WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 17 stycznia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Marian, Jan, Antoni

W Bibliotece Publicznej…

Justyna Kwiatkowska  |  28 grudnia 2011

GAUMARDŻOS! Opowieści z Gruzji

W podróż po kraju pięknym, dzikim i szalonym - Gruzji - zabrali nas dziennikarze i reporterzy: Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller za sprawą książki "GAUMARDŻOS! Opowieści z Gruzji". Na spotkanie autorskie zorganizowane 1 grudnia przez Bibliotekę przybyło liczne grono osób. Autorzy książki opowiadali o niezwykłych miejscach, ludziach i przygodach, swoją pasją zarażając publiczność. 

Podróżowali od gór po morskie wybrzeża, biesiadowali podczas tradycyjnych uczt gruzińskich, rozmawiali o radościach i kłopotach... Opowiadali o radości życia Gruzinów i ich sztuce świętowania i toastów. Toasty zazwyczaj kończyły się zawołaniem „Gaumardżos!” (Życzę ci zwycięstwa!).  Spotkaniu towarzyszył pokaz zdjęć z wypraw do Gruzji. Wielu uczestników spotkania zakupiło książkę i otrzymało autograf autorów.

 

30 lat temu… Stan wojenny

W grudniu minęła też okrągła, 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W nawiązaniu do tego wydarzenia Biblioteka zorganizowała 15 grudnia spotkanie z cyklu Otwarte Lekcji Historii. W temat stanu wojennego wprowadzili uczestników spotkania dwaj historycy: Leszek Rysak i Grzegorz Majchrzak (IPN).

Prelegenci przedstawili genezę oraz pierwsze dni stanu wojennego. Wielu obecnych miało własne wspomnienia dotyczące grudnia 1981 roku. Dla młodszej publiczności przywołana została trudna do wyobrażenia rzeczywistość tego okresu: kartki, godzina milicyjna, przepustki, komitety kolejkowe, zakaz zgromadzeń czy zawieszenie działalności stowarzyszeń, związków, zmilitaryzowanie wielu zakładów pracy. W sądownictwie wprowadzono tryb doraźny, w którym obowiązywały zaostrzone kary.

Rozmowa o stanie wojennym wzbogacona została prezentacją multimedialna dokumentującą te wydarzenia. Spotkanie zakończyliśmy wzruszająco. Wspólnie śpiewaliśmy utwór popularny w stanie wojennym wśród związkowców „Zielona wrona” oraz kolędę „Bóg się rodzi” w wersji Macieja Zembatego, którą podczas internowania w grudniu 1981 r. „uaktualnił”.

Czytanie na dywanie

20 grudnia gościliśmy w Bibliotece grupę Biedronek i Krasnali z Przedszkola Nr 261. Zaproszone maluchy poznały swoją rówieśniczkę Basię – postać z popularnej serii autorstwa Zofii Staneckiej. Przeczytaliśmy książkę „Basia i przedszkole”, przeskakiwaliśmy przez kałuże oraz próbowaliśmy swych sił w kolorowaniu postaci z prezentowanej książki.

Zima w Bibliotece

Podczas ferii zimowych zapraszamy dzieci do udziału w proponowanych przez nas zajęciach. Spotkania przewidziane są dla uczniów szkół podstawowych. Szczegóły na plakacie poniżej i na naszej stronie internetowej www.wesola.e-bp.pl.

Tagi: Gaumardżos, Gruzja, podróże, spotkanie, stan wojenny, historia, czytanie na dywanie, zima w bibliotece


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 18 stycznia 2020

Otwarcie Digipunktu w Murowance

Sobota, 18 stycznia 2020

Koncert Noworoczny „Nowy Rok Bieży”

Niedziela, 19 stycznia 2020

Tradycyjne kolędy i pastorałki w wykonaniu Chóru Endorfina

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

W Nowym Roku:

rzucę palenie
schudnę
będę się zdrowo odżywiać
zacznę uprawiać sport
zacznę odkładać pieniądze na spełnienie marzeń
nic nie postanawiam, bo zawsze nic mi z tego nie wychodzi
nic nie postanawiam, bo nie uznaję "postanowień noworocznych", przez cały rok staram się zmieniać na lepsze
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń