WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

W Bibliotece Publicznej…

Justyna Kwiatkowska  |  28 grudnia 2011

GAUMARDŻOS! Opowieści z Gruzji

W podróż po kraju pięknym, dzikim i szalonym - Gruzji - zabrali nas dziennikarze i reporterzy: Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller za sprawą książki "GAUMARDŻOS! Opowieści z Gruzji". Na spotkanie autorskie zorganizowane 1 grudnia przez Bibliotekę przybyło liczne grono osób. Autorzy książki opowiadali o niezwykłych miejscach, ludziach i przygodach, swoją pasją zarażając publiczność. 

Podróżowali od gór po morskie wybrzeża, biesiadowali podczas tradycyjnych uczt gruzińskich, rozmawiali o radościach i kłopotach... Opowiadali o radości życia Gruzinów i ich sztuce świętowania i toastów. Toasty zazwyczaj kończyły się zawołaniem „Gaumardżos!” (Życzę ci zwycięstwa!).  Spotkaniu towarzyszył pokaz zdjęć z wypraw do Gruzji. Wielu uczestników spotkania zakupiło książkę i otrzymało autograf autorów.

 

30 lat temu… Stan wojenny

W grudniu minęła też okrągła, 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W nawiązaniu do tego wydarzenia Biblioteka zorganizowała 15 grudnia spotkanie z cyklu Otwarte Lekcji Historii. W temat stanu wojennego wprowadzili uczestników spotkania dwaj historycy: Leszek Rysak i Grzegorz Majchrzak (IPN).

Prelegenci przedstawili genezę oraz pierwsze dni stanu wojennego. Wielu obecnych miało własne wspomnienia dotyczące grudnia 1981 roku. Dla młodszej publiczności przywołana została trudna do wyobrażenia rzeczywistość tego okresu: kartki, godzina milicyjna, przepustki, komitety kolejkowe, zakaz zgromadzeń czy zawieszenie działalności stowarzyszeń, związków, zmilitaryzowanie wielu zakładów pracy. W sądownictwie wprowadzono tryb doraźny, w którym obowiązywały zaostrzone kary.

Rozmowa o stanie wojennym wzbogacona została prezentacją multimedialna dokumentującą te wydarzenia. Spotkanie zakończyliśmy wzruszająco. Wspólnie śpiewaliśmy utwór popularny w stanie wojennym wśród związkowców „Zielona wrona” oraz kolędę „Bóg się rodzi” w wersji Macieja Zembatego, którą podczas internowania w grudniu 1981 r. „uaktualnił”.

Czytanie na dywanie

20 grudnia gościliśmy w Bibliotece grupę Biedronek i Krasnali z Przedszkola Nr 261. Zaproszone maluchy poznały swoją rówieśniczkę Basię – postać z popularnej serii autorstwa Zofii Staneckiej. Przeczytaliśmy książkę „Basia i przedszkole”, przeskakiwaliśmy przez kałuże oraz próbowaliśmy swych sił w kolorowaniu postaci z prezentowanej książki.

Zima w Bibliotece

Podczas ferii zimowych zapraszamy dzieci do udziału w proponowanych przez nas zajęciach. Spotkania przewidziane są dla uczniów szkół podstawowych. Szczegóły na plakacie poniżej i na naszej stronie internetowej www.wesola.e-bp.pl.

Tagi: Gaumardżos, Gruzja, podróże, spotkanie, stan wojenny, historia, czytanie na dywanie, zima w bibliotece


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Sierpień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


14 - 16 sierpnia 2020

Balonowy Cud nad Wisłą

Sobota, 15 sierpnia 2020

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Sobota, 15 sierpnia 2020

Bitwa Warszawska

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki
hotel boss

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń