WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 3 sierpnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Lidia, Augustyn, Nikodem

Magia jazzu w Aninie

Mirosław Perzyński, Klub Kultury „Anin”  |  21 grudnia 2011

Magia jazzu w Aninie

W dniu 13 grudnia w Klubie Kultury „Anin” miało miejsce specyficzne wydarzenie kulturalne. W placówce zagościł jazz. Muzyka ta, o ponad 100-letnim rodowodzie, w latach 20-tych XX wieku z impetem zawojowała serca i nogi Amerykanów. W kolejnym 10-cio leciu jazz szturmował z powodzeniem Europę. Muzyka jazzowa kojarzyła się z nowoczesnością, postępem, otwartością, pozytywnym oddziaływaniem na wieloetniczne społeczeństwa. W okresie 20-lecia międzywojennego działały już w Polsce jazz bandy. Wojna przerwała ten okres, a krótki czas po wojnie, gdy jazz dawał radość wymęczonemu wojną społeczeństwu, zakończył zdecydowanie dyktatorski stalinizm nienawidzący wszystkiego, co było wytworem zachodniej kultury. Dopiero w okresie politycznej i kulturalnej odwilży jazz wrócił na polskie estrady, a polskie zespoły jazzowe stały się fenomenem naszej kultury muzycznej. Odbywały się liczne festiwale prezentujące tę muzykę, a polscy jazzmani stali się znani zagranicą.

W ten pamiętny dzień 13 grudnia, mieliśmy przyjemność zaprezentować przybyłym gościom muzykę, która porwała całe rzesze młodego pokolenia Polaków. Obecnie częściowo zepchnięta przez muzykę rockową, wciąż istnieje i rozwija się mając zaplecze w postaci wiernej publiczności. 

W Klubie Kultury „Anin” zagrały dwa zespoły: „Jazz Blues and Joy Band” z Krakowa pod kierunkiem świetnego puzonisty p. Marka Michalaka oraz kwintet Mariusza Dubrawskiego z Warszawy. Zgromadzeni goście mieli możliwość podziwiać wirtuozerię gry zarówno całego zespołu, jak i poszczególnych instrumentalistów. Członkowie zespołów z gracją zaprezentowali jazzowe możliwości kontrabasu, perkusji, pianina, puzonu czy znanego z amerykańskiej tradycji muzycznej banja. 

Z racji przedświątecznego czasu, nie zabrakło kolęd śpiewanych w jazzowej formie. Szczególnie piękną była kolęda skomponowana i zaśpiewana przez p. Marka Michalaka. Wspaniałym wykonaniem uraczyła zgromadzoną publiczność p. Irena Gałązka, znana wokalistka wykonująca utwory w różnych stylach muzycznych. Jej  wibrujący głos o szerokiej skali żywo przypominał pieśni czarnoskórych jazzowych piosenkarek zza oceanu. 

Rolę konferansjera pełniła p. Elżbieta Jękot-Orzechowska, która raczyła nas fachowymi wiadomościami o genezie i historii jazzu.  Przybyli na imprezę goście zasiadali przy okrągłych, kawiarnianych stolikach z poczęstunkiem, a całość sali Klubu „Anin” zmieniła się w typowy jazzowy lokal. Impreza miała szansę zaistnieć dzięki sponsorowi jakim był Związek Artystów Wykonawców „STOART”. Mamy nadzieję, że po tak udanym jazzowym koncercie i gorącym przyjęciu go przez publiczność w przyszłości pojawią się nowe spotkania jazzowe. Ta muzyka zasługuje na to, aby wciąż żyła w sercach obecnego i przyszłego pokolenia.

Tagi: jazz, koncert, muzyka, kwintet Mariusza Dubrawskiego, Jazz Blues and Joy Band


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Sierpień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Dziecięce Lato Teatralne Obwodnica 2020 | Wesoła

Czwartek, 6 sierpnia 2020

Dziecięce Lato Teatralne Obwodnica 2020

Piątek, 7 sierpnia 2020

Wawerski Festiwal StreetFoodu

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki
hotel boss

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń