,Przedwojenna żydowska Warszawa” i ,,Przedwojenne Śródmieście. Najpięniejsze fotografie”, tym razem zabierze czytelników w podróż na przedwojenną południową Pragę – Saską Kępę, Grochów i Kamionek.
 
Urbanistyka przedwojennej Warszawy robi dziś duże wrażenie na mieszkańcach tego miasta. I nic dziwnego – zatrzymane na kliszy chwile dawnych lat wzbudzają uczucie nostalgii za latami międzywojnia nawet wśród młodego pokolenia. Nie tylko krajobraz uległ zmianom. Także rozrywki obyczajowość, moda. Urywki tych wspaniałych czasów można obejrzeć w albumie Jarosława Zielińskiego ,,Przedwojenne Kamionek, Grochów, Saska Kępa. Najpiękniejsze fotografie”.
 
Autor – wybitny varsavianista skupia się w nim na fotografiach pochodzących z prawego brzegu Wisły. Album ukazuje jedną z najbardziej specyficznych i kontrastowych części prawobrzeżnej Warszawy. Jej trzon tworzył Grochów – wieś i majątek, które w dwudziestoleciu międzywojennym z wolna przekształciły się w nowoczesną dzielnicę.
 
W sąsiedztwie właściwej Pragi prastary Kamionek, przyłączony do miasta w końcu XIX w., stał się ośrodkiem najbardziej nowoczesnych gałęzi przemysłu, a Saska Kępa – dawne podmiejskie tereny rekreacyjne – przeistoczyła się w oazę luksusu, zamieszkaną przez przedstawicieli świata kultury i biznesu. Luksusowe wille i niemniej komfortowe domy wielorodzinne w wielu wypadkach trafiły do podręczników historii polskiej architektury. Zapraszamy wszystkich miłośników klimatów retro i zainteresowanych historią stolicy na spotkanie z autorem albumu. Usłyszymy nie tylko wiele ciekawych historii o losach Warszawy, lecz także parę anegdot dotyczących zdobywania materiałów i pracy nad książką

Tagi: spotkanie, autorskie, podskarbińska, autor, album, czytelnicy, podróż, brzeg, wisła, podmiejska, strefa, historia,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń