Premiera filmu "Falenicka Atlantyda" już za miesiąc!
Redakcja . | 18 lipca 2019

Zachęcona przez Irka Dobrowolskiego grupa młodych filmowców porównywała opowieści dawnych świadków ze współczesną topografią miasteczka – a przez 3 lata ich pasjonującej pracy towarzyszyła im kamera czego efektem są godziny fascynującego materiału wideo. Jak archeolodzy składali okruchy ceramiki w antyczną wazę poszukując autentyczności w niezwykłych świadectwach przeszłości. Wszystkie one ułożyły się w obraz małej ojczyzny.
“Falenicka Atlantyda” to świat, który żyje w pamięci najstarszych mieszkańców, opowieściach tych, którzy już odeszli, ale pozostawili swoje historie dzieciom. Dokument ma pokazać świat, którego już nie ma i poszerzyć świadomość historyczną mieszkańców Wawra jako “małej ojczyzny”, której centrum była przed wojną właśnie Falenica.
Justyn Kołakowski - reżyser debiutujący “Falenicką Atlantydą”, pracujący pod nadzorem artystycznym pomysłodawcy projektu - Irka Dobrowolskiego - mówi o tym miejscu tak: “Moi rówieśnicy zwykle uciekali z Falenicy, chcieli się stąd wyrwać. Nieliczni tylko świadomi mieszkańcy dostrzegali jej unikatowy charakter. Dzisiaj odwracamy tę sytuację odsłaniając dawną twarz Falenicy poprzez film. I co jest niezwykłe - kontekst historyczny okazuje się bardzo aktualny, wręcz namacalny. Wierzę że prawda o falenickich losach umocni więź pomiędzy przestrzenią i społecznością, która coraz piękniej rozkwita. Nic już nie będzie takie samo - Atlantyda powraca na powierzchnię!”.
Przed I wojną światową Falenica była osadą drewnianych domów letniskowych, które były głównie własnością Żydów. W czasie I wojny osada została zniszczona, jednak tuż po zakończeniu walk nastąpił szybki jej rozwój. W latach dwudziestych kwitł tu przemysł: huta szkła kolorowego Józefa Nowotnego, cegielnia "Sylikat" Jana Szałasa oraz Tartak Najwera. Powstawały szkoły, kościoły i liczne sklepy. Zbudowano dwa kina: "Wir" i "Bałtyk". II wojna światowa położyła kres świetności Falenicy - w latach 1939-1942 Niemcy utworzyli tu getto, a 6 tysięcy Żydów, dawnych mieszkańców tych okolic, została zgładzona. Większość z nich wywieziono 20 sierpnia 1942 roku do Treblinki i tam zamordowano. Po wschodniej stronie dworca PKP znajduje się pomnik upamiętniający tragedię tamtych dni.
Premierę filmu “Falenicka Atlantyda” zaplanowano na 20 sierpnia - odbędzie się ona w Kinokawiarni Stacja Falenica, przy ulicy Patriotów 44B, o godz. 19.00 w ramach obchodów 77. rocznicy likwidacji falenickiego getta.
Pierwszy zwiastun filmu można obejrzeć na:
https://www.youtube.com/watch?v=q4VmfhbEZCc
Więcej informacji o projekcie na Facebooku:
https://www.facebook.com/projektatlantydafalenicka/
Zapraszamy na film!
Tagi:
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?