WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 19 września 2020 r.
Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Tunel bliżej

Marcin Jędrzejewski  |  15 września 2020

Jak palącą potrzebą dla centrum naszej dzielnicy jest budowa tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ul. 1 Praskiego Pułku, nie trzeba chyba nikomu mówić. Nadzieja na rozwiązanie tego problemu pojawiła się 5 lat temu, gdy m.st. Warszawa podpisało z PKP PLK porozumienie o wspólnej realizacji bezkolizyjnych przejazdów w Rembertowie i Wesołej (porozumienie takie podpisało także na swój przejazd miasto Sulejówek). 
 
Proces projektowania ciągnął się bardzo długo, gdyż sporym ograniczeniem dla projektantów okazały się granice wydanej decyzji środowiskowej. Długo też trwały uzgodnienia i konsultacje, dotyczące obsługi komunikacyjnej okolic tunelu. 2 lata temu, w ostatniej chwili radni dzielnicy wyłapali, że w toku projektowania wypadła z niego rezerwa terenu na parking P&R. Szybka interwencja władz dzielnicy zaowocowała wygospodarowaniem takiego miejsca i przygotowaniem bardzo ambitnej koncepcji tego parkingu.

Gdy już się wydawało, że wszystko idzie z górki, w styczniu br. goszczący na sesji Rady Dzielnicy dyrektor ZMID p. Piotr Smoczyński poinformował radnych, że mimo wcześniejszych konsultacji i wiążących ustaleń PKP PLK odrzuciło przygotowany przez ZMID gotowy projekt, domagając się w nim znaczących zmian. Przez kilka miesięcy trwał impas w rozmowach. Wyglądało nawet na to, że cała inwestycja upadnie i przez bliżej nieokreślony czas będziemy nadal tłoczyć się przed opadającymi szlabanami kolejowymi. W końcu w czerwcu br. po dwustronnych mediacjach burmistrza Mariana Mahora udało się doprowadzić do spotkania obu zainteresowanych instytucji i nagle okazało się, że problemy są dużo mniejsze, niż by się wydawało, i projekt wymaga kilku drobnych zmian. Ponieważ to PKP PLK wnosiło te zmiany już po wcześniejszych uzgodnieniach, to ta Spółka zadeklarowała, że dopłaci projektantom za ich wprowadzenie.

Głównym problemem było usytuowanie wejścia na perony i przejść dla pieszych pod tunelem. Aby rozwiązać ten problem, PKP PLK zaproponowało przeniesienie peronu obsługującego kierunek „na wschód” na zachodnią stronę ul. 1 Praskiego Pułku (vis a vis peronu w „kierunku zachodnim”). Oczywiście byłby to nowoczesny peron, z nowoczesną infrastrukturą taką jak wiaty, ławeczki, tablice informacyjne itp. Dodatkowo, aby nie było dysonansu ze starym peronem „w kierunku zachodnim”, także ten peron zostanie w ramach tej inwestycji rozebrany i zbudowany na nowo w analogicznym standardzie. Tym samym zdecydowanie poprawiona zostanie zarówno funkcjonalność, jak i estetyka całego dworca PKP. Inne podnoszone wcześniej problemy okazały się na tyle nieistotne, że będzie można rozwiązać je, występując do właściwych organów o zgodę na odstępstwa budowlane.

Na dzień dzisiejszy dostaliśmy potwierdzenie od pani Agnieszki Safuty-Pawlak, dyrektora ds. realizacji inwestycji aglomeracji warszawskiej PKP PLK, potwierdzenie, że na chwilę obecną pierwotna dokumentacja projektowa została przez zamawiających zaakceptowana oraz że negocjacje z wykonawcą dokumentacji projektowej są na etapie końcowym i rokują podpisanie aneksu.

Wykonawca dokumentacji projektowej zadeklarował, że do końca września złoży wniosek o ZRID, natomiast już w I kwartale przyszłego roku ma zostać wybrany wykonawca robót budowlanych. Szacując tempo wykonywania podobnych obiektów, pod koniec 2022 roku dzięki nowemu tunelowi powinniśmy płynnie przejeżdżać przez centrum naszej dzielnicy.

 

Marcin Jędrzejewski

Tagi: budowa, tunel, koncepcja, parking, pkp, plk, realizacja, inwestycja, funkcjonalność, peron, standard, negocjacje,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 19 września 2020

Trzecia zbiórka śmieci na plażach nad Wisłą w Warszawie

Sobota, 19 września 2020

Muranów w sobotę będzie świętował

Sobota, 19 września 2020

Standardowy sobotni wieczór, czyli ulubione jazzowe standardy

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wywołuje u Ciebie duży niepokój?

zdecydowanie nie
raczej nie
trudno powiedzieć
raczej tak
zdecydowanie tak
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń