WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 21 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Lato w bibliotece

Biblioteka w Wesołej  |  25 września 2019

W lipcu zakończyliśmy trwającą 2 tygodnie akcję „Lato w mieście”. Cykl zajęć dla najmłodszych obejmował szeroki wachlarz tematyczny: spacery przyrodnicze, warsztaty plastyczne oraz gry planszowe i interaktywne.

W cyklu „Warsztaty plastyczne z tradycją” poznawaliśmy lokalny folklor okolic Warszawy. Można było spróbować swych sił w hafcie wilanowskim, posłuchać mazowieckich pieśni i przyśpiewek oraz zapoznać się z obyczajami ludowymi Mazowsza. Pod okiem specjalistki tworzyliśmy piękne kafle z gliny przyozdobione motywami ludowymi, bukiety z krepiny oraz tradycyjne wycinanki.

Podczas spacerów wspólnie z Dorotą Wrońską (Nornik Łąking, Fundacja POBLIŻE) odkrywaliśmy naszą zieloną dzielnicę. Obserwowaliśmy, badaliśmy i analizowaliśmy fenomeny przyrodnicze ukryte w okolicach Oczka Wodnego na terenie Lasu Sobieskiego i Lasu Milowego. Szukaliśmy gatunków inwazyjnych i skamieniałości. Dzięki wielkiemu entuzjazmowi oraz ogromnej wiedzy przyrodniczej naszej przewodniczki fauna i flora Wesołej ukazała nam swoje niezwykłe tajemnice.

Łączna suma uczestników spotkań w ramach „Lata w mieście” sięgnęła 250 osób.

ZWIEDZAMY Z BIBLIOTEKĄ: PŁOCK

We wrześniu zaprosiliśmy czytelników na wspólne zwiedzanie Płocka – rodzinnego miasta poety Władysława Broniewskiego:

 „(…) Stał nad Wisłą stary dom z ogrodem
na wysokiem wzgórzu mazowieckiem…

Wy nie wiecie, jak tam biją dzwony,
stare dzwony o cichym zmierzchu,
kiedy słońca język czerwony
liże fale, rude po wierzchu,

gdy już ciemnym brzegiem po równinie
niosą lasy sosnową zadumę,
a poważny ton nad wszystkim płynie
w czarnym jęku stada wron za Tumem… (…)”

Miasto ulokowane jest na wysokim brzegu Wisły. W średniowieczu Płock był jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku - stolicą Polski. Prawa miejskie Płock otrzymał w 1237 roku i jest 20 lat starszy od Krakowa.

Płock ma również bogatą historię bibliotek. Pierwsze zapiski o bibliotece w Płocku związane są z katedrą i sięgają XI wieku. Pierwszą płocką biblioteką publicznie dostępną była Czytelnia Polska zlokalizowana w domu księgarza Stanisława Betleya przy ul. Królewieckiej 19. Powstała w 1906 r. i sfinansowano ją ze składek społecznych, budżetu magistratu oraz opłat użytkowników.

Obecnie w skład Książnicy Płockiej wchodzą działy pracy w gmachu głównym oraz 13 filii bibliotecznych, Biblioteka dla dzieci im. Wandy Chotomskiej i dział zbiorów audiowizualnych.

Przy ulicy Małachowskiego 1 mieści się „Małachowianka” – jedna z  najstarszych szkół w Polsce (założona w 1180 r.). W podziemiach średniowiecznego skrzydła budynku mieści się muzeum szkolne z reliktami architektury romańskiej i gotyckiej, a w gotyckiej wieży obserwatorium astronomiczne. Absolwentami szkoły byli m.in. Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, podróżnik Tony Halik oraz Jan Zumbach – dowódca legendarnego Dywizjonu 303.

Podczas wycieczki odwiedziliśmy również bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP w Płocku – najstarszą świątynię rzymskokatolicką i najcenniejszy zabytek Płocka – położoną na wznoszącym się nad Wisłą Wzgórzu Tumskim. W podziemiach Kaplicy Królewskiej spoczywają szczątki władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz piętnastu książąt mazowieckich.

Kolejnym punktem wyprawy było Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku. W tym miejscu 22 lutego 1931 roku s. Faustyna miała wizję Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego i zażądał ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego.

Muzeum Mazowieckie w Płocku powstało z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiada zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne. Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest często "muzeum secesji". Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – oraz galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski.

WIECZÓR BAJEK CZYTANYCH W ZIELONEJ

 

Od września Biblioteka w Zielonej zaprasza na Wieczory Bajek - w poniedziałki o godzinie 17.

Zajęcia przeznaczone są dla najmłodszych czytelników, podczas tych zajęć czytamy wspólnie książki, opowiadamy historie i przeżywamy przygody. Każdy wieczór zakończony jest warsztatem plastycznym. Celem spotkań jest wprowadzenie dzieci w świat słowa drukowanego, kształtowanie nawyku słuchania i opowiadania, wzbogacanie słownictwa dzieci oraz rozwijanie sprawności językowych i manualnych.

 

MAGICZNY DYWAN

 

Magiczny Dywan - to gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem podłogi interaktywnej. Zapraszamy we wtorki oraz piątki w godz. 11.30-17.30. Zapisy pod nr. 785 502 029 lub osobiście w Bibliotece w Zielonej, przy ul. Podleśnej 38. Wstęp wolny! Korzystanie z Magicznego Dywanu tylko w asyście rodzica/opiekuna.

 

WYSTAWA „WESOŁA - PLENER RYSUNKOWY” SYLWII EWY PASZKO

Od 2 września do 12 października w Bibliotece w Zielonej można oglądać wystawę „Wesoła - plener rysunkowy” autorstwa Sylwii Ewy Paszko, artystki mieszkającej w Wesołej.

Sylwia Ewa Paszko prezentuje prace wykonane tuszem na papierze. Motywacją do zrealizowania tego projektu była chęć poznania Wesołej, zwłaszcza przy okazji 50-lecia nadania praw miejskich. Autorka przeprowadziła się do Wesołej na początku 2017 roku i jest bardzo ciekawa historii i geografii dzielnicy. Technika rysowania cienką kreską (0,25-0,50 mm) niezmywalnym tuszem jest pracochłonna i wymagająca. Był to powód podjęcia pracy, ponieważ artystka lubi zmiany i nowe wyzwania. Tusz zostawia trwałe ślady i nie daje takiej wolności jak mariaż ołówka, węgla i gumki, wymaga cierpliwości i dużej koncentracji. Projekt był dla niej wyzwaniem również dlatego, że rezygnując z kolorów i plam, opowiada surową, prostą kreską o niezwykłej urodzie Wesołej.

Sylwia Ewa Paszko w swoim dorobku ma prace wykonane suchymi pastelami, akrylem, olejem, ołówkiem, farbą fluorescencyjną, węglem, tuszem oraz „kolaże” – 14 wystaw indywidualnych i udział w 21 zbiorowych. Obecna wystawa jest 15. indywidualną wystawą artystki. Zapraszamy!

 

WYSTAWA „MONIUSZKO”

 

W roku 2019 obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, ojca polskiej opery narodowej. Z tej okazji w Bibliotece Głównej w Wesołej można oglądać do 11.10.2019 okolicznościową ekspozycję o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki.

Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego oraz Teatr Wielki w Warszawie. Ekspozycja składa się z 15 plansz przybliżających życie i twórczość kompozytora. Materiały tworzące wystawę pochodzą ze zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatralnego Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.

 

 

NOC BIBLIOTEK 2019 W WESOŁEJ

 

V wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” odbędzie się 5 października 2019. Nasza Biblioteka weźmie w niej udział po raz drugi. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.bibliotekawesola.pl i FB.

Tagi: biblioteka, w, wesołej, sprawozdanie, z, lata, wydarzenia, plany, noc, bibliotek, zaproszenie, przyjdź, zobacz,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

16 - 24 września 2023

Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń