WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Spis powszechny bezpieczny dla seniorów

Redakcja .  |  29 kwietnia 2021

Spis powszechny bezpieczny dla seniorów

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dotyczy wszystkich  mieszkańców Polski również seniorów. Jeśli wśród Państwa bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają kłopot z obsługą telefonu, pomóżmy im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego (w domu lub punkcie spisowym) albo w formie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.

W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań spisało się już 15 proc. warszawiaków, czyli 250 tys. osób. Dla seniorów najbezpieczniejszą formą spisową jest aplikacja internetowa lub infolinia.

NSP 2021 jest organizowany z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Może się jednak zdarzyć, że ktoś nieuczciwy będzie podszywać się pod rachmistrzów, by wyłudzić informacje lub pieniądze. Grupą najbardziej narażoną na tego typu przestępstwa są właśnie seniorzy. Warto zatem by wywiązali się z obowiązku spisowego przez Internet lub telefonicznie.

Przez Internet wygodnie i bezpiecznie

Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy, dostępny na stronie Otworzy się w nowym okniespis.gov.pl. W ten sposób formularz można wypełnić w domu, o dowolnej porze i nie trzeba czekać na rachmistrza. O pomoc w wypełnieniu elektronicznego formularza można poprosić kogoś z rodziny lub inną zaufaną osobę.

Spis przez telefon

Dla osób, które nie mają komputera lub Internetu, przewidziano inną wygodną i bezpieczną opcję. Można dokonać samospisu przez telefon. Wystarczy zadzwonić na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99, a głos lektora przeprowadzi nas przez spis krok po kroku. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 18.00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych: sami inicjują kontakt i nie muszą sprawdzać, czy zgłaszająca się osoba jest prawdziwym rachmistrzem.

19 punktów samospisowych w dzielnicach

Samospisu można również dokonać w każdej dzielnicy Warszawy. Punkty samospisowe działają w urzędach dzielnic. Aby z nich skorzystać, należy wcześniej  umówić się z urzędnikiem, który udzieli pomocy w wypełnianiu ankiety. Wykaz punktów samospisowych dostępny jest  BIP Urzędu m.st. Warszawy.

Specjalne stanowisko samospisowe przygotowano dla osób głuchych, które posługują się polskim językiem migowym lub korzystają z systemu języka migowego. Punkt ten jest czynny codziennie w Urzędzie m.st. Warszawy, przy ul. Kruczkowskiego 2, sala obsługi 0.28, stanowisko nr 5, w godz. 9.00-15.00. By skorzystać ze stanowiska samospisowego, należy wcześniej się umówić pod adresem e-mail: nsp2021@um.warszawa.pl.

Rachmistrz spisowy od maja

Z osobami, które nie skorzystają z żadnej z tych opcji, skontaktują się w maju rachmistrzowie spisowi. Dla zapewnienia swojego bezpieczeństwa można zweryfikować nazwisko oraz numer legitymacji służbowej dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99, lub w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” na stronie spis.gov.pl.

O Narodowym Spisie Powszechnym

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września br.

Spis Powszechny dostarcza urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych.

Obowiązkiem spisowym są objęte osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania. Obowiązkowi spisowemu podlegają również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadza Główny Urząd Statystyczny.

Tagi: spis, powszechny, ludności, ludność, mieszkania, bezpieczeństwo, seniorzy, informacje, rachmistrz,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń