WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 25 października 2021 r.
Imieniny obchodzą: Ingi, Darii, Sambora

Poznaj przedwojenny Kamionek, Grochów i Saską Kępę!

Olga Izabela Łęcka  |  7 marca 2019

Poznaj przedwojenny Kamionek, Grochów i Saską Kępę!
14 marca o godzinie 18:00 w Centrum Promocji Kultury Praga Południe (ul. Podskarbińska 2) odbędzie się spotkanie autorskie ze znanym varsavianistą – Jarosławem Zielińskim. Autor albumu pt. ,,Przedwojenna żydowska Warszawa” i ,,Przedwojenne Śródmieście. Najpięniejsze fotografie”, tym razem zabierze czytelników w podróż na przedwojenną południową Pragę – Saską Kępę, Grochów i Kamionek.
 
Urbanistyka przedwojennej Warszawy robi dziś duże wrażenie na mieszkańcach tego miasta. I nic dziwnego – zatrzymane na kliszy chwile dawnych lat wzbudzają uczucie nostalgii za latami międzywojnia nawet wśród młodego pokolenia. Nie tylko krajobraz uległ zmianom. Także rozrywki obyczajowość, moda. Urywki tych wspaniałych czasów można obejrzeć w albumie Jarosława Zielińskiego ,,Przedwojenne Kamionek, Grochów, Saska Kępa. Najpiękniejsze fotografie”.
 
Autor – wybitny varsavianista skupia się w nim na fotografiach pochodzących z prawego brzegu Wisły. Album ukazuje jedną z najbardziej specyficznych i kontrastowych części prawobrzeżnej Warszawy. Jej trzon tworzył Grochów – wieś i majątek, które w dwudziestoleciu międzywojennym z wolna przekształciły się w nowoczesną dzielnicę.
 
W sąsiedztwie właściwej Pragi prastary Kamionek, przyłączony do miasta w końcu XIX w., stał się ośrodkiem najbardziej nowoczesnych gałęzi przemysłu, a Saska Kępa – dawne podmiejskie tereny rekreacyjne – przeistoczyła się w oazę luksusu, zamieszkaną przez przedstawicieli świata kultury i biznesu. Luksusowe wille i niemniej komfortowe domy wielorodzinne w wielu wypadkach trafiły do podręczników historii polskiej architektury. Zapraszamy wszystkich miłośników klimatów retro i zainteresowanych historią stolicy na spotkanie z autorem albumu. Usłyszymy nie tylko wiele ciekawych historii o losach Warszawy, lecz także parę anegdot dotyczących zdobywania materiałów i pracy nad książką

Tagi: spotkanie, autorskie, podskarbińska, autor, album, czytelnicy, podróż, brzeg, wisła, podmiejska, strefa, historia,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


24 września - 31 października 2021

Konkurs plastyczny "Mój Rembertów"

27 września - 7 listopada 2021

Stwórz film reklamowy Wedla i zdobądź cenne nagrody!

Poniedziałek, 25 października 2021

Porozmawiajmy o kanalizacji w Wawrze

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń