WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 25 stycznia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz

Maszyna ruszyła… – warsztaty inspirowane twórczością Stanisława Lema

Redakcja .  |  2 sierpnia 2021

Maszyna ruszyła… – warsztaty inspirowane twórczością Stanisława Lema
2021  to wyjątkowy rok, na który przypada 100 rocznica urodzin Stanisława Lema - jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w. 

Z tej okazji pragniemy zaprosić mieszkańców dzielnicy, tych młodszych, jak i starszych, do wzięcia udziału w warsztatach artystycznych inspirowanych twórczością tego wyjątkowego pisarza w ramach projektu "Maszyna ruszyła...".

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy od poniedziałku poprzedzającego konkretne warsztaty pod numerem telefonu: 22 773 55 99.

7.08 godz. 10:00-12:00 - Tracimy kontakt! Czy nas słychać?
Grupa: dorośli
Instruktor: Janusz Maciąg
Miejsce: ODT Zielona
Warsztaty konstruktorskie. Dość chłodna i surowa w swej materii, ale emitująca fale światła, które ogrzeją przestrzenie naszych mieszkań i domów - lampa nadawcza. Podczas warsztatów, na których każdy z uczestników stworzy samodzielnie własny egzemplarz, będzie okazja się o tym przekonać.
Nie będąc obojętni na dalsze losy Ziemi, w twórczym procesie użyjemy materiałów z odzysku, nadając im nowy blask i wymiar.
UWAGA – uczestnicy zajęć przynoszą własne podłużne (T30) żarówki E27 (preferowane 40 W lub LED 6W)

7.08 godz. 10:00-12:00 – W świecie maszyn
Grupa: dzieci 7+
Instruktor: Bożena Klasa
Miejsce: ODT Zielona
Warsztaty plenerowe z rysunku i malarstwa inspirowane opowiadaniem "Maszyna Trurla" Stanisława Lema ze zbioru Bajki Robotów. Podczas warsztatów wykonamy ilustracje nawiązujące do treści utworu, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne takie jak: farby, kredki, cienkopisy, tusz kreślarski.
Odczytane na początku spotkania opowiadanie "Maszyna Trurla" przypomni i wprowadzi uczestników w świat niesamowitych maszyn, ich konstruktorów i fantastycznych przygód!

14.08 godz. 10:00-12:00 - W świecie maszyn
Grupa: dzieci 7+
Instruktor: Bożena Klasa
Miejsce: ODT Pogodna
Warsztaty z rysunku i malarstwa inspirowane opowiadaniem "Maszyna Trurla" Stanisława Lema ze zbioru Bajki Robotów. Podczas warsztatów wykonamy ilustracje nawiązujące do treści utworu, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne takie jak: farby, kredki, cienkopisy, tusz kreślarski.
Odczytane na początku spotkania opowiadanie "Maszyna Trurla" przypomni i wprowadzi uczestników w świat niesamowitych maszyn, ich konstruktorów i fantastycznych przygód!

14.08 godz. 10:00-12:00 – Żywe roboty
Grupa: dorośli
Instruktor: Agnieszka Janusek
Miejsce: ODT Pogodna
Warsztaty florystyczne z Danielem Mrozem, grafikiem, scenografem i rysownikiem – ilustratorem twórczości Stanisława Lema.
Warsztaty pozwolą uczestnikom wejść w rolę pana Mroza, stać się scenografami dzieł tajemniczych, kosmicznych i przyszłościowych. Za pomocą materiałów florystycznych, takich jak różne rodzaje gąbki florystyczne, druty, a przede wszystkim rośliny, wielobarwne kwiaty stworzymy przestrzennego, kosmicznego robota. Będzie on w pewnym stopniu futurystyczny, oddychający, żyjący.
Każdy uczestnik otrzyma nieco inne materiały, o innym kształcie i wielkości, inne rośliny. Tak, aby każdy wykreowany samodzielnie robot był niepowtarzalny i indywidualny.

21.08 i 28.08 godz. 10:00-12:00 - Solaris na talerzu
Grupa: dorośli
Instruktor: Joanna Maciąg
Miejsce: Ośrodek Kultury
Warsztaty ceramiczne. Podczas pierwszego spotkania 21.08 uczestnicy stworzą zestaw ceramicznych talerzyków z nieziemskimi motywami dekoracyjnymi. Na kolejnych warsztatach 28.08 poznamy proces szkliwienia uprzednio wypalonych prac biskwitowych. Poszkliwione prace ponownie trafią do pieca... odrobina cierpliwości i można będzie podziwiać magię ceramiki.
Bryłka gliny zmieni się w naszych dłoniach w unikatowy przedmiot - talerzyk - słońce, talerzyk - planetę, kosmiczne naczynko.
UWAGA: Zajęcia 21 sierpnia i 28 sierpnia to cykl spotkań - ta sama grupa na oba spotkania

21.08 i 28.08 godz. 10:00-12:00 - Futurystyczne Ogniste Lampiony
Grupa: dzieci 7+
Instruktor: Barbara Dziadowicz-Turowicz
Miejsce: Ośrodek Kultury
Warsztaty ceramiczne. Podczas pierwszego spotkania 21.08 dzieci stworzą świetliste latarenki-lampiony w kształcie futurystycznych maszyn, robotów lub budynków z opowiadań Stanisława Lema. Stara szafa lub królewski pałac z bajki “o Królu Murdasie” mogą stać się niezwykłą inspiracją dla lampionów, które dzięki naszej wyobraźni przybiorą niezwykłe kształty i formy ceramiczne. Prace zostaną poszkliwione podczas warsztatów 28.08.
UWAGA: Zajęcia 21 sierpnia i 28 sierpnia to cykl spotkań - ta sama grupa na oba spotkania

Prace, które powstaną podczas warsztatów zostaną zaprezentowane na wernisażu w Ośrodku Kultury (Starzyńskiego 21) podczas wielkiego finału obchodów 12 września, dokładnie w 100 rocznicę urodzin Stanisława Lema. Po tym terminie będą do odbioru przez autorów.

Projekt jest finansowany przez Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy w ramach programu "Fundusz Edukacji Kulturalnej". 

Tagi: maszyna, ruszyła, twórczość, lem, stanisław, kultura, zaproszenie, pisarz, 100, rocznica, maszyny,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Styczeń 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


29 stycznia - 11 lutego 2022

Wernisaż "To, o czym nie wiecie"

Sobota, 5 lutego 2022

Mecz piłki ręcznej Wesoła-Rzeszów

Niedziela, 6 lutego 2022

XVII edycja Biegu Wedla

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń