WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 16 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Warszawskie ZOO ogranicza koszenie

Redakcja .  |  21 sierpnia 2020

Warszawskie ZOO ogranicza koszenie
Bujna roślinność sprzyja m.in. pszczołom, magazynuje wodę oraz jest kryjówką dla małych zwierząt. Rzadsze ścinanie roślin zmniejsza także hałas i emisję spalin. Pozostawianie wysokich traw i kwiatów na miejskich terenach to wiele korzyści dla przyrody.
 
Łąki Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie w tym roku utrzymywane są w naturalnej postaci, umożliwiając roślinności pełen cykl rozwoju. Na znacznej części zieleńców zaprzestano koszenia i niektóre wybiegi zwierząt są naturalnie „nieuczesane” - zamiast klasycznego, ogrodowego porządku. Dzięki temu w Warszawskim ZOO przybyło gatunków roślin, a zapylacze - takie jak pszczoły czy trzmiele - mają zapewniony pokarm. W letnim sezonie tereny zieleni nie wymagają tak częstego podlewania jak w latach poprzednich, ponieważ wysoka roślinność magazynuje wodę i zapobiega przesuszaniu się gleby. To jedna z praktyk, adaptujących stolicę do zmian klimatu.

W maju i czerwcu niekoszone łąki cieszyły oko gości ogrodu zoologicznego i dobrze prezentowały się na zdjęciach. Teraz wyrosły, rośliny zawiązały nasiona, a wiele łodyg zdrewniało i przybrało brązowy kolor. Zarośla będzie można skosić pod koniec sierpnia - część pokosu po kompostowaniu zamieni się w żyzną glebę, a zarodki kwiatów ozdobią pola ZOO już wiosną.

ZOO kosi tam, gdzie to konieczne

Ogrodnicy w Warszawskim ZOO koszą zbiorowiska roślin, które mogą zdominować inne trawy i kwiaty (np. żółto kwitnący rukiewnik wschodni, nawłoć kanadyjska), a także miejsca, gdzie rośliny utrudniają opiekę nad zwierzętami lub ograniczają dostęp do obiektów i infrastruktury. Częstszy reżim ścinania traw dotyczy też obszarów rekreacyjnych np. sąsiedztwo pawilonów gastronomicznych czy placu zabaw i skwerów, na których wypoczywają zwiedzający.  Jednak wszędzie, gdzie takiej potrzeby nie ma, koszenie jest wstrzymane. Niektóre zwierzęta również upodobały sobie wyższe zieleńce wybiegów i lubią w nich się relaksować, czy schować przed słońcem.

Warszawa ogranicza koszenie

Z uwagi na zmiany klimatyczne oraz coraz częstsze zjawiska ekstremalne, np. długotrwałe susze, Warszawa ogranicza koszenie trawników również na terenach miejskich, m.in. parków, skwerów, zieleńców, pasów drogowych oraz podwórek administrowanych przez jednostki miejskie. Przykładowo w pasach drogowych ogrodnicy z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy ścinają trawy zaledwie trzy razy w roku. W niektórych miejscach pozostawiane są łąki kwietne oraz ostoje przyrody, koszone jedynie raz lub dwa razy w roku.

Stolica zaapelowała też w tej sprawie do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Zarządcy nieruchomości proszeni są o dostosowywanie częstotliwości koszenia do panujących warunków pogodowych oraz rodzaju trawnika, ograniczenie koszenia trawy (maksymalnie do 3 razy w ciągu roku) i wykonywania tego zabiegu tylko w sytuacjach koniecznych, np. w miejscach, gdzie trawa szybko przyrasta lub ze względów sanitarnych oraz bezpieczeństwa wymaga skoszenia. Rzadko koszone rośliny zatrzymują wodę w glebie i obniżają temperaturę podłoża. W ten sposób eliminowane są tzw. miejskie „wyspy ciepła” oraz minimalizowane skutki suszy. Wysoka zieleń w stolicy oznacza także zwiększenie różnorodności biologicznej - na niekoszonych trawnikach pojawiają się nowe gatunki roślin i owadów.

Tagi: warszawskie, zoo, ograniczenie, koszenia, traw, zaproszenie, zwiedzanie, dzieci, atrakcje, turystyka, info,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń