WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 30 listopada 2021 r.
Imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty

„FABRYKA SZTUKI” - czyli dzisiejsza młodzież o Kazimierzu Szpotańskim, Wawerskie Centrum Kultury Międzylesie, wrzesień-listopad 2019

Redakcja .  |  31 grudnia 2019

„FABRYKA SZTUKI” - czyli dzisiejsza młodzież o Kazimierzu Szpotańskim, Wawerskie Centrum Kultury Międzylesie, wrzesień-listopad 2019

Od września tego roku wspólnie z grupą wawerskiej młodzieży realizowaliśmy w WCK projekt artystyczny „Fabryka Sztuki”. Jego tematem było życie i dokonania Kazimierza Szpotańskiego,  niezwykłego Polaka, inżyniera, pioniera przemysłu elektrycznego w Polsce, nowoczesnego biznesmena, którego śmiało można porównać do wizjonera Nicoli Tesli czy Elona Muska. Mamy nadzieję, że dla mieszkańców Wawra jest to wyjątkowa okazja, żeby poznać lub przypomnieć sobie historię naszego lokalnego bohatera, który w 1938 r. założył w Międzylesiu Fabrykę Aparatów Elektrycznych FAE, obecnie na jej terenie znajduje się CH „Ferio”.

W poszukiwaniu śladów po Szpotańskim odwiedziliśmy m.in. jego dawną fabrykę na Kamionku, w której budynkach mieści się dzisiaj Szkoła Wyższa Pedagogiki Społecznej. Byliśmy także w Instytucie Elektrotechniki, gdzie inżynierowie i specjaliści wytłumaczyli nam zjawisko prądu i szczegóły jego produkcji, zapewniając nas o niezwykłym dorobku Szpotańskiego i jego nieocenionym, choć często zapominanym wkładzie w rozwój polskiego przemysłu. Zwiedziliśmy także Muzeum Pragi, w którym można zobaczyć z bliska sławny licznik i podziwiać stare rodzinne zdjęcia oraz archiwalne fotografie fabryki FAE.

W ramach projektu młodzież wzięła udział w warsztatach dokumentalnych, fotograficznych i plastycznych, pracując pod kierunkiem zespołu doświadczonych artystów i animatorów: dokumentalistki i znawczyni historii Wawra Doroty Choińskiej, ilustratorki i graficzki Edyty Bystroń, artysty plastyka Pawła Brzeskiego, architekta przestrzeni Jakuba Drzastwy oraz pedagożki teatru i reżyserki Bogumiły Stachurskiej.

Efektem projektu  jest wystawa o Kazimierzu Szpotańskim, nowoczesna instalacja plastyczna nawiązująca do zjawiska prądu i energii oraz pierwsza publikacja o Szpotańskim utrzymana w stylu sztuki nowoczesnej i komiksu, której autorami jest wawerska młodzież. Powstały także kolaże fotograficzne inspirowane architekturą fabryki.

Uroczyste otwarcie wystawy i prezentacja instalacji odbyły się 9 listopada w pięknych wnętrzach dawnej fabryki Szpotańskiego. Jeszcze do końca roku można je oglądać w holu WCK przy ul. Żegańskiej 1a, a od stycznia ponownie w przestrzeniach CH „Ferio”.

 

Projekt zrealizowaliśmy w 101 rocznicę otwarcia warsztatu elektrycznego, który Szpotański założył w swoim zaledwie dwupokojowym mieszkaniu na Mirowie w 1918 r.

Mamy nadzieję, że po obejrzeniu naszej wystawy i przeczytaniu książki adres „Szpotańskiego 4” w Wawrze stanie się dla wszystkich czymś więcej niż tylko miejscem robienia codziennych zakupów.

 

Serdeczne podziękowania za współpracę i udostępnienie przestrzeni dla Pani Aleksandry Koziury, dyrektora CH Ferio.

 
Tagi: fabryka, sztuka, sztuki, wawerskie, centrum, kultury, kulturalnie, wizjoner, nicola, alensandra, koziura, warsztat,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki
szkoła2

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń